Vajinismus Tedavisi İçin Akupunktur

Vajinismus kadınlardaki cinsel problemlerin en önemlileri içinde yer almaktadır. Vajinismus tedavisi için günümüzde genellikle bilişsel-davranışsal cinsel tedavi yaklaşımları uygulansa da bazı tamamlayıcı tıbbi tedavilerden de faydalanabilmekteyiz. Akupunkturla vajinismus tedavisinin sağladığı bazı avantajlar mevcuttur. Bu bölümde akupunktur nedir, ‘akupunkturla vajinismus tedavisi’ gibi konular ele alınacaktır. 

Akupunktur nedir? Akupunktur ne demek?
Akupunktur, iğne anlamına gelen ‘acus’ ile batırmak manasına gelen ‘punctura’ kelimelerinden türemiş bir kelimedir. Akupunkturun Uzakdoğu halk tıbbı içinde 4000 yıllık geçmişi vardır. 150 yıldır batı tıbbında da kabul görmüş ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından birçok hastalıkta etkinliği kanıtlanmıştır.

Akupunktur ne işe yarar? Akupunkturun yararları neler?
Akupunktur tedavisinde seçilmiş noktaların uyarılması, ‘meridyen’ adı verilen kanallardaki iletimi düzenler;  iyileşmeye yardımcı hormon ve ‘nörotransmiter’ adı verilen sinirsel ileti moleküllerinin salgılanmasını sağlar ve böylelikle kanallarla ilişkili organları dengeleyerek iyileştirir. 

Akupunktura göre beyin bir eczane ve akupunktur uygulamalarıyla vücut kendi ilacını rahatlıkla kendi üretebilmektedir.

Vajinismus tedavisi İçin akupunktur nasıl yapılır?
Akupunktur tedavisinde çok ince ve steril iğneler kullanılır. Her hastalığa ait farklı noktalar tespit edildikten sonra, bu noktalar tek kullanımlık özel iğnelerle uyarılarak enerji akışı sağlanır. Noktalar, iğne haricinde lazer veya manyetik dalgalarla da uyarılabilmektedir.

Vajinismus tedavisinde akupunkturun yararları, sağladığı avantajlar
Vajinismus tedavi yöntemleri arasında tamamlayıcı olarak yer alan akupunkturoterapinin belli avantajları ve yararları mevcuttur:
1. Yan etkisi yoktur.
2. Güvenlidir, ağrısız, acısızdır.
3. Akupunkturla salgılanan mutluluk hormonları vajinismus sorunu yaşayan kişiyi sakin, huzurlu ve mutlu yapar.
4. Vajinismusta var olan korkuları azaltır.
5. Akupunktur tedavisiyle vücut  ‘endorfin’ adı verilen doğal ağrı kesiciler üretir. Vajinismus sorunu yaşayanlarda oluşan ağrı ve acıyı azaltır.

Akupunktur tedavisi ağrılı bir işlem mi?
Akupunktur tedavisi acısız, ağrısız ve yan etkisiz bir uygulamadır. Kullanılan iğnelerin çapı çok ince (0,2 mm) olduğundan,  özel tüplerle takılan iğneleri hastalar çoğu zaman hissedilmez. Manyetik bilyeler ve tohumlar de çok rahatlıkla takılabilmektedir.

Akupunkturun yan etkileri veya riskleri var mıdır?
Akupunkturun yan etkileri yok denecek kadar azdır. Akupunkturun etkili olmasının anahtarı bu konuda eğitimli hekimler tarafından yapılmasında yatar. 

Vajinismus tedavisi sırasında akupunktur nasıl yapılır?
Tüm vücut akupunkturu,  ‘Agiskop’ adı verilen kulak analizi ve kulak akupunkturu, kulağa minik iğne, manyetik bilye veya tohum uygulamaları yapılır. Akupunktur tedavisi yapılan vajinismus hastalarında kaygı, korku ve acı olacak hissi belirgin şekilde azalmaktadır.

Vajinismus tedavisi için akupunktur yapılması yeterli midir?
Hayır. Vajinismus sorununda akupunktur uygulamaları yalnızca destekleyici, tamamlayıcı niteliktedir. O yüzden yalnızca akupunktur tedavisi yeterli gelmez. Mutlaka modern cinsel terapi yöntemlerinin kullanılması gereklidir. 

Tarafımızdan yapılan vajinismus tedavi yöntemleri arasında parmak egzersizleri yoktur. Günümüzde modern ve ‘hasta dostu’ vajinismus tedavi yöntemleriyle ortalama 3 günde kalıcı sonuca ulaşmak mümkündür. 

Kimler akupunktur tedavisi yapabilir?
Akupunktur uygulayan kişinin mutlaka tıp doktoru olması, akupunktur eğitimi almış olması ve aldığı eğitimin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir sertifika ile onaylanmış olması gerekir. 
Vajinismus tedavisi için akupunktur uygulaması yapan hekimin cinsel terapiler konusunda da uzman olması tedavi başarısı açısından son derece önemlidir.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400