Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Olur?

Kızlık zarı nasıl yırtılır? Kızlık nasıl bozulur? Kızlık zarının dikimi nasıl yapılır?Kızlık zarı vajinanın neresindedir?
Kızlık zarı vajinanın hemen girişindedir ve dışarıdan yaklaşık 2-3 cm içeride yer almaktadır. Bazı kilolu olan kadınlarda daha ileride yerleşmiş olabilir. 

Kızlık zarı yırtılması, patlaması, bekaret kaybı tıp literatüründe "himenal perforasyon" adı verilir.

Halkımız kızlık zarı yırtılmasını; "kızlık zarı patlaması, kızlığın bozulması, kızlığın gitmesi, bekaretin bozulması, bekaret kaybı, kızlık zarının delinmesi, bekaretin gitmesi" gibi değişik şekillerde ifade etmektedirler.

Kızlık zarının patlaması, kızlığın bozulması
Kızlık zarı içi boş (delik) olan ve vajina girişinde yerleşmiş olan bir membrandır. İçi boş olduğu için kızlık zarının yırtılması, patlaması, delinmesi gibi ifadelerin kullanılması aslında yanlıştır.


Bekaretin gitmesi, kızlık zarının yırtılması, kızlığın bozulması, halk arasındaki tabirleri ile bekaretin kaybı, kızlık zarının patlaması gibi ifadeler yerine durumu tarif etmek için 'kızlık zarının açılması, anatomik bütünlüğünün bozulması, kızlığın esnemesi' gibi ifadeler olayı isimlendirmek daha doğru olacaktır. 

Bu bölümde halk arasında en çok geçtiği şekli ile "kızlık zarı yırtılması" terimi kullanılacaktır. 

Kızlık zarı nasıl yırtılır? Kızlık zarı nasıl bozulur? 
Kızlık zarı; vajina içine yabancı cisim sokma, masturbasyon yaparken içeriye parmak veya bir cismi ileriye doğru fazlaca ve sertçe itme, düşme veya çarpma sonucunda vajinaya darbe alma veya cinsel ilişki sonrasında yırtılabilir veya daha doğru deyişle "kızlık zarının bütünlüğü bozulabilir".

Yandaki resim kızlık zarı yırtılması olmuş ve cinsel ilişkilere bağlı olarak vajinası genişlemiş bir hastaya aittir. 

Kızlık zarının yapısının bozulmasına halk arasında "bekaretin kaybı, kızlık zarının yırtılması, patlaması, delinmesi, kızlığın kaybı, kızlığın bozulması" gibi değişik yöresel isimler verilmektedir.

Aslında kızlık zarının yırtılması, kırılması veya patlaması diye bir kavram yoktur. Bu tür kavramlar yalnızca kişilerin ilk gece ile ilgili korkularını arttırmaktan başka bir anlam ifade etmezler.

Bu bölümde bekaretin kaybı anlamında "kızlık zarının yırtılması" ifadesi daha sıklıkla kullanılacaktır. 

Kızlık zarı zedelenmesi ile kanama olur mu?
Evet. Kızlık zarı zedelenmesine bağlı olarak az miktarda (genelde bir kaç damla) kanama olmaktadır. Kızlık zarının zedelenmesi durumunda anatomik bütünlük bozulmamıştır, yani kişi halen bakiredir. Diğer bir deyişle yırtık tabana kadar inmemiştir. 

Kızlık zarının yırtılması ve zedelenmesi arasındaki fark nedir? Bekaret Testi 
Kızlık zarının yırtılması durumunda tabana kadar inen bir yırtık oluşmuştur. Zedelenmesinde ise oluşan yırtık tam olarak tabana kadar inmez. Kızlık zarı zedelenmelerinde oluşan hasara 'çentik' adı verilir. Kızlık zarında çentik olması bekaretin devam ettiğini gösterir. Yırtık varsa bekaret kaybolmuştur. Her ikisi arasındaki fark 'bekaret testi' ile anlaşılmaktadır. 

Kızlık zarının zedelendikten sonra yeniden kanama olur mu?
Bu durum zedelenmenin miktarına bağlıdır. Eğer girişteki esneme, yırtılma çok fazla olduysa, daha sonraki ilişkilerde kanama olmayacaktır. 

Kızlık zarının önemi nedir?
Kızlık zarının anatomik yapısının ve işlevselliğinden çok sosyolojik boyutu ön plandadır. Pek çok toplumda 'bekaretin simgesi' olarak görülmektedir. 

Sürtünme veya masturbasyon ile kızlık zarı yırtılır mı?
Hayır.
 Cinsel ilişkide penis vajina içine girmeden yalnızca sürtünme ile veya
masturbasyon sırasında vajina içine parmak veya yabancı bir cisim sokulmadan yalnızca dışarıdan yapılan masaj ile kızlık zarı yırtılmaz. 

Hem sürtünme hem de masturbasyon sırasında yaşanan orgazm sonucunda bazan rahim içinden bir kaç damla kan da gelebilir. Bu durumda da kişilerde kızlık zarının yırtıldığına dair şüpheler ortaya çıkabilir. Kesin ayrım için kızlık zarı (bekaret) muayenesi gereklidir.

Kızlık zarının sürtünme veya sert yapılan masturbasyon sonrasında yırtılıp yırtılmadığını anlamak ve akılda şüphe kalmadan kesin emin olabilmek için "kızlık zarı muayenesi (bekaret testi)" önerilmektedir. Çünkü bu tür durumlarda gelen kan rahim içi, dış genital alan veya kızlık zarı kökenli olabilir.    

Kızlık zarının zarar görmesi ne şekilde olur?
Kızlık zarı ancak ve ancak vajina içerisine yabancı bir cisim veya darbe sonucunda yırtılır veya zedelenir. Bunun haricinde kızlık zarının yırtılması, patlaması, delinmesi mümkün değildir. 

Rüya veya masturbasyon sırasında orgazm olmak kızlığa zarar verir mi?
Hayır.  Rüyada veya mastürbasyon sırasında kanama gelmesi genelde yaşanılan orgazm sırasındaki rahim kasılmalarına bağlıdır. Bunun hiç bir önemi yoktur ve kızlığa da zarar vermez. 

Kızlık zarı ilk cinsel ilişki deneyimlerinde az veya çok kanayabilir...

Herhangi bir olay sonrasında (şüpheli ilişki, sürtünme, masturbasyon veya darbe gibi) bekaretin bozulması sonucunda kızlık zarı kanaması çok değişik şekillerde olabilmektedir. Bu durumlarda kızlık zarı kanamaları az veya çok olabilir, hatta bazan hiç kanama olmamasına rağmen de kızlık zarı yırtılmış olabilir.

Tüm bu nedenlerle kızlık zarı yırtılması olup olmadığından kesin emin olabilmek için yine bir jinekolojik değerlendirme ile "kızlık zarı muayenesi" yapılması gerekmektedir. 

Bu bölümde kızlık zarı dikimi ile ilgili operasyonlardan bahsedilmektedir.
Kızlık zarı dikimi halk arasında "kızlık zarı diktirme, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı tamiri, kızlık zarı dikilmesi, kızlığın tamiri, kızlık zarı tamiri" gibi çok değişik şekillerde anılmaktadır.

Bekaret nedir?
Bekaret hiç cinsel ilişkiye girmemiş veya vajina içine yabancı bir cisim sokmamış kişilerde kızlık zarının yırtılmadan korunması sürecinin devamlılığıdır.

Ancak vajinal ilişki olmadığı halde değişik (yüzeyel ilişki, sürtünme, anal, oral sex gibi) yollardan cinsel ilişki tecrübesi olan kişiler "teknik bekaret" sahibidir.

Bekaret İngilizce'de "virginity" olarak geçer.

Bakire nedir?
Kızlık zarı bütünlüğü korunan yani kızlık zarı ilişki veya bir zorlama ile bozulmamış kişilere "bakire" adı verilir.  Diğer bir deyiş ile bekaretini koruyan kişilere bakire denir.

Bakire İngilizce'de "virgin veya maiden" olarak geçer. Bakirenin latincesi ise "virgo" dur. Bakirenin erkeklerdeki karşılığı "bakir" dir. 


Kızlık zarı kanaması ne renktir?
Kızlık zarı kanaması hafif açık kırmızı, pembe renkte olmaktadır. damarlardaki kandan rengini ayırmak imkansız gibidir. 

Kızlık zarı yırtılması, patlaması olursa.. 
Kızlık zarı yırtılması, (halk arasındaki tabiri ile kızlık zarı patlaması) istemsiz şekilde kızlığın bozulması -bekaret kaybı- pek çok kadında ve genç kızda pek çok psikolojik şikayetlere neden olmaktadır.

Kızlık zarı yırtılması, bekaret kaybı durumunda 'diktirme ameliyatları' ile bekaret yenilenebilir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatları uzun süreli (kalıcı) ve kısa süreli (geçici) olarak yapılmaktadır. Uygun şekilde yapıldığında başarı şansı çok yüksektir. Günümüzde kızlık zarı dikimi ile birlikte lazer ile veya cerrahi yoldan vajina daraltma ameliyatı da yapılabilmektedir. 

Kızlık zarı dikim ücreti nedir?
Kızlık zarı dikim ücreti merkezlerce farklılıklar gösterir. Kaldı ki; bu tür cerrahi işlemler pek çok merkez tarafından prensip gereği yapılmamaktadır. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400