Tüp Bebekte Başarıyı Artırmak İçin Neler Yapılmalı?

Tüp bebek tedavilerinde hamilelik şansınızı arttırmak için tedavi sırasında aşağıdaki kurallara uymalısınız;

Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız
IVF doktorlarına danışmadan alabileceğiniz yegane ilaçlar 'acetaminophen' (paracetamol) içeren ağrı kesici (Parol, Tamol v.b.) ilaçlardır. Diğer ilaçlar da alınabilir ancak bir kısmı tehlikelidir; bu nedenle IVF ekibinin bilgisi dışında ilaç kullanmayınız.

Nonsteroidal anti-inflamatuvar ilaçların (yüksek dozlu aspirin- salisilik asit, naproksen sodyum, indometasin içerenler gibi) IVF siklusu sırasında kesinlikle kullanılmaması gereklidir.

Sigarayı bırakınız
Bir çok çalışma sigara içmenin hamilelik oranlarını azalttığını düşündürmektedir. Eğer tamamen bırakamıyorsanız, özellikle embriyo transferinden sonraki dönemde sigara sayısını azaltmanız bile olumlu bir etki yapacaktır.

Erkek eşlerinde aynı şekilde ve mümkünse işlemden bir kaç ay öncesinden başlayarak sigarayı bırakması yerinde olacaktır.

Alkol almayınız
Tüp bebek tedavisinde erkekler ve kadınlar yumurta toplama işleminden (OPU) önce günde iki kadehten fazla alkol almamalıdır. Embriyo transferinden (ET) sonra kadın partner tüm alkollü içeceklerden kaçınmalıdır.

Sıcak banyo ve saunaya girmeyiniz
Yüksek sıcaklığın, sperm hareketliliği (motilitesi) ve rahimdeki embriyo üzerine olumsuz etkide bulunduğu gösterilmiştir. Erkekler, yumurta toplama işleminden en az 90 gün öncesinden itibaren; kadınlar da embriyo transferinden sonra yüksek sıcaklıktan uzak durmalıdırlar.

İlgili Linkler:
Tüp Bebek İşlemlerinde Başarıyı Arttıran Uygulamalar  >>>
Tüp Bebek İşleminde Başarılı Olma Şansınız Nedir?   >>>
Tüp Bebek İşlemi Sırasındaki Olumsuzluklar   >>>
Ovaryen Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS)   >>>

   

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400