Menopozda Cinsel Yaşam

Menopoz döneminde cinsel yaşam, cinsel ilişki

Menopozda cinsel yaşam nasıldır?
Menopozla birlikte cinselliğe ilgi azalması olacağı düşünülse de bu olay daha çok menopozla birlikte oluşan psikolojik faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Menopozda psikolojik kaygılar cinselliği nasıl etkiler?
Kadın, menopozla birlikte vücut imajının kaybolacağının ve kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygılarını duyar. Bu şekilde artık cinsel çekiciliğinin kalmadığını düşünen kadın cinselliğe olan ilgisini de kaybedebilir.

Gerçekte menopozla değişen olaylar düşünüldüğü gibi değildir. Menopoz yaşlanmanın başlangıcı olmadığı gibi kadınlığın sonu da değildir. Bu olayların bilincinde olunduktan sonra menopozda cinsellik daha özgürce "gebelik riski de olmaksızın" yaşanabilir.

Menopoz ile birlikte cinsel organlarda ne tür değişimler meydana gelir?
İlerleyen menopoz yıllarında eğer hormon tedavisi alınmıyorsa cinsel organlarda yaşlanmaya bağlı "atrofik değişiklikler" meydana gelebilir. Bu değişiklikler sonucunda vaginada kuruma, vagen mukozasında incelme ve buna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama yakınmaları olabilir.

Uygulanan sistemik veya lokal hormon replasman tedavileri urogenital sistemdeki bu atrofik değişiklikleri gidererek iyileşme durumu sağlayabilecektir.

Yine bu ağrılı cinsel ilişki de kadını cinsel ilişkiden soğutabilir. Ancak bu tür şikayetlerin kolaylıkla tedavi edilebileceğini bilmek, bu tür yakınmaları gereksiz yere çekmemek için önemli olacaktır.

Cinsel isteğin azalmasına bu yaşta ortaya çıkan bazı hastalıklar sonucu olabileceği gibi kullanılan bazı ilaçlar da cinsel isteksizlik yapabilir.

Menopozda Cinsel Hayattaki Değişimler (Özet Olarak) 
Yaşlanma ve menapoz sonucu en sık karşılaşılan cinsel yakınmalar şunlardır:


Islanmanın azalması ve duyarlığın bozulması östrojen düzeylerinin düşüklüğü ile ilişkilidir.

Ağızdan kullanılan Hormon Replasman Tedavileri (HRT) de kandaki testosteron hormonu düzeyini azaltarak cinsel isteksizlik sorunu yapabilir. Testosteron düzeylerinin düşük olması ise cinsel uyarılma, genital duyarlık, libido ve orgazmdaki azalmaya sebep olmaktadır.

Menopozda cinsel yaşamınızı hareketlendirmek için ne tür uygulamalar önerilir?
Menopozda cinsel yaşamı yeniden canlandırmak ve cinsel isteği arttırmak amaçlarıyla bazı tedaviler uygulanabilir. Bunlar;

  • Öncelikle altta yatan kronikleşmiş hastalıklar varsa bunların kontrol altına alınması ve tedavisi gereklidir.
  • Gerekli durumlarda psikolojik destek tedavileri ve cinsel terapiler verilebilir.
  • Vaginal kuruluk ve çatlama gibi şikayetleri gidermek için lokal (krem, fitiller) veya sistemik (oral) ilaç tedavileri uygulanabilir.
  • Libido (cinsel enerji) güçlendirici bir takım ilaçlar uygulanabilir. Bu ilaçlar genital bölge kanlanmasını arttırarak cinsel isteği arttırabilirler.

Özellikle bir jinekolog hekim kontrolünde "Testosteron" hormonu replasmanı yapılarak cinsel arzu ve istekler arttırılabilir.


Menopoz dönemi, menpoz öncesi, menopoz sonrası, libido

Unutulmamalıdır ki; "hayatınızın üçte birinin geçtiği menopoz dönemi, ne hayatınız ne de kadınlığınızın bir sonudur".    

 

 İlgili Linkler:
Menopozda Hamilelik ve Menopoz Öncesi Gebelikten Korunma   >>>
Menopozda Alternatif Tedaviler   >>>
Menopozda Egzersiz   >>>
Menopozda Beslenme   >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400