Site Logo

Genital Siğil

Paylaşın:

Genital siğil, kişilerde daha çok psikolojik ve kozmetik sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle genital siğiller tedavi edilmesi gereken ve tedavisi geciktirilmemesi gereken lezyonlardır. Aksi takdirde hızla bir üreme gerçekleşmektedir. Bu bölümde genital siğiller ile ilgili konular ayrıntılıca ele alınacaktır. 

HPV enfeksiyonu, Genital Siğiller ve Tedavi Yöntemleri
Yazımızda 'genital siğil (anogenital siğil) nedir, belirtileri nelerdir, neden ortaya çıkar, tedavi edici ilaçları, farklı tedavi yöntemleri ve genital siğil tedavisi nasıl yapılır' gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Genital siğil nasıl bulaşır, genital siğil tedavisi için kullanılan ilaçlar, hpv aşıları (Gardasil ve Cervarix), genital siğil kremleri, kliniğimizde genital siğil tedavi yöntemleri ile ilgili konular da bu bölümde ele alınmaktadır.

Genital siğil resimleri (fotoğrafları) da konu içinde geçmektedir. Tarafımızca hem kadın hem de erkeklerde
genital siğil tedavisi yapılabilmektedir.

Genital siğil nedir? HPV enfeksiyonu hakkında

Genital siğil, HPV enfeksiyonu, kondilom, rahim ağzı kanseri, kanser aşısıHuman papilloma virusunun (HPV) neden olduğu genellikle cinsel geçişli viral bir enfeksiyondur. 

Sıklıkla daha önceden enfekte olmuş partnerle korunmasız cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkar.

Genital siğillerin tüm toplumda görülme olasılığı % 1-2 dir. 

Genital siğiller en sıklıkla aktif cinsel yaşlar olan 18-25 yaş arasında gözlenir.

HPV genital bölge haricinde de siğiller yapabilir...
İnsan papilloma virusu (İPV veya HPV) genital lezyonlara neden olabileceği gibi genital organlar dışında yerleşimlerde de infeksiyonlara yol açabilmektedir.

Daha çok ellerde yerleşen "verruca vulgaris", ayak tabanlarında yerleşen "verruca plantaris"  genital bölge dışında yerleşen HPV infeksiyonun diğer örneklerini oluşturur.

Genital bölge dışında yerleşme eğilimi gösteren HPV tipleri "dermotropik (cilt yönelimli) karakterde" virüsler olarak nitelendirilmektedir.

Genital bölgede infeksiyon oluşturan tipler ise "mukozotropik özellik" gösterirler.

HPV Tipleri
HPV’nin şimdiye kadar 120'den fazla HPV tipi tanımlanmıştır. HPV tiplerinde 40'dan fazlası cinsel yolla geçmektedir.

Genital lezyonlarda en sık rastlanan tipler 6, 11, 16 ve 18 başta olmak üzere 15 kadar tip belirlenmiştir.
 
Kondilom (Condyloma) nedir?
HPV enfeksiyonu ile ortaya çıkan siğillerin görünümü kümeli şekilde ve karnıbaharımsı yapıdadır. Toplu halde (kümeli) genital siğiller  "Condylom (kondilom)" veya "Condyloma accumulata" olarak da adlandırılır.

Genital siğiller görüldükleri bölge (lokalizasyonlarından) ötürü "anogenital siğil" olarak da anılmaktadır.

Kondilom'lar kadınlarda en sıklıkla vulva (dış genital), anus (makad çevresi), vajen ve serviks (rahim ağzı) bölgelerinde görülür.

Vulva (dış genitalya) bölgesinde yer alan anogenital siğiller en sık olarak iç dudaklar üzerinde, klitoris üzerinde veya klitorisin üst kısmında, büyük dudaklarda ve anus (makad) çevresinde yer almaktadır.
Kondiloma, Condyloma, Condyloma accuminata, Genital siğil, HPV enfeksiyonu, kondilom, rahim ağzı kanseri, kanser aşısı


Erkeklerde ise kondilomlar penis, anus ve kasık bölgesindedir. (Yandaki resim- Penis ucunda kondilom'lar)

 Genital HPV' lerden tip 6 ve tip 11 genellikle rahim ağzı  ve dış genitayada (anus, vulva) kondiloma aküminatada bulunan tiplerdir.

Diğer bir ifade ile genital wart enfeksiyonlarına "anogenital siğil" adı verilmektedir.
 
Yüksek riskli (kanserojen) HPV tipleri nelerdir?
Rahim ağzı kanser ve kanser öncüsü durumların % 70'inden HPV Tip 16 ve 18 sorumludur.  

Bu iki tipten başka Tip 31, 33, 35, 39, 42 ve 51 da ağır servikal CIN lezyonları (kanser öncüsü durumlar) ve servikal invaziv kanserlerde sık olarak görülmektedir.  Bu HPV tiplerine "yüksek riskli (high risk) HPV tipleri" adı da verilmektedir.
 
HPV Enfeksiyonları ve HPV Aşıları ile ilgili bilgiler için tıklayınız  >>>
 
Genital siğil nasıl bulaşıyor? Siğil virüsü vucuda nasıl giriyor?
HPV infeksiyonun vücuda girişi genellikle sürtünmeye bağlı travmatize olmuş (hasar görmüş) deri aracılığı ile gerçekleşir. 

Prezervatif kullanımı geçişi bir miktar azaltsa da HPV ve siğilin bulaşmasını engellemede tamamen koruyucu değildir.

Cinsel ilişki sırasında kadın ve erkeğin çarpışan bölgelerinde, travma sonucu ciltte meydana gelebilecek mikroskopik yırtıklar HPV nin geçişi için zemin hazırlayacaktır.
 
Cinsel ilişkinin sertliği, travmanın derecesini belirleyici faktör olduğundan HPV nin bulaşması ile de doğru orantılı olmaktadır.
 
HPV bulaştıktan sonra ne zaman genital siğil ortaya çıkar?
Cinsel ilişki ile karşı tarafa geçen HPV belli bir süre latent (gizli) enfeksiyon olarak saklı kalacaktır. Latent, subklinik aşamalardan sonra klinik infeksiyon gelişecek yani siğil ortaya çıkacaktır.

Kişide enfeksiyonun gizli (kalma) süresi bir kaç hafta ile yıllar arasında değişebilir. Yani HPV alan bir kişi haftalar veya yıllar sonra genital siğil sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

Diğer bir olasılık da HPV kapıldıktan sonra kişide hiç bir belirtinin ortaya çıkmamasıdır.

Bakirelerde de siğil olabilir mi?
Evet.  Bakire bayanlarda hatta çocuk yaştaki kızlarda dahi siğiller görülebilmektedir. Son yıllarda tarafımıza tedavi amacıyla bu şekilde başvuran pek çok bakire bayan bulunmaktadır.
 
Anogenital siğiller en sık olarak cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadırlar. Ancak siğilin bulaşması için tam bir cinsel birleşme gerekli değildir. Cildin ciltle teması, yalnızca sürtünme yoluyla olan cinsel ilişkiler, daha önceden HPV ile bulaşmış maddelerin (ortak iç çamaşırı, havlu kullanımları gibi) cilt ile teması bakire kişilerde siğil oluşmasına neden olabilir.
 
Özellikle cinsel ilişki haricinde tam olarak steril edilmemiş ağdacılardaki ağda materyelleri, genital bölgeyi temizlemek için kullanılan tıraş jiletleri, dövme ve piercing materyalleri, hijyenik olmayan tuvaletleri kullanma gibi durumlarda da bulaşma olabilmektedir.
 
HPV pek çok virüsün aksine "dış ortama dayanıklıdır"
HPV virüsünün diğer virüslerden farklı olarak en önemli özelliklerinden birisi dış ortamlardaki dayanabilirliğidir.

HPV, vucut harici dış ortamlarda uzun süre canlılığını koruyabilen ender virüslerden birisidir.

Prezervatif kullanımı siğilin bulaşmasını önler mi?
Hayır yalnızca azaltabilir.
 Daha önce belirtildiği üzere HPV virusu cilde direkt temas yoluyla geçmektedir. Bu durumda prezervatif kullanımı kesin olarak geçişi önlemede etkin değildir, ancak yine de bir miktar fayda sağlayabilir.

Özellikle geçmişi tam olarak bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkide prezervatif kullanımı cinsel yolla bulaşan pek çok hastalığın önüne geçmektedir.
 
HPV kapıldıktan sonra ciltte siğil nasıl oluşur? Genital siğil nasıl oluşur?
Klinik ve histopatolojik belirtiler genellikle HPV infeksiyonun alınmasından 1-8 ay sonra ortaya çıkar.

Virusun viral reprodüksiyon siklusu gerçekleşirken deride de kalınlaşma (spinal tabakada hiperplazi) şeklinde değişiklikler oluşmaya başlar. Sonunda deriden kabarık, deri renginde veya kahverengi papillomatöz (dışı pürtüklü ve düzensiz, karnıbahar görünümünde) lezyonlar ortaya çıkar. 

Yüzeyel yayılımla papillomatöz deri çıkıntıları hızla büyümekte ve yayılmakta bu şekilde "kondilom" adı verilen lezyonlar oluşturmaktadır.
 
Genital siğil ne tür şikayetler yaratır?
Siğiller kişilerde kozmetik olarak bir sorun yaratmakla birlikte; bazan ağrı, kanama ve kaşıntı gibi şikayetleri de beraberinde getirebilir.

Anogenital siğiller kanser yapar mı?
Hayır.. Genital siğillerin pek çoğu daha önce de değinildiği üzere HPV Tip 6 ve Tip 11'dir. Her iki HPV tipinin genel özelliği de onkojenik (kanser yapıcı) etkisinin oldukça düşük olduğudur. Yani her iki HPV tipi de "düşük riskli (low risk)" gruptandır.
 
Bu nedenle siğller kanser yapmaz veya kansere dönüşmez. Daha çok kozmetik olarak kötü bir görünüme neden olurlar.
 
Yine de son derece düşük de olsa kanser riskine karşı kişilerin yıllık olarak düzenli "smear test" lerini yaptırmalarını önermekteyiz.

Anogenital siğiller neden tedavi edilmelidir?
Siğillerde özellikle kozmetik nedenler, bu lezyonların cinsel eşe bulaştırılmasının engellenmesi ve yarattığı şikayetleri (ağrı, kaşıntı, yanma veya kanama) giderme nedenleri ile tedaviye gerek vardır.
 
Pek çok kişide bu lezyonların olması kişide cinsel isteksizlik, korku veya endişe durumları yaratabilir. Eşe bulaştırma korkusu pek çok kişiyi hemen tedaviye başlatır.

Genital siğil tedavisi nasıldır?  >>>

Önceden HPV tedavisi gören hamilelerde sezaryen şart mıdır?
Bize sık olarak sorulan sorulardan birisi de anogenital siğil tedavisi görmüş olan kişilerin ileride doğum şeklinin ne olması gerektiği şeklindedir. 

Gebeliklerinde veya gebelikten önce HPV tedavisi görmüş hamile bayanların eğer ki gebeliklerinin son dönemlerinde aktif siğilleri yoksa vajinal yolla normal doğum yapmalarında bir engel bulunmamaktadır.
 
Eğer genital siğil probleminiz varsa...
Genital siğil problemi ile karşı karşıyasanız öncelikle bu durumunuzu kabul ederek güvendiğiniz bir uzman hekime gitmenizi ve bir an önce tedavi olmanızı öneririz.

Genital siğiller yakma, dondurma, cerrahi olarak çıkartma ve ilaç tedavileri ile tedavi edilebilmektedir. 

Daha sonra bu problemi kendinize kabus hailine getirmeden yaşantınıza devam etmenizi ve rutin jinekolojik- dermatolojik kontrollerinizi ihmal etmemenizi öneririz.
 
Birlikte olmayı düşündüğünüz cinsel partnerinize HPV aşısı yaptırmanız onu da hasta olmaktan koruyacaktır.

Genital siğillerden önleyici HPV aşısı "Gardasil" dir.  Gardasil gebelik haricinde emzirenlerde ve erkeklerde dahi yapılabilmektedir.

Genital siğil tedavisi görmüş olan kişilerde HPV aşıları yapılabilir mi?
Evet.
  HPV aşıları cervarix ve gardasil genital siğil tedavisi görmüş olan kişilere de yapılabilir, yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.
 
Her ne kadar siğil ile HPV'yi alan kişilerde tedavi edici etkisi bulunmasa da bu tür aşıların tercih edilmesindeki amaç HPV'nin diğer türlerine karşı koruma oluşmasını sağlamaktır.

Burada unutulmaması gereken bir nokta şudur:
HPV aşılarından Gardasil hem rahim ağzı kanserine hem de genital siğillere karşı koruyucudur. Cervarix fiyatı daha ucuz olmasına rağmen genital siğillere karşı KORUYUCULUK SAĞLAMAZ.

HPV aşıları ile ilgili bilgiler için tıklayınız  >>>
 
HPV ile genital siğiller psikolojik sorunlara ve aile problemlerine de neden olabiliyor...
Kendi gözlemlerimize göre HPV ve genital siğil sorunu ile karşılaşan kişilerde korku, endişe, pişmanlık ve suçluluk duyguları ortaya çıkmaktadır. Aldatma sonrası yaşanan hayal kırıklıkları ilişkilerde ciddi sarsıntılara neden olabilmektedir.

Ayrıca kendi eşlerine bulaştırmaktan korkan kişilerde psikolojik kaygılanımlar, cinsel isteksizlik ve eşten uzaklaşma gibi durumlar da ortaya çıkabilir.
 
Özellikle aile dışında eş ile cinsel ilişki sonrası temasla hastalığın alınması sonucunda boşanmalara kadar gidebilen pek çok ailesel sarsıntılar ortaya çıkabilir.
 
Bu tür durumları daha soğukkanlılıkla karşılayarak tedavileri zamanında yaptırmak, rutin izlemleri ihmal etmemek ve uyarı-önlemlere dikkat etmek yaşam kalitesindeki pek çok olumsuzlukların önüne geçebilir.

HPV aşıları artık TÜRKİYE'de ! ! !

Korunma amaçlı HPV aşıları HPV’nin E6 ve E7 proteinleri üzerinden etki eder. Nitekim servikal kanserlerde de E6 ve E7 proteinleri eksprese edilmektedir.

Merck firması (MSD) tarafından geliştirilen Gardasil  quadrivalan bir aşı olup HPV tip 16,18,6,11’e benzer partikülleri içerir ve serviks kanserleri ile prekanseröz lezyonları haricinde dış genital bölgede bulunan siğilleri (condyloma accumulata) de önleyicidir. 

Gardasil 2007 yılı şubat ayı itibari ile ruhsat aşamasını tamamlayarak ülkemiz ilaç marketinde de yer almaya başlamıştır.

Gardasil ile ilgili ayrıntılı bilgiler  >>>

2008 yılının başından itibaren GlaxoSmithKline (GSK) firması tarafından üretilerek sağlık marketinde kendisine yer bulan diğer HPV aşısı da "Cervarix" dir. 
 
Bivalan HPV aşısı olan Cervarix HPV'nin tip 16 ve tip 18'ine karşı koruyucudur. Tip 6 ve Tip 11'e karşı koruyucu olmadığından ötürü Cervarix genital siğillere karşı KORUMA SAĞLAMAZ.

HPV aşıları tercih edilirken..?

Gardasil erkeklere de yapılabilmektedir...
Pek çok hasta erkek arkadaşı veya eşinde çıkan siğillerden korunmak amacı ile HPV aşıları yaptırma yoluna gitmektedir. Diğer taraftan kız arkadaşlarında daha önceden siğil öyküsü olan erkek partnerlerin de Gardasil aşısı ile korunmasında fayda bulunmaktadır.

Unutulmaması gereken nokta; Gardasil quadrivalan aşıdır ve hem genital siğillere hem de anogenital siğillere karşı koruyucudur. Cervarix ise bivalan aşıdır ve genital siğillere karşı KORUMAZ.

Özetle, Gardasil genital siğillere karşı da koruyucu olduğu için erkeklere da yapılabilmektedir ve bu aşının erkeklere yapılmasında bir sakınca yoktur.

Günümüzde Avustralya ve Kanada'da erkeklere de Gardasil uygulanmaya başlamıştır. Çünkü HPV; genital siğiller rahim ağzı kanseri, vajina kanserleri, vulva kanserleri , anus kanseri gibi daha çok kadınlarda hastalıklar oluştursa da bu kadınlara hastalık taşıyanlar (vektörler) erkeklerdir.   

HPV Aşılarının FDA Onayı vardır...
Bir ilacın piyasaya çıktıktan sonra güvenirliliği açısından Amerikan Gıda ve İlaç Teşkilatı'nın onay vermesi (FDA onayı) son derece önemlidir.
 
Günümüzde hem Gardasil hem de Cervarix, Amerikan Gıda ve İlaç Teşkilatı'nın kullanım onayı olarak bilinen "FDA onayını" almışlardır.  Bu her iki aşının da güvenirliliği açısından önemlidir.

Cervarix ile ilgili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız  >>>

Dileyen hastalarımız HPV aşılarından Gardasil'i kliniğimizde yaptırabilirler.
 
Genital siğillerden korunma yolları..
HPV enfeksiyonlarından korunmanın en iyi ve en başarılı yolu bulaşma zincirini kontrol altında tutmaktır. Enfeksiyon cinsel yolla bulaştığı için burada en önemli nokta multipartnerliktir (çok partnerlilik). Kişinin kendisinin ya da cinsel partnerinin multipartnerli olması HPV görülme riskin belirgin bir şekilde artırmaktadır.
 
Condom (prezervatif) kullanımı cinsel hastalıkların pek çoğunu önlemede başarılı olsa da genital siğiller için her zaman koruyucu olamamaktadır.

Çünkü condom (prezervatif), pubik bölgeyi korumaz, sadece kadında vajinal ve servikal enfeksiyonlardan koruyucu iken, erkekde glans penisin korunmasını sağlayacaktır. Ancak kadında vulvar ve erkekte de penis kökü ve skrotal enfeksiyonlara açık kalma söz konusudur.


Smear testi sonucu anormal gelirse  >>>

İlgili Linkler:  
HPV PANELİNE GEÇİŞ

Genital siğil tedavisi nasıl olur? 
HPV aşıları tercih edilirken..?
HPV enfeksiyonları hakkında bilgiler  >>>
Serviks kanseri ile ilgili bilgiler >>>
HPV Enfeksiyonları ve HPV aşıları  >>>    
Smear Testi  >>>   
Gardasil Aşısı  >>>   
Cervarix Aşısı  >>>

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası