Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur

Akupunkturun tüp bebek tedavisinde gebelik başarısını arttırdığını gösteren pek çok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Dünyada ve ülkemizde birçok tüp bebek kliniği tedavi başarısını arttırmak için akupunktur uzmanlarıyla çalışmaktadır. 

Akupunktur tedavisi nedir? Akupunktur nasıl yapılır?
Akupunktur, genelde ince İğnelerle vücuttaki özel bazı noktaların uyarılmasıyla yapılan tedavi şeklidir. Bazen de lazer ışınları, elektrik akımı (elektroakupunktur) ve moksa ile uyarı yapılmaktadır. Bilimsel ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemdir. 

Akupunktur tüp bebek tedavisinde hangi mekanizmalarla etkili olmaktadır?
Akupunkturun tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak üzerine etki mekanizmasını açıklamak için üç teori vardır: 
-Elektromanyetik sinyallerin iletimi 
-Opioid sistem aktivasyonu (Ağrı giderici moleküllerin salgılanması)
-Otonom sinir sisteminde meydana getirdiği değişiklik

Tüp bebek tedavisinde akupunktur nasıl etki gösteriyor? 
Tüp bebek, aşılama ve infertilite (kısırlık) hastaları tedavilerinin başından itibaren: ‘Acaba gebe kalabilecek miyim, kaç yumurtam oluşacak, yumurtalıklarım ilaca cevap veriyor mu, embriyolar rahmime tutunabilecek mi?’  gibi sorularla meşguldürler. Bunların dışında çevre baskısı da anne adayının kaygı ve stres düzeyini oldukça arttırmaktadır. Kaygı ve stres, kortizon salgısını arttırıp ‘serotonin’ hormonu düzeyini düşürmektedir.  Kaygının yol açtığı en önemli sorun ise yumurtalıklar ve ‘endometrium’ (rahim içi zarı) üzerine olan negatif ve olumsuz etkilerdir. 

Tüp bebek tedavisinde akupunkturun bilimsel olarak kanıtlanmış yararları nelerdir?
1.  Akupunktur beyinde ‘limbik sistem’ üzerine etkisiyle tüp bebek hastalarında yoğun rahatlama, streste azalma, serotonin ve endorfin gibi mutluluk hormonlarının artmasını sağlar.
2.  Depresyonu azaltır. 
3.  Akupunktur tedavisi ile östrojen hormon düzeyleri artar.
4.  Yumurtalıklarda oluşan oositlerin (yumurtaların) sayı ve kalitesini arttırır.
5.  Rahim iç duvarını kalınlaştırıp embriyonun rahim duvarına daha rahat tutunmasını sağlar. 
6.  Anne adayının kaygılardan uzaklaşmasını sağlayarak tüp bebek tedavi sürecinin rahat geçmesini sağlar.

Tüp bebek tedavisinde akupunktur nasıl yapılır?
Yapılan çalışmalarda tüp bebek tedavisinden 1 ay önce başlanarak ovulasyon indüksiyonu (ilaçlarla yumurta gelişimi dönemi) sırasında ve embriyo transferi günü yapılır. 8-10 seans yeterli olmaktadır.
Tüp bebek tedavisinde akupunktur uygulaması ile gebelik başarı oranının %15-20 oranında arttığına dair çalışmalar mevcuttur. Yapılan bazı çalışmalarda akupunktur uygulanan hastalarda oosit (yumurta) kalitesinde artma, endometrium (Rahim iç tabakasında) kalınlaşma ve  abortus (düşük) oranında ise %6 oranında azalma saptanmıştır.

Dünyada birçok tüp bebek kliniğinde akupunktur uygulaması rutin tedavilere başarıyı arttırması nedeniyle eklenmektedir. Ayrıca yan etkisinin olmaması, kullanılan ilaçların etkilerini arttırması gibi avantajlar sağlamaktadır. 

Cinsel tedavilerde Akupuntur
Tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi bazı cinsel problemlerin çözümüne destek olmak için de akupunktur tedavileri uygulanabilmektedir. Akupunktur tedavileri cinsel terapilere ek olarak vajinismus tedavisi, orgazm olamama (anorgazmi) probleminin çözümlenmesi, kadın ve erkeklerde cinsel isteksizlik probleminin tedavisinde de uygulanabilmektedir. Vajinismus tedavisi için akupunktur gerginliği azaltmak, tedavi stresini düşürmek, pozitif düşünceyi hakim kılmak ve gevşemeyi arttırmak amaçlarıyla uygulanmaktadır. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400