Vajinismus Hastalığı Tedavisi


VAJİNİSMUS HASTALIĞI TEDAVİSİ

3 Mart 2010 Tarihinde
Sabah Gazetesi'nde Esra Tüzün ile yaptığımız söyleşide vajinismus ve vajinismus hastalığı tedavisi hakkında konuştuk.

Bu bölümde vajinismus hastalığı tedavileri, cinsel terapiler, vajinismus sorununda hipnoterapi (hipnoz tedavisi) ve   vajinismus tedavisi gördükten sonra hamile kalan veya doğum yapan hastalarımız ile ilginç röportajlar bulunmaktadır.
 

MERYEM ANA GİBİ ANNE OLUNUR MU?

GÜNAYDIN sordu, Op. Dr. Süleyman Eserdağ anlattı.

3 MART 2010 TARİHLİ SABAH GAZETESİ  (Haber: Esra Tüzün)

VAJİNİSMUSLU KADINLARA ÜÇ AY GEBELİK YASAĞI VAR

Vajinismus tedavisinin kişiye özel yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Süleyman Eserdağ, tedaviyle vajinusmustan kurtulan kadınlara “Üç ay hamile kalmayın, önce cinselliğinizi yaşayın, diyorum ama bazıları çocuk isteğiyle acele davranıyor” diyor.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi Kurucusu Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr Süleyman Eserdağ, vajinismustan nasıl kurtulabileceğinize dair sorularımızı yanıtladı.

Sabah Gazetesi:    Vajinismusta nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:  Vajinismus hastalarına uyguladığımız tedaviler standart değil, kişiye özeldir. Bilişsel, davranışsal ve hipnoz tedavilerin (hipnoterapi) kombinasyonlarını içermektedir. Örneğin; bazı hastalar hipnoterapiden fayda görebilir ve tedavileri hipnoz ağırlıklı sürebilir. Çoğunluğu için ise davranışsal terapiler uygun olabilir.

Sabah Gazetesi:   Vajinismus tedavi programı hangi adımlardan oluşuyor?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   İlk görüşmede kişilerin öykülerini dinleyip, kolay bir jinekolojik değerlendirme yapıyoruz. Kişinin bu konulardaki bilgi eksikliklerini ve yanlışlarını düzeltiyoruz. Daha sonrasında da yapılan bazı kolay ve ağrısız egzersizlerle tedavilerine devam ediyoruz. Egzersizler, ev ödevi olarak da hastalara veriliyor. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında yer alan hipnoterapi desteğiyle kişilerin rahatlaması ve gevşemesi sağlanıyor.

TEDAVİSİ İKİ İLE BEŞ SEANS !

Sabah Gazetesi:   Tedavi ortalama kaç seans sürüyor?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Vajinismus tedavileri genellikle iki ile beş seans arasındadır. Yapılan ilk görüşme ve jinekolojik muayene sonrasında vajinismus düzeyi ve aşağı yukarı kaç seans süreceğini anlayıp, çiftlere söylüyoruz.

Düzenli tedavilere katılan kişilerde, vajinismus problemi, iki ile beş gün arasında çözülebilmekle birlikte, bu süreç duruma göre daha da uzun sürebilmektedir. 

Sabah Gazetesi:   Vajinismus tedavi seansların aralıkları nasıl olmalıdır?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Seans aralıkları, hastanın gelebilme durumlarına göre ayarlanıyor. Çünkü vajinismus tedavisine gelenlerin çoğu ailelerinden gizli geldiği için genellikle başka yerlere gittiklerini söylüyorlar. O nedenle kişilerin geliş durumuna göre seans periyodu belirliyoruz.

Günlük veya günaşırı gelebilen hastaların tedavi süreleri tabii ki kısalıyor. Tedavi süresince seanslar, duruma göre ayarlanıyor.

Anesteziyle ilişkiye giren kadın korkar!

Sabah Gazetesi:   Vajinismusta ne tür tedavileri önermiyorsunuz?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Bazı merkezlerde sorunun ilaçlarla ilişkiye girmekle çözüleceğine inanılarak bu şekilde kasları gevşetme sağlanıyor. Hatta yanlış bir metod olarak vajinismuslu kadınların genel anesteziyle uyutulup, partneri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanıyor. Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden yine korkuyor ve kocası da karısına karşı zorlayıcı olabiliyor. Bu da korkuyu artırıyor.

Sabah Gazetesi:  Özellikle çocuk isteyen vajinusmuslu kadın tedaviden hemen sonra hamile kalabiliyor mu?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Aslında kalabilir ama yıllarca yaşadığı bu sorundan sonra kadının cinselliğini bir süre yaşamasını, sonra çocuk doğurmasını öneriyorum.

Vajinismus tedavisi sonrası hastaların ortalama olarak üç ay sonra hamile kalmalarını tavsiye ediyorum. Genellikle çoğu, bu öneriye uysa da çocuk hasretiyle yanıp tutuşan bazı anne adayları bu süreyi bekleyemiyor.


HERA KADIN SAĞLIĞI MERKEZİNDE VAJİNİSMUS HASTALIĞINI YENEN
HASTALARIMIZDAN MEKTUPLAR

Vajinismustum şimdi kızım var!
P. E (34 yaşında, öğretmen)

Çocukluğum küçük bir şehirde geçti. Ben küçükken annem sürekli ‘ayıp öyle yürüme, öyle bakma’ gibi cümleler kurardı. Cinsellik benim için ayıptı. Bu düşünce kalıbıyla büyüdüm. Üniversite döneminde tanışıp, evlendiğim eşimle çok iyi vakit geçiriyor, anlaşıyorduk. Ancak evlenince ben bir türlü kendimi bırakamadım. Eşim de bana hep anlayış gösterdi. O anlayışlı davrandıkça bir sorunumuz olduğunu fark etmedim. Nasıl olsa ben bir gün rahatlayacaktım. Ama bu şekilde altı sene geçti. Artık çocuk istiyorduk.

Önce cinsellik sorunun aşamayacağımız düşüncesiyle tüp bebek merkezi araştırmaya başladık. Bu arayış sırasında yakın bir arkadaşım hipnozla bu sorundan kurtulabileceğimi söyledi beş seans devam ettim ve sonra cinsel hayatı normal bir kadın olarak evime döndüm. Şu anda da sekiz aylık bir kızım var. Keşke daha önce tedavi olsaymışım…

DÖRT YILLIK KABUS YEDİ GÜNDE BİTTİ!
A.K (33 yaşında, Banka müfettişi)

Beş yıldır evliyim… Her ikimizin de yoğun bir iş temposu var. Evliliğimizin ilk yıllarında cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi bizi rahatsız etmiyordu. Severek evlenmiştik ve birbirimize olan sevgimiz her zaman devam ediyordu. Ancak zamanla bunun bir sorun olduğunu ve tüm hayatımı etkilediğini fark ettim. İş yerinde daha sinirli ve daha az tolerans sahibiydim.

Yaşım da ilerliyordu ve bir an önce çocuk sahibi olmam gerektiğini düşünüyordum. Ayrıcı ailem ve yakın çevremin bana ‘Neden artık çocuk düşünmüyorsunuz’? türünden soruları çok rahatsız ediyordu. Durumumum ne olduğunu anlamak için gittiğim bir jinekolog bana problemimin vajinusmus olduğunu söyledi ve tedavi için merkez önerdi. Bir anda karar verip tedaviye başladım. Eşim iş yoğunluğundan dolayı tedavilere katılamadı. Ancak yedi gün sonra bütün korkularım sona erdi ve problemimi tahminimden çok daha kolay bir şekilde aştım. Artık yalnız değilim. Çünkü altı aylık hamileyim…

EV ÖDEVLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Sabah Gazetesi:  Tedavideki başarıyı hangi faktörler etkiler?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Öncelikle tedavide başarıyı etkileyen en önemli faktör ‘güven’dir.  Güvenmenin üç ayrı boyutu vardır. Kişinin önce kendisine, sonra tedavisini yapan hekime ve tedaviyi yönetimine karşı güven hissetmesi başarıyı arttırır. Güven olmadan cinsel terapi olmaz.

MOTİVE OLMALI

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:
   Çiftlerin kendi problemlerini aşmada gösterdikleri kararlılık, sabır, inanç ve azimle birlikte iradeli bir şekilde ev ödevlerini yapmaları, mümkün oldukça rahat ve sabırlı olmaları tedaviyi kolaylaştıran en önemli faktörlerdir.

Verilen ev ödevleri, klinikte yapılan egzersizlerin bir tekrarıdır. İlk başka sıkıcı gibi gelse de zaman içinde ev ödevleri daha basit bir hale gelerek ev ödevleri daha basit bir hale gelerek ‘ev oyunları’ şekline dönecektir.

Vajinismus tedavisinde başarıyı etkileyen bir başka faktör de kocaların, eşlerini motive etmesidir. Kocalar tedavi süresince eşlerinin yanlarında olmasalar da telefonla da destek verebilir.

HİPNOZ İYİ SONUÇ VERİR!

Sabah Gazetesi:  Tedavide hipnozun etkisi nasıldır?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:  Hipnoz diğer pek çok terapi yöntemine ek olarak uygulanan kolaylaştırıcı bir yöntemdir. Amacı biliçaltına ulaşarak ‘farkındalık durumu’  yaratmaktır. 

Hipnoz sırasında kişiye yapılan tedavi yöntemine ise ‘ hipnoterapi’ adı verilir. Dünyada Avrupa başta olmak üzere bu konuda çalışan pek çok merkez mevcuttur. Vajinismus tedavilerine eşlerin katılmasını mecbur etmiyoruz.

 Sabah Gazetesi:   Bu teknikle yaptığınız tedaviden sonra hastalığın tekrarlama riski var mı?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Bugüne kadar tedavi ettiğimiz 655 den fazla hastanın, hiçbirisinde sorun tekrar etmedi.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400