Hamilelik Eğitiminin Önemi

Hamilelik EğitimiHamilelik eğitiminin önemi, rahat bir gebelik süreci için son derece önemlidir.

Her ne kadar dünyaya bir bebek getirmek yani doğum, kadın için normal ve doğal bir olaysa da, eğer kadınlar bilinçli olarak doğuma hazırlanmazlarsa pek de kolay bir olay değildir.

Biliyoruz ki; doğum sırasında bir kadın yaklaşık 3-3.5 kg ağırlığında bir bebeği doğum kanalından geçirerek dışarıya çıkarmaktadır.

 

Hamilelik eğitiminin önemi nedir?


Eğer bir kadın usulüne göre doğuma hazırlanmazsa ve doğum eylemi sırasında olacaklar önceden bilinmezse, ciddi sıkıntılar çeker. Ama usulüne göre eğitilmiş ve hazırlanmış kadınlar için doğum son derece mutlu bir olaydır ve kişinin kendine güvenini arttırır.

Gebelik öncesi eğitimde amaç, doğum sırasında olacaklar, hekim ve yardımcı personelin yapacakları işlemler konularında anne adayını eğitmek ve ekibin bir parçası olan gebeyi kendine düşenler konusunda bilgilendirip, usulüne göre uygulamasını sağlayacak beceri oluşturmaktır. Böylece anne adayı doğum sırasında ürkek, pasif ve ne olacağını bilmeden beklemek yerine doğum ekibiyle uyum içinde kendine düşen görevleri yapacaktır. Bu da anne adayını çocuk doğurmanın ve anne olmanın ne kadar güçlü bir duygu olduğu konusundaki düşüncelerini güçlendirecektir.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar; belli prensiplerle eğitilmiş tüm anne adaylarının doğumu normal ve doğal bir olay olarak algıladıklarını göstermiştir.

Doğumun başladığına işaret eden kasılmalar başladıktan sonra doğumun tüm aşamalarını bilen anne adayı için her olay bir sonraki olayın habercisi gibi algılanacak, mutlu son yaklaşıyor diye sevinecek ve bu süreç içinde olanları anlayış ve güven ile karşılayacaktır. Aksi halde her olaydan sonra ‘ eyvah arkasından ne gelecek?’ diye korkacaktır.

Bu olayı kabaca şöyle düşünebiliriz. Bir yerden bir yere giderken "eğer yol güzergahını biliyorsak" her şey bize kolay gelir ve her yeni gelinen noktadan hedefe şu kadar yaklaştık diye düşünürüz. Bilmediğimiz yol daima uzun ve korkuludur. Eğer kadınlar doğuma bilinçli hazırlanmazlarsa doğum hakkında bilinçsiz kişilerden öğrendikleri ile daima doğuma korkuyla yaklaşırlar.

Gebeler annelerinden, arkadaşlarından, kitaplardan hatta filmlerdeki ağrılı doğum sahnelerinden aldıkları yetersiz yanlış bilgilerden, mutlaka bilinçli bir şekilde doğruya yönlendirilmelidir.

Anne adayının doğum hakkındaki bilgileri korkunç doğum hikayelerine ve dayanılmaz doğum sancılarına dayanıyorsa, doğum anı geldiğinde kendini bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde korkunç bir serüvenin içinde bulacak ve kendini çaresizce bu serüvenin içine bırakacaktır. Bu durum şaşkın, çaresiz baba adayını da etkileyecek ve çok sevdiği kişinin acı çektiğini ve çaresizliğini, yardım edememenin acısını taşıyacaktır.

Her kişi vücudunda alışılmışın dışında bir olay olduğunda bu olaya bir şekilde yanıt verir. Doğum kasılmaları başladığında kadında ağrı olacak ve gebe buna refleksle yanıt verecektir. Nasıl yanıt vereceği öğretilmezse herkesin ağrı karşısında verdiği uygun olmayan yanıtı verecek ve her doğum sancısı sırasında kendini bilinçsiz şekilde kasacaktır. Tıpkı iğneden korkan kişilerin iğne yapılırken verdiği reaksiyon gibi... İşte bu gerginlik hiç ağrı olmasa bile, insanlarda ağrı oluşturur. Buna "korku - gerginlik - ağrı çemberi" denir. Diğer bir deyişle hiçbir neden yoksa bile kişi kendini gerer, bu da ağrıya neden olur.

Gerilmiş, korkmuş bir kadının ne yapacağı belli olmaz ya nefesini tutar ya da aşırı nefes alıp verir ve bu da vücuttaki oksijen dengesini bozar. Bu vaziyette belli bir süre geçiren gebe her geçen zaman dilimi içinde daha gergin, daha yorgun olur ve sonunda kendini kaybeder.

Yeterince eğitilmemiş kadınlarda doğum sancıları (uterus kasılmaları) sanki daha uzun sürüyormuş gibi gelir. Sancının başlangıcı ve bitişi hakkında bize doğru bilgi veremez. Korku, gerginlik geçen her saat gebe kadını bitirir, her ağrı daha şiddetli hissedilmeye başlar ve kontrolü giderek güçleşir.

Bilinçsiz kişilerdeki tüm bu korku, bilgisizlik, çaresizlik, gerginlik, oksijen dengesinin bozulması ve yorgunluk ile doğum eyleminin yükü dayanılmaz hale getirir. Her yeni ağrıyı daha şiddetli hissetmeye ve ağrısız geçen süreler içerisinde yeni ağrılar gelecek diye korkuya, paniğe neden olur. Kişi çevresindekilerin dikkatini çekmek ve onlardan yardım istemek için, içinde bulunduğu durumu abartmaya başlar.

Doğum ekibi deneyimsizse, ekibin paniğe kapılmasına ve yanlış karar almasına yol açabilir. Doğum ekibi deneyimli ve sabırlı ise de, bu kez de gebenin yakın çevresi tarafından haksız yere gerekli müdahaleyi yapmamakla suçlanır.

Gebelikte eğitim ile birçok sıkıntı ve zorluklar aşılabilir. Bu konuda kullanılan yöntemlerden biri de "Lamaze yöntemi" dir. Bu yöntemdeki amaç bir gebeyi; duygusal ve bedensel yönden bilinçli bir şekilde doğuma hazırlamaktır. Hazırlanmış bir gebe; böylelikle doğuma korku yerine, tatlı bir heyecan ve neşeyle yaklaşır.

İlgili Olabilecek Linkler:

Jinekoloğunuzu Seçerken dikkat etmeniz gerekenler >>>
Hamilelik Düşünenlere Öneriler   >>>
Lamaze Yöntemi Nedir?   >>>
Eğitim Bir Hamileye Neler Kazandırır?   >>>
Doğuma Hazırlık   >>>  

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400