Vulva Kanserleri

Vulva nedir?
Kadın dış üreme organlarından vulva; büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vagen girişini içeren alana verilen isimdir. Vulva, "dış genitalya (external genitalia)" veya "dış genital organ" adları ile de bilinmektedir.

Vulva kanseri nedir?
Vulva kanseri, vulvaya ait bölümlerin kanserleşmesini tarif etmektedir. Vulva kanseri, "Vulva Ca" olarak da geçer.

Vulva kanserleri ne sıklıkta görülür?
Kadınlardaki kanserlerin % 3'ü vulva kanseridir. Sıklıkla menopoz sonrası yıllarda (postmenopozal dönem) ortaya çıkmaktadır.

Vulva kanserlerinin büyük bir kısmı çok katlı epitelden gelişen "squamoz hücreli" kanserlerdir. Bunun dışında özel kanser tiplerinden olan Paget hastalığı, bazal hücreli kanser ve malign melanom da vulvada görülebilir.

Vulva kanserlerinde etken nedir?
Aynı cerviks ve vagina kanserlerinde olduğu gibi cinsel geçişli hastalıklardan "Human Papilloma Virusu (HPV)" enfeksiyonunun vulva kanserlerinde rol oynadığı düşünülmektedir.

Metastaz (metastasis) nedir?
Metastas, kanserli bir organdan kanser hücrelerinin sağlıklı organlara sıçramasına verilen isimdir. Diğer bir tarif ile metastas kısaca "kanserin yayılması" anlamına gelmektedir.

Metastas en sık olarak yüzeyel yolla, kan, lenf ve komşuluk yolları ile olabilir. Kan ile yayılma "hematojen metastas", lenf yolu ile yayılma "lenfojen metastas" olarak bilinmektedir.

Vulva kanserleri nasıl metastaz yapar?
Vulva kanserleri öncelikle lokal olarak büyüyerek çevre doku ve organlarda hasara neden olur.

Kanser, önce vulvada ülser şeklinde veya tümör şeklinde ortaya çıkar. Zaman ilerledikçe vulva bölgesindeki organlara, idrar yollarına, anüse ve vaginaya ilerler. En son aşamada ise lenf damarlarına ulaşarak vücuda yayılır yani metastaz yapar.

Vulva kanseri belirtileri nelerdir?
Vulva kanserlerinin ilk bulgusu şiddetli ve tedaviye cevap vermeyen  kaşıntıdır. 

Kaşıntı latince'de "pruritus (pruritus)" olarak geçmekte olup, vulvar pruritus vulvadaki kaşıntıyı ifade eder.

Vulvada görülen kaşıntılarda hekimler tarafından akla ilk gelen durum vajinal mantar enfeksiyonları olduğu için maalesef pek çok hasta mantar enfeksiyonu tadavileri görerek zaman kaybetmekte ve tedavileri gecikmektedir. 

Kanser genelde kaşıntı ile birlikte vulva cildinde sertleşme, kabarıklık ve renk değişikliği şeklinde başlar.

Uzun süreden bu yana devam etmekte olan kaşıntı için çeşitli ilaç tedavileri denenmiş ancak şikayeti giderilememiş kadınlarda vulva kanseri olasılığı akla getirilerek biopsi alınmalıdır.

Vulva kanserinde tanı nasıl konur?
Vulva kanseri tanısı, tüm kanserlerde olduğu gibi şüpheli bölgeden alınan örneklerin patolojik incelemesi ile kesin tanı konmaktadır. Dokudan parça alınmasına "biyopsi" ismi verilmektedir.  

Vulvadan patolojik test için parça alma işlemine "vulva biyopsisi" adı verilir. Vulva biopsisi, vulva kanserinden şüphelenildiğinde normal bir jinekolojik muayene masasında, lokal anestezi altında (uyuşturularak) uygulanan basit bir işlemdir.

Gözle izlenmesi çok zor olan özellikle başlangıç aşamasındaki vulva kanserlerinin tanınması ve doğru yerden biyopsi alınmasını kolaylaştırmak amacı ile "kolposkop" denen bir alet kullanılır.

Kolposkop vagina kanserleri ve servix (rahim ağzı) kanserlerinin de teşhisinde de önemli bir cihazdır.

Kolposkop vulva bölgesini 10-40 defa büyüterek daha iyi bir görüntüleme ile inceleme olanağı sağlar.

Vulva kanserleri nasıl tedavi edilir?
Vulva kanserlerinde cerrahi olarak vulvanın çıkartılması temel tedavi şeklidir. Bu işleme kasık lenf bezlerinin çıkartılması da eklenebilir.

Vulvanın çıkartılması seksüel fonksiyon bozukluğuna yol açmasa da lokalize hastalıklarda vulvanın hastalıklı bölgesinin çıkartılması da yapılabilir. Cerrahi sonrası radyoterapi (ışın tedavisi) ilerlemiş hastalıklarda kullanılmaktadır.       

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400