Kızlık Zarı Geride

‘Kızlık zarı geride’ veya 'Kızlık zarı ileride' ne demek? Halk arasında çok kullanılan ‘kızlık zarı geride veya ileride' tanımlamaları neyi ifade ediyor? Bu konuya açıklık getirmek için bu makaleyi yazmayı uygun gördük.

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yer alan ince bir cilt katlantısından oluşmaktadır. Bu çok ince cilt katlantısına ‘membran’ adı verilmektedir.  

Kızlık zarının Latincedeki ismi ‘hymen’ (himen) ‘dir. Kızlık zarı dikimi de himenoplasti olarak geçer. 

Kızlık zarının türleri farklıdır; Hymen Anatomisi

Kızlık zarının kişiden kişiye farklı türleri vardır. Herkesin gözü, burnu, kulağı nasıl bir değilse, kızlık zarının da kişiden kişiye değişen anatomik varyasyonlarının olması doğaldır.

Kızlık zarı tipleri herkeste farklı olabilmektedir. Ayrıca vajina içine göre geride veya ileride olması, sert veya yumuşak kıvamda olması gibi değişik anatomik yapıları da olabilmektedir. 

Kızlık zarı türleri arasında en sık olarak yuvarlak (halka) şekli görülmekle birlikte, yarımay, ara bölmeli, mikroperfore, elek şeklindeki türleri de mevcuttur. 

Kızlık zarı nerededir?
Kızlık zarı iç dudaklardan yaklaşık 2-3 cm içeride, vajina kanalının hemen girişinde ve vajinal duvarların kenarlarında yer alan pembemsi ve membranöz yapıdaki bir organdır. En sık görülen türü yukarıda ifade edildiği gibi yuvarlak (halka, anüler) şeklidir. 

Son derece nadir görülen ‘imperfore hymen’ (deliksiz zar) türü hariç, tüm kızlık zarı türlerinde ortada bir delik vardır ve bu delikten dışarıya adet kanı çıkmaktadır. 

Kızlık zarı kanaması nasıl olur? 
Kızlık zarı, ince yapısı ve iyi kan dolaşımı nedeni ile ilk ilişki sırasında kenarları yırtılarak kanamaktadır.

Kızlık zarı bozulması ile gelen kızlık zarı kanaması çoğunlukla pembemsi ve birkaç damla şeklindedir. Ancak bazı ‘esnek zar’ durumlarında hiç kanama gerçekleşmez.

Hiç kanamanın olmaması erkek eş tarafından kadının bekareti ile ilgili bazı gereksiz şüphelere yol açabilir.    

Kızlık zarı geride veya ileride nasıl olur?
Bazı kişilerde, özelikle de kilolu bayanlarda ‘kızlık zarı geride’ olabilir. Bazı hekimler tarafından bu durum 'kızlık zarı ileride' olarak da tarif edilebilir. Yani kızlık zarı dış dudaklardan yaklaşık 4-5 cm daha içeride olabilir. Bu hal kilolu bayanlardaki dış dudaklardaki yağ birikiminin fazlalığı ile ilişkilidir. Bu durumda ilk cinsel ilişki sırasında kızlığın bozulması daha zor olmaktadır.

Ancak, penis boyunun ortalama olarak 11-12 cm olduğunu düşünürsek, tam bir cinsel birleşme olduğunda kızlık zarı geride bile olsa, her hâlükârda bekaretin bozulması (kızlığın yırtılması) kaçınılmaz olacaktır. 

Bazı zarların esnek (elastik) yapısından dolayı, tam bir ilişki olsa bile kanama olmamaktadır. Bu durum kızlık zarının geride olmasına bağlı değil, yapısının esnek oluşu ile ilgilidir. Bu nedenle geride kızlık zarı tabiri ile esnek kızlık zarı yanlış bir şekilde eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

‘Kızlık zarı geride’ veya 'kızlık zarı ileride' ifadeleri kızlık zarının geride veya ileride yerleşimli konumunu, ‘kızlık zarı esnek’ tümcesi ise kızlık zarının elastik yapısını ifade eder. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400