Vajinismus Hastaları

Vajinismus hastaları için vajinismus tedavileri, cinsel terapiler, vajinismus ve hamilelik1 Mart 2010 Tarihinde Sabah Gazetesi'nde Esra Tüzün ile yaptığımız söyleşide vajinismus hastalığı ve vajinismus hastaları hakkında konuştuk.

Kliniğimizde vajinismus tedavisi gören ve tedavi sonrası hamile kalan vajinismus hastaları ile yapılan ilginç söyleşileri bu bölümde bulabileceksiniz.

MERYEM ANA GİBİ ANNE OLUNUR MU?

GÜNAYDIN sordu, Op. Dr. Süleyman Eserdağ anlattı.

Vajinismuslu annelerin çoğu üniversite mezunu “iyi kızlar"
Onlar eşleriyle seks yapamıyor. Evleniyor, aşık oluyor, flört ediyorlar. Çoğu üniversiteli kariyer sahibi kadınlar… Seksten korktukları için hayatları altüst oluyor. Bazısının evliliği bu nedenle hemen bitiyor!

Ama onlar da anne olmak istiyor. ‘Tedavi olup doğal yolla anne mi olacaklar?’ yoksa ‘Tüp bebek yaptırıp bakire anne mi kalacaklar?’

Bu hafta, kararlı anneler konuştu. Dr. Süleyman Eserdağ bu vakaları anlattı.

Bugüne kadar yüzlerce vajinismuslu kadını tedavi eden Hera Kadın Sağlığı Merkezi kurucusu Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ, vajinismus anneleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Sabah Gazetesi:  Hastalar size daha çok tedavi amaçlı mı, yoksa çocuk istedikleri için mi geliyorlar?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:  Evlilikleri bir yıldan uzun süren çiftlerde ‘çocuk isteği’ ön planda oluyor. Bize özellikle Anadolu’dan başvuran hastalarımızda çocuk yapma arzusu daha öne çıkıyor.

Sabah Gazetesi:  Vajinismuslu kişi, birleşme olmadan hamile kalabilir mi?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Bu, son derece ender görülse de rastlanan bir durumdur. Bu konuda çeşitli veriler topladık. Altı yılda 655 vajinismus hastası gelmiş, bunlardan yüzde 85’i üniversite mezunu ve kariyerine çok önem veren kadınlar…

Hastaların bizlere en yoğun olarak geldiği şehirler; Ankara, Konya ve Samsundur… Bölge olarak da iç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz Bölgesi ve Güney Anadolu’dan yoğun talep oluyor.

YÜZDE 90’ı PSİKOLOJİK
Sabah Gazetesi:
 Daha çok hangi nedenlerden dolayı vajinismus olmuş kişilerle karşılaşıyorsunuz?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:    Bizim istatistiksel verilerimize göre hastalarımızın yüzde 90’ı psikolojik, yüzde 10’u ise yapısal nedenlerle geliyor. Psikolojik nedenler arasında en çok cinsellik, namus kavramı, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili çevreden alınan yanlış, eksik veya abartılı bilgiler yer alıyor.

Ayrıca cinsellikle ile ilgili önceden yaşanmış travmalar; taciz, tecavüz ve cinsel istismarlar karşısında, aşırı düzeyde katı ve kuralcı ahlaki değerlere bağlı kalma da çok etkili bir biçimde karşımıza çıkıyor.

Diğer taraftan çoğu kez görünürde hiçbir neden olmamasına rağmen çok küçük yaşlarda alınan cinsel mesajlar, bilinç dışı kaydedilerek ileriki yaşlarda sorun olarak ortaya çıkabiliyor.


HERA KADIN SAĞLIĞI MERKEZİNDE  VAJİNİSMUS HASTALIĞINI YENEN
ANNELERDEN VAJİNİSMUS MEKTUPLARI

Önce doktor, evlenince de vajinismus oldum...
D.Y. 28 yaşında son derece çekici bir kadın. Aynı zamanda bir doktor ve şimdi de anne olmaya hazırlanıyor. Ama onun anne olması da seksi yaşaması da kolay olmamış. Hayatının en özel dönemini hamile kalabilmek için harcayan D.Y. vajinismusla savaşını anlattı:

İki yıllık evliyim, ilk dört ay ilişkiye giremeyince, arayışa başladım. Ben de doktor olmama rağmen doktor doktor gezdik ama bir çare bulamadık. Bunun bir hastalık olduğunu biliyordum. Ama nasıl tedavi edileceğimi bilmiyordum.

BİLGİM YETMEDİ
Bütün tıp kitaplarını okudum. Literatüre baktım ama eğitimle ya da bilgi sahibi olmakla aşılamıyor. Bu hastalığın temelinde çocukluk ve ergenlikteki korkuların önemli olduğunu düşünüyorum. Doktor olabilirim ama ben de küçük bir çevrede yetiştim.

Cinsellikle ilgili kimseyle konuşamadım, paylaşamadım. Yalnızca eğitim hayatında başarılı olmam üzerine yetiştirildim. Bana erkeklere karşı kendimi korumam öğretildi.  Ama bu koruma duygusuna o kadar alıştım ki, sevdiğim kişiyle bile birlikte olamadım. Kendi kendimi tedavi etmeye çalıştığım dönem de oldu, ama başaramadım. Doktor doktor gezdikten sonra geçen sene yapılan tedaviyle sorunumdan kurtuldum. Şimdi 7,5 aylık hamileyim. Bu sorunu yaşayanlar ‘ Kendimiz aşabiliriz’ demesinler. Tıbbi yardım alsınlar.

EVLİYDİK AMA SEKS YOKTU, BOŞANIRKEN TEDAVİ OLDUM
M.D, 26 yaşında ve öğretmen… O da yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
Ben Anadolu’ da öğretmen olarak çalışıyorum. Beş yıllık evliyim. Tutucu bir ailede büyümedim. Eşim, okuldan arkadaşımdı ve birbirimizi severek evlendik. Evlendiğim gün adet gördüm.  Bir filmde gerdek gecesi kapıda kan için bekleyenlere, kadın kolunu kesip kan akıtmıştı. O sahneyi hatırlayıp ürktüm. Kendimi bırakamadım, ilişkiye giremedim. O günden sonra da bu durum 2,5 yıl sürdü. Ama çocuk istiyordum. Altı ay boyunca dua okuyan dedeler, kısmet açan kadınlar dahil gitmediğimiz yer kalmadı. Söylenen her şeye uydum. Sorunuma çare bulunamıyordu. Artık hiç kimseye güvenemiyordum. Gerginlikten eşimle de aramız bozulmaya başladı,  boşanma aşamasına geldik.

O sırada son umut aşılama yaptırmaya karar verdik. Ama son bir kez tavsiye edilen doktora gittim. Dört seans tedavi gördüm ve iyileştim. Şimdi 1,5 aylık hamileyim ve çok mutluyum. Geriye dönüp baktığımda psikologların bana söylediği  ‘Kendini rahat bırak’ cümlesine sinir oluyorum. Çünkü buna karar vermekle rahat olunmuyor.

BÜYÜK PENİS KORKUSU KABUS OLUP, KADANLARI HASTA EDİYOR
Sabah Gazetesi: 
 Vajinismuslu kadınların karakter özellikleri birbirine benzer mi?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:  Özellikle çocuksu, aileye bağımlı ve ruhsal organizasyonunun sağlıklı bir biçimde tamamlamamış kadınlar, bu risk grubunu oluşturur.  Çocukluk çağından kalma korukların yaşayan bireylerde,  bu rahatsızlığın oluşması kolaylaşır. Korkular en fazla kadının simgesel olarak zihinselde aşırı büyüttüğü penis yüzünden kaynaklanır.

Kadın, penis yüzünden çok acı çekeceğini ve parçalanacağını düşünür. Biz, bu tür yanlış inanışlara ‘cinsel mit’ adını vermekteyiz.  Kişilerin bilinçaltına yazılan bu tür yanlış ve abartılı düşünceler, ileriki dönemlerde vajinismus için zemin hazırlar. Ayrıca ‘ iyi kız sendromu’ da vajinismus için risk faktörüdür.

Sabah Gazetesi:   İyi kız sendromu ne demektir?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:  Ailesi tarafından cinsel bilgiden tamamen yoksun bırakılan, hatta cinselliğin aile tarafından kötülendiği, kızlık zarının ise korunması gereken çok önemli bir bölge olduğu gibi mesajlar verilerek yetiştirilen kızların ilerleyen yaşamlarında vajinismus, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama problemleri ortaya çıkmaktadır.  Biz, bu şekilde terbiye alarak yetiştirilen kızlarda gelişen probleme ‘iyi kız olma sendromu’ diyoruz.

Bu durum, Türk toplumunda oldukça yaygındır. Bu problemi taşıyan kadınlarda cinsel ilişki adeta "bir görev" olarak algılanmaktadır. Bu kadınlar özel hayatlarında son derece disiplinli, titiz ve mükemmeliyetçi kişilik yapısındadır.

KOLAY KANDIRILIRLAR
Sabah Gazetesi: 
 Vajinismusun tedavi sıranda doktorlar neye dikkat etmelidir?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:  Bu tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli kural, etik kurallardır. Hastaları ‘değişik tedavi yöntemleri uyguluyorum’ diye kandırmak ve onlardan olmadık şeyler istemek doğru değildir.

Örneğin; kızlık zarının hiçbir problem olmadığı halde ameliyatla çıkarılması, belden aşağı yapılan iğnelerle ve genel anestezi yapıldıktan sonra klinik ortamında cinsel ilişkiye sokulması, alkol ve uyuşturucu kullanımını önerme gibi… Bu tip yöntemlerle tedavi mümkün değildir.

Cinsel tedaviler hem jinekolog hem de psikoloğun ortak yöntemleriyle yapılmalıdır. Tedavinin uzmanlaşmış profesyonellerce yapılması şarttır. Aksi takdirde çiftler, ruhsal anlamda büyük zarar görebilir.


A'dan Z'ye Vajinismus:
Vajinismus ile A'dan Z'ye Genel Bilgiler 
Vajinismus nedir?

 

YOUTUBE VAJİNİSMUS HASTA VİDEOLARI:
       (Dr. Süleyman Eserdağ)


 


 

3 yıllık evli Fatoş hanımın vajinismus hikayesi   >>> 
5 yıllık evli Sema hanımın vajinismus başarı hikayesi  >>> 
8 aylık evli çiftimizin inanılmaz vajinismus öyküsü  >>> 
Daha nice başarı öyküleri için You Tube kanalımızı ziyaret ediniz  >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400