EMDR ile Vajinismus Tedavisi

         

Vajinismus; kadının pelvik kas sistemindeki istemsiz kasılmalara bağlı olarak, kadının kendi istemine rağmen vajinasından içeri yabancı bir cisim alamama hastalığıdır. Yabancı cisim olarak; eşin penisi haricinde, jinekolojik muayene olamama, fitil, tampon veya parmak yerleştirememe de girmektedir. EMDR, göz hareketleri ile duyarsızlaştırma- yeniden işleme şeklinde bilinen bir psikolojik terapi yöntemidir. EMDR ile vajinismus tedavisi günümüzde uygulanan önemli alternatif yöntemlerden birisidir. 

Emdr nasıl işlev görür?
Emdr, beynin sağ ve sol lobunun dengeli çalışmasına engel olan travmaları göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme yaparak tedavi eden yöntemdir. Keşfedildiği yıllardan itibaren kısa zamanda hızlı sonuç vermesi, travmanın etkilerini azaltarak yok etmesi, hastayı geçmiş olumsuz yaşantılara karşı duyarsızlaştırarak hastanın bugünkü hayat kalitesini arttıran ve kendiyle ilgili olumlu inançları yerleştiren bir terapi yöntemi olmasından dolayı sıkça tercih edilmektedir.

Emdr ile hasta geçmiş olumsuz yaşantılarını seans sırasında yeniden hatırlar, travmalarının kendisiyle ilgili olumsuz nasıl bir bilgi verdiğini bulur ve “Ben değersizim, beceriksizim” “Ben yetersizim” ya da “Kontrol bende değil” gibi olumsuz bir inançla eşleşen travma, emdr terapisinde ele alınır. Seans sırasında hastanın travmatik anıya karşı giderek nötrleşmesi hedeflenir. Bu hedef sağlandıkça hastanın semptomları azalır ve günlük hayat kalitesi giderek artar. 

Vajinismus Tedavisi için EMDR
Cinsel organlar beyin ile iş birliği içinde çalışmaktadır. Örneğin kişide önce cinsel istek oluşur, sonrasında çevresine uyarılma eğilimi ile bakar ve uyarılır. Uyarılma önce beyinde gerçekleşir sonrasında ise beden cevap verir. Kadında bedenin verdiği cevap, kadını cinsel ilişkiye hazırlar. Vajina kasları gevşer, bartolin bezleri harekete geçer, vajina ıslanır, büyür ve genişler. 

Vajinismus hastalarının çok büyük bir kısmında ise vajina, cinsellik veya ilk cinsel ilişkiye dair olumsuz inanç ve korkular vardır. Bu yüzden korku ve kaygının bedensel cevabı olan kasılmalar kaçınılmaz olur.

Vajinismustaki kasılmaların sebebi olumsuz inançlardır!
Vajinismus hastaları, başaramayacağına, yetersiz olduğuna, sevilmediğine ya da tatmin edici bir seks hayatına layık olmadığına inanır. Bu inançların sebepleri ise genellikle geçmiş travmatik yaşantılardır. Örneğin çocukken tacize uğramış bir kadın, cinselliğin pis ve çirkin bir şey olduğunu düşünür; “Kontrol bende değil, benim dışımda” gibi olumsuz bir kişisel inanç geliştirir ve ilişkide kontrolün onda olmayacağı inancı ile ilişkiden kaçar ve ilişki olacağı esnada da vajen kaslarını kasarak ilişkiye mani olur. Aslında bu bedenin “Kontrol sende” deme şeklidir.

Hasta genelde bu çıkarımları sağlıklı bir şekilde yapamaz ve yaşadığı hastalığın nedenini bilmediğini ifade ederek vajinismusun onun başına gelmesini bir talihsizlik olarak değerlendirir.

Vajinismus hastasını değerlendiren uzman bu bağlantıları kurarak onun için en doğru tedavi planlamasını yapar. Bu planlama içerisinde yer alacak travma perspektifli tedavi yöntemlerinden biri de EMDR’dir.

Emdr terapisi göz hareketleri, bedenin sağ ve sol bölgesine sırayla dokunsal müdahale, ses ya da emdr cihazları kullanılarak uygulanabilir. Emdr korku, kaygı, travma, yas, fobi ya da bunların sebep olduğu diğer fiziksel ya da psikolojik fonksiyon bozukluklarının tedavinde güvenle kullanılabilir.

Bu yöntem vajinismus tedavisi içinde yer alan akupunkturoterapi (akupunktur tedavisi) ve hipnoterapi (hipnoz tedavisi) gibi özel terapi tekniklerinden birisidir.

Vajinismus hastalarının bir kısmında geçmişte yaşanılan ‘cinsel travmalar’ mevcuttur. Taciz, tecavüz, ilk regl deneyimi, aldatılma, genital travma, zor jinekolojik muayene, anne babanın ilişkisine şahit olma ve hatta travmatik tuvalet eğitimi gibi geçmiş dönem travmaları vajinismus ve diğer cinsel fonksiyon bozukluklarına zemin hazırlayabilir. EMDR ile bu tür cinsel travmalar çözümlenebilmektedir. 

EMDR yöntemiyle vajinismus tedavisi sonrasında hastalarının ilişkiye girmelerine engel olan olumsuz inançları iyileştirilir. Vajina, kızlık zarı ve cinsellikle ilgili olumlu inançlar zihne yerleştirilir. 

EMDR ile beyin ve düşünce kısmını halleden vajinismus hastalarında davranışsal terapiye geçilerek, birkaç gün içinde oldukça rahat ve keyif verici bir cinsel ilişki gerçekleşebilmektedir. 

Vajinismus tedavisi sırasında EMDR erkek eşe de uygulanabilir!
EMDR terapisi ile vajinismus kadınının partnerinde de zaman içinde oluşmuş kaygı ve olumsuz yaklaşımlar çözümlenebilir. Ayrıca erken boşalma, sertleşme sorunları, cinsel isteksizlik gibi cinsel fonksiyon bozuklukları yaşayan erkek partner de EMDR terapisine alınarak tedavi edilebilir.  Böylece vajinismus sorunu yaşayan çiftin tedavi ile sağlıklı ve uyumlu bir cinsel yaşama kavuşması sağlanabilmektedir.

Vajinismusta EMDR tedavisi ne tür yararlar sağlar?
Emdr terapisi sadece bir sonuç olan vajinismus hastalığını tedavi etmekle kalmaz; aynı zamanda kişinin tatmin edici bir cinsel yaşama sahip olması için, cinsellikle ilgili olumlu inançlar geliştirmesine, bedenini beğenmesine ve özgüveninin artmasına da katkıda bulunur.

Vajinismus hastalarının azımsanmayacak bir kısmında görülen eşe karşı utanma, cinsel beklentilerini eşe ifade etmekten çekinme gibi davranışların değişmesini sağlayabilir. Ve böylece eşler arasında çok daha güçlü bir iletişimle tatmin edici bir cinsel yaşam kurgulanabilir.

Diğer cinsel sorunlar için EMDR terapisi
Vajinismus sorunu haricinde diğer cinsel işlev bozukluklarında da emdr terapisi uygulanabilmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel travmalara bağlı olarak gelişen pek çok cinsel sorun emdr için önemli bir uygulama alanıdır. 

Kadınlarda vajinismus haricinde cinsel isteksizlik, orgazm olamama, PSAS (Sürekli Cinsel Uyarılma Sendromu), nemfomani, ağrılı cinsel birleşme bunlardan bazılarıdır. Erkeklerde de geçmişte yaşanılan travmalara bağlı olarak gelişen erken boşalma, ereksiyon problemleri, satiriyazis - hiperseksüalite, parafili (cinsel sapkınlıklar) gibi cinsel sorunlarda da EMDR uygulanabilmektedir. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400