Site Logo

Jinekoloğunuzu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paylaşın:

Jinekolog doktor seçerkenKadınların hayatlarında çok önemli yeri olan jinekologlar; hem kadın sağlığı üzerinde çalışır, hem de psikolojilerinde son derece önemli bir yeri bulunmaktadır.

Jinekolog doktor seçerken kadınların göz önünde bulundurdukları en önemli kriterlerden birisi güven içinde her zaman ulaşabilecekleri, kendilerini tanıyan, dilediklerinde ulaşabilecekleri bir hekimin olmasıdır.

Jinekolog hekimler hem kadınların fiziksel sağlığına hem de ruhsal sağlığına hitap etmektedirler. Çünkü kadın hastalıklarının pek çoğu psikolojik sorunlarla iç içedir.

Jinekoloji Branşı Hakkında...
Jinekoloji, kadın sağlığı ile ilgili tüm problemleri inceleyen bir bilim dalıdır.

Jinekoloji; Nisaiye, Kadın Doğum, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Kadın Hastalıkları ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığı ayrı bölümlere ayrılmamıştır ve tıbbın bu bölümü ile ilgili çalışan doktorlara genel anlamda jinekolog adı verilmektedir.

Halk arasında jinekoloji kelimesi yine yanlış şekilleriyle; jinakoloji, jinekaloji, jinekeloji, jinakaloji, jinokoloji olarak da yazılıp telaffuz edilebilmektedir.  

Jinekolog kimdir?
Jinekologlar, tıp fakültesini bitirdikten sonra  "jinekoloji konusunda" uzmanlık (ihtisas) yapmış hekimlerdir. Ülkemizde tıp fakültesi sonrasında jinekoloji uzmanlığı 4 yıldır.

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Kadın Doğumcu, Jinekolog Doktor, Jinekolog Hekim, Doğum Hekimi, Nisaiye Uzmanı, Doğum Doktoru, Nisaiye Hekimi, Jinekoloji Uzmanı, Nisaiyeci, Nisaiye Doktoru gibi terimlerin hepsi aynı anlama gelmektedir.

Halk arasında jinekolog doktorlar yerine de yanlış telaffuzlar bulunmaktadır; jinekolok, jinakolog, jinakolok, jinekelog, jinekelok, jinokolog, jinakalok, jinakelog gibi.  

İngilizcede Jinekolog kelimesi "Gynecologist" (Gynecologist) olarak geçmektedir. Batılı bazı ülkelerde Kadın hastalıkları ve Doğum branşı, Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) ve Doğum (Obstetri) olarak iki ayrı branş halindedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum ile ilgili uğraşan doktorlar bazı ülkelerde ikiye ayrılır:
 "Jinekolog" (Gynecologist); Yalnızca kadın hastalıkları ile spesifik çalışan doktorlar.
"Obstetrisyen" (Obstetrician); Yalnızca Gebelik ve Doğum (Obstetri) ile ilgili çalışan doktorlar.
Ülkemizde böyle bir ayrım olmasa da jinekoloji içinde yalnızca onkoloji ve perinataloji alanlarında üst ihtisaslar açılmıştır.

Jinekoloji ve obstetri içinde yer alan daha fazla bölümler yer almaktadır.  Jinekolog seçerken bu alt branşlaşma göz ardı edilmemelidir.

Jinekolog Hekimlerin Çalışma Alanları:
Üremeye Yardımcı Tekniklerle uğraşan jinekologlar; Tüp Bebek (ivf) Hekimi, aşılama ve kısırlık (infertilite) üzerine uzmanlaşmışlardır.

  • Jinekolog Onkolog (Kadın Kanser Cerrahisi Hekimi),
  • Perinatalog Jinekologlar (Yüksek Riskli Gebelikler Hekimi),
  • Urojinekologlar (Kadınlarda idrar kaçırma ile uğraşan hekim)
  • Cinsel Terapi Uzmanları (Kadın cinsel işlev bozuklukları üzerine çalışan hekimler)

Bazı kadın doğum hekimleri de vajinismus ve disparoni (ağrılı cinsel ilişki) gibi cinsel problemler konularında uzmanlaşmış, deneyim kazanmıştır. Bunun için psikoloji ile ilgili eğitimlerin alınması şarttır.

Bilimsel bilgi hızla artıyor…
Tıp alanında bilgi, teknolojinin gelişmesine paralel olarak süratle gelişmekte ve hızla ilerlemektedir. Bu yüzden tıpta bilginin yarı ömrü yaklaşık "üç yıl" civarındadır. Başka bir ifade ile, eğer doktorlar bilgilerini sürekli yenilemezler ise yaklaşık üç yıl içinde bilgileri eskiyecek, bunun sonucunda hastalarının tanı ve tedavilerinde modern yöntemleri uygulayamayacaklardır.

Bu gerçekler altında jinekolog doktorlar, uzmanlık eğitimlerini aldıktan sonra hastalarına kaliteli hizmet verebilmeleri için eğitimlerini sürekli yenilemelidir. Ancak hemen belirtilmelidir ki tıpta sürekli eğitim veren bir kurum yoktur. Sadece sürekli eğitime olanak sağlayan kaynaklar vardır. Bu kaynaklar; uzmanlık alanı ile ilgili kitaplar, dergiler, internet, sempozyum ve kongrelerdir.

Günümüzde jinekologların görevleri yalnızca kadın üreme sistemi ve cinsel sağlıkla ilgili şikayetlerin giderilmesi ile sınırlı kalmayıp, diğer tüm vücut sistemlerini ilgilendiren olası problemleri de saptayarak gerekli yönlendirmelerin yapılmasını da içerir.

Etik değerlere sahip olma
"Eserdağ modeli:  En iyi jinekolog olma döngüsü"
Jinekoloğunuzu seçerken onun öncelikle iyi bir insan, daha sonra da iyi bir hekim olması önemlidir. 

Hekimlik bir kişi için eğitimi yıllarca süren ve ömür boyu yenilenmeyi gerektiren, çok fazla özveri ve fedakarlıkları içerip hatayı kaldıramayacak kadar da hassasiyet isteyen bir meslektir.
Eserdağ modeline göre iyi bir jinekolog veya başka branşta iyi bir uzman bir hekim olabilmenin koşulu ise hekimin kendi branşı haricinde de yeterli bilgilerle donanmış olması, bir takım deontolojik (tıp ahlak ve etiği) değerlerine sahip olması ve önemli insani değerleri taşımasıdır.

Çünkü etik (ahlaki) değerlere sahip olmayan bir kişi ne olursa olsun iyi bir hekim ve iyi bir jinakolog olamayacaktır. 
(Dr. Süleyman Eserdağ'ın: "İyi insan, iyi hekim ve seçilebilecek en iyi jinekolog döngüsü")

İyi bir jinekolog doktor karşısındaki hastanın sosyokültürel konumuna uygun şekilde bilgiler sunabilmelidir. Örneğin bir üniversite mezunu ve gebeliği hakkında pek çok kitap okuyan, araştıran bir bayanla okuma yazma bilmeyen bir gebe bayana verilmesi gereken bilgiler birbirinden farklıdır.

Doktorunuzun sizin düzeyinize inerek sizin anlayacağınız dilden konuşması ve sizi beklentileriniz yönünde bilgilendirmesi son derece önemlidir.

Bazen, son derece karmaşık, söylenmesi güç tıbbi (Latince) terimler kafanızı karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

İletişimde diğer bir husus ise jinekolog hekimin samimi yaklaşımıdır. Güzel ve net bir şekilde konuşarak karşı tarafı tatmin edebilen, güleryüz ve sabır gösterebilen, konuşurken karşısındakinin gözlerinin içine bakan ve karşı tarafa zaman zaman söz hakkı tanıyıp onu sabırla dinlemesini bilen hekim her zaman için daha samimi ve içtendir.

Görüş farklılıkları
Pek çok hasta "şu doktor bana şu ilacı verdi, diğerine gittim onu önermedi" , "bu doktor bana ameliyat olmalısın dedi, ancak diğer doktorlar biraz daha takip edelim dediler" gibi yakınmalarla kapımızı çalmakta ve bize veryansın etmektedirler.

Tıp, bilim olarak diğer pozitif bilim dallarından farklıdır. Bazen, aynı noktaya giden birbirinden farklı pek çok yol olup, bu yolların da çoğu doğru olabilir. Bunun nedeni, tamamen kişiler ve değişik fikirler sonucunda oluşmuş "görüş farklılıkları" dır.

Görüş farklılıkları; yalnızca ülkemizde olmayıp tüm dünyada olan, bir hastalığın yönetimi ile ilgili değişik görüş ve fikirler sonucunda oluşmuş değerlendirmelerdeki farklılıkları içeren tutumların tümüdür.

Jinekolog seçerken ekol farklılıkları tedavileri etkiler…
Jinekaloğunuzu seçerken tercih ettiği ekolün sizin beklentileriniz ile örtüşmesine önemlidir. Örneğin sorunlardan kurtulmak için ameliyatı en son çare olarak düşünen bir hastaya, daha çok cerrahi ağırlıklı bir ekolü benimsemiş olan doktoru ameliyat önerebilir. Bu durumdaki hasta genellikle değişik hekimlere başvurup onların da fikirlerini alma yoluna gidecektir.

Jinekolog muayene ücretleri
Jinekolog muayene ücretleri (muayene ile ilgili fiyatlar) Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde klinik veya hastane durumuna göre farklılıklar gösterir. Jinekolog muayene ücretleri, tedavi ile ilgili giderler için önceden aranarak bilgi alınması önerilir.

Her ne kadar özel muayenehanelerdeki jinekolog muayene ücretleri önemli olsa da kişilerin kendi güvendikleri doktorlarını bırakarak daha ucuz buldukları başka merkezlere yönlenmeleri pek çok sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Bu şekilde kişilerin başka bir hekime adaptasyonu ile yine hekimin hastayı psikolojik, fizyolojik yönlerden keşfetmesi zaman almaktadır.

Biz hastalara, güvendikleri ve her zaman ulaşabilecekleri tek bir jinekolog hekimlerinin olmasını ve çok mecbur kalmadıkça veya kendi jinekolog doktorlarından memnuniyetsiz olmadıkça onu değiştirmemelerini tavsiye etmekteyiz.

İlgili Olabilecek Linkler:
Hastane mi Özel Muayenehane mi?
Hera Kadın Sağlığı Merkezi'ndeki Uygulamalar   >>>
Jinekolog Op. Dr.Süleyman Eserdağ kimdir?   >>>
Editörün köşesinden mektup var   >>>
Bunlar da sizin haklarınız; hasta hakları   >>>     
Jinekolojik Check-up (Kontroller)  >>>           

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası