ERKEKLERDE CİNSEL İSTEKSİZLİK SORUNU TEDAVİSİ

Erkeklerde cinsel isteksizlik ve tedavisi 

Erkeklerdeki cinsel isteksizlik problemi zaman içerisinde büyüyerek tüm hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden erken dönemde tedavi edilmesi önerilmektedir. 


Tüm diğer cinsel işlev bozuklukları gibi cinsel isteksizlik te tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ancak diğer cinsel sorunlara oranla çözümü en zor olan problemdir. Cinsel terapistin yaklaşımı ve kurulacak güven duygusu tedavinin sağlıklı gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Ayrıca kişinin sorununu önemsemesi ve üzerine giderek yenme düşüncesi son derece önemlidir. 
    
Cinsel isteksizlik tedavisi nasıldır?
Fiziksel problemlere bağlı cinsel istek azalmasında soruna yol açan etmenler çözüme kavuşturulmalıdır. Onun için öncelikle bir ürolog (bevliye uzmanı) tarafından ürolojik muayene ve bazı testlerin yapılması şarttır. Cinsel soğukluk sorunu organik (fiziksel) kökenli cinsel isteksizlik sorununda ilaç tedavileri ön plandadır. Özellikle hormon takviyeleri ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. 

Psikolojik orijinli cinsel isteksizlik tedavisi için ise bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri,  gerektiği hallerde dinamik terapiler ve aile terapileri uygulanmaktadır. Bu şekilde güzel sonuçlar elde etmek olasıdır. Tedavi süresi ortalama olarak 10-15 seans arasında sürmektedir. Bu tedavi süreci bir kaç ayı bulabilir. 

Hastanın detaylı cinsel öyküsünün alınmasının ardından, sorunu ortaya çıkaran faktörler büyük bir titizlikle gözden geçirilir ve hastanın bu konularda farkındalık (içgörü) sahibi olması sağlanır. 
Cinsel terapiler sırasında kişinin yanlış ve eksik cinsellik algılarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan bilişsel cinsel terapi önemli yer tutmaktadır. Bununla birlikte çiftlerin bu sorunu aşmalarına yönelik verilecek ev ödevleri ve egzersiz çalışmaları, terapinin davranışsal cinsel terapi ayağını oluşturmaktadır.

Görüldüğü gibi cinsel isteksizlik birçok farklı yöntemle ele alınıp detaylı bir şekilde incelenmesi gereken bir sorundur. Bu nedenle de başvurulacak uzmanın deneyimi ve ortaya koyacağı çözüm teknikleri mutlaka araştırılmalıdır. 

Cinsel isteksizlik tedavisi için ilaçlar
Özellikle hormonal sorun yaşayan hastalarda tedavilere ek olarak verilen hormon ilaveleri ile sonuçlar daha da yüz güldürücü olmaktadır. Özellikle testosteron eksikliği söz konusu ise düzenli izlemler yapılmak şartıyla testosteron takviyeleri başarılı sonuçlar vermektedir. Tiroid hormonun azaldığı durumlarda da tiroid hormon ekstreleri verilmektedir. 

Erkeklerde cinsel isteksizlik tedavisi mümkündür!
Erkeklerdeki cinsel isteksizlik sorunu zamanla bir evlilik problemi haline dönüşebilmektedir. Ayrıca özgüven eksikliklerine, kronik mutsuzluklara ve konsantrasyon azalmalarına yol açabilmektedir. O yüzden tedaviye başlamakta gecikilmemelidir.

Günümüzde modern cinsel terapiler ve gerektiği durumlarda medikal (ilaç) desteği ile erkeklerdeki cinsel isteksizlik tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Düzenli bir cinsel terapi sürecinin ardından cinsel isteksizlik sorunu ortadan kalkacak ve kaliteli, mutlu bir cinsel yaşama yeniden geçiş yapılabilecektir.   

Cinsel isteksizlik tedavisi başarısında ürolojik değerlendirme sonrası cinsel terapistin bilgi ve deneyimleri son derece önemlidir. 


Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)
İSTANBUL
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)
ANKARA
Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cd, No: 48/11 Kavaklıdere, Ankara. (Harita)
İZMİR
Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Blv, No: 42/4, Alsancak, İzmir (Harita)
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz.
© 2004. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası