Jinekolog Doktor Arama

Jinekolog doktor kimdir?

Jinekolog doktorlar arama, Ankara, İstanbul, İzmirJinekolog doktor, “jinekoloji” yani kadın hastalıkları ve doğum konusunda ihtisas almış olan hekimlere verilen isimdir.

Jinekolog olabilmek için tıp fakültesini bitirmiş bir hekimin Tıpta Uzmanlık sınavını (TUS) geçerek beş yıllık 'Kadın Hastalıkları ve Doğum' uzmanlık eğitimini tamamlaması gerekiyor.

Günümüzde mutlaka her kadının takiplerini yaptırabileceği, iletişim kurabileceği ve güvenebileceği bir jinekolog doktora gereksinimi bulunmaktadır. Bu, kadın sağlığı için son derecede önemli bir konudur.

Yurt dışında jinekolojik kontroller son derece önemlidir…
Evet, pek çok Avrupa ülkesinde bayanların periyodik jinekolog kontrolleri önemli yer tutmaktadır. Örneğin Almanya’da her kadının genç kızlıktan sonra ömür boyu kayıtlarının tutulduğu “Mutter Pass” adı verilen defterleri vardır. Bu deftere kişinin kadın sağlığı ile ilgili tüm tetkik ve bilgileri dokümante edilmektedir. Yine pek çok Avrupa ülkesinde rutin jinekolojik muayeneler ve smear testleri mecburi tutulmuştur.

Yaşa uygun jinekolojik kontroller nasıl yapılır?  >>>

Jinekolog doktorlar başı çekiyor…
Ülkemizde aktif çalışan uzman doktorların sayısı TÜİK verilerine göre 2014 yılı sonu itibari ile 75. 251  ‘dır.  Ayrıca 39 bin 45 pratisyen ve 21 bin 320 asistan olmak üzere toplam 135 bin 616 hekim bulunuyor. Diş hekimi sayısı ise 22 bin 996 olarak belirtilmektedir.

Uzman doktorlar arasında sayı olarak ilk sırayı jinekolog doktorlar yani “kadın doğum uzmanları” almaktadır. Bu nedenle sizin için jinekolog arama yaparken doğru hekimin ve doğru merkezin önemi büyüktür.

Diğer taraftan jinekolog arama yapan bir bayanın aradığı hastalığı konusunda doğru jinekolog doktora ulaşabilmesi de önemlidir. Çünkü jinekoloji (kadın sağlığı) branşı içerisinde yüksek riskli gebelikler (perinataloji), kısırlık (İnfertilite) ve tüp bebek (ivf- et), kanser cerrahisi (jinekolojik onkoloji) gibi bazı alt bölümler bulunmaktadır.

Jinekolojik bir bölümde uzmanlaşmış ve isim yapmış bir jinekolog hekimin başka bir bölümlerde de çok iyi olması her zaman için beklenmemelidir. Bazı durumlarda jinekolog hekim hastasını bir başka meslektaşına refere edebilir. Bu jinekolog doktorun yetersizliği anlamına gelmez; tam aksine hekimin hastasına olan saygısını ifade eder.

Jinekolog doktor arama ve seçerken ...  >>>

Ülkemizde uzman doktorlar en az üniversitelerde çalışmaktadır…
Sağlık Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından ortak hazırlanan “Türkiye’de Sağlık Eğitimi ve Sağlık İnsan gücü Durum Raporu”nda yer alan verilere göre, ülkemizde uzman hekimler en az üniversitelerde görev yapmaktadır.

İllere göre hekim sayısında ise İstanbul 27 bin 118 ile ilk sırada yer alırken, İstanbul’u 16 bin 114 ile Ankara ve 9 bin 870 ile İzmir takip ediyor. Bayburt 105, Tunceli 111 ve Ardahan 122 hekim sayısıyla en az hekimleri olan kentler arasında bulunuyor.

Vajinismus Tedavisi İstanbul 

İstanbul'da vajinismus tedavisi ve cinsel tedaviler konusunda hastalarımıza Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Uz. Dr. Şenay Eserdağ ve HERA profesyonel ekibi hastalarımıza destek vermektedir.


Vajinismus İstanbul klinik adresi:
Valikonağı Caddesi No:52/7 Nişantaşı / İstanbul
Tel: 0(212) 225 15 00 
Vajinismus Web Adresi: www.vajinismustedavisiistanbul.com 

Jinekologlar (kadın doğum uzmanları) ilk sırayı çekiyor…

lkemizde aktif olarak çalışan uzman hekimler arasında ilk sırayı jinekolog hekimler (kadın doğum uzmanları) almaktadır. Yani, ülkemizde en fazla bulunan uzmanlar arasında jinekolog doktorlar yer almaktadır. Jinekolog doktorlar Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde en fazla yoğunluktadır.

Jinekolog doktorları iç hastalıkları (dahiliye) uzmanları, genel cerrahi uzmanları, çocuk sağlığı (pediatri) uzmanları ile anestezi ve reanimasyon uzmanları izlemektedir. 

İlgili Olablecek Linkler:
Jinekoloğunuzu Seçerken ... 
Jinekolog Doktorlar ve İstatistikler 
Özel Hastane mi, Özel Muayenehane mi? 
 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400