Selülit (Lipodistrofi)

 

Sellülit, selülit tedavileri, sellulit

Yazın yaklaşması ile çoğu kadın aynı kabusu görür; deniz sezonu, kısa etekler ve sellulit.


Tıpta "lipodistrofi" olarak da ismlendirilen sellulit, vucudumuzun belli bölgelerinin yağ birikmesi sonucunda  "portakal kabuğu" görünümü alması durumudur.

 

 


Erkeklerde nadir görülen bu durum, kadınların hemen hepsinde vardır ve ciddi kaygılara neden olur. Her yıl bu sorunun çözümü için büyük paralar harcanır. Bu harcamaların bazıları bilimsel olarak etkisi bile gösterilmemiş ürünlere yapılır ve hiçbir sonuç alınamaz.

Sellülit ilk bakışta yalnızca kozmetik bir sorun gibi görünse de ileri durumlarda tıbbi ve psikolojik boyutta eklenir. Çoğu kadın her yıl bahar döneminde sellülitten kurtulma kararı alarak mücadeleye başlar yeni yöntemler ve ürünler dener. Kısa süreli düzelmeler sağlanır. Bazen de sellülit hızla eski haline döner. Bu zamanla mutsuzluğa ve ümitsizliğe neden olur. 

Sellülit  şişmanlık yani "obezite"den  farklıdır. Obezitede yalnızca yağ dokuda artış vardır. Sellülitte ise yağ doku ve dolaşımda yapısal bozukluklar eşlik eder. Bu nedenle yalnızca kilo vermek problemi çözmeye yetmez.

Sellülitte önce yağ birikimi olur.  Zamanla biriken yağlar damarları sıkıştırarak dolaşımı bozar. Bu bölgede sıvı birikimi olur, dokular beslenemez ve yapıları  bozulur.  Zaman içinde kısır döngü başlar.  Dolaşım günden güne bozulur. Sıvı birikimi ve yağ toplanması artar.

Zaman içinde şekil bozuklukları ve deformasyonlar olur. Estetik bir problem olmaktan çıkar ve tıbbi bir sorun haline gelir. Sellülit ve obezite zamanla duruş bozuklukları, varis, çabuk yorulma, sırt bel ağrıları, ciltte  sarkma ve çatlamalara neden olur.

Sellülit sıklıkla karın, kalça, kol ve bacak bölgesinde görülür.  Dokulardaki yağ birikimi zamanla lenfatik dolaşım ve beslenme bozukluklarına, su tutulmasına ve deformasyonlara neden olur.

Sellülitte Tanı
Sellüliti tanımak oldukça kolaydır. Erken dönem sellülitler dışardan bakıldığında görülmez cilt sıkıştırıldığında yumrular oluşur. Bu dönemde tedavi daha kolaydır. Basit önlemlerle sorun çözülür.

Daha ileri durumlarda ise karın, kalça, kol ve bacak bölgelerinde cilt düzensiz ve portakal kabuğu görünümündedir. Başlangıçta yumuşakken zamanla daha sert ve nodüler hal alır, tedavisi zorlaşır.

Bu nedenle sellülit tanısı son derede kolaydır.  Gözle görülerek veya elle sıkıldığı zaman ciltte oluşan yumruların görülmesi ile tanı rahatlıkla konulabilir.  

Sellülit Nedenleri
Kalıtım (genetik yatkınlık), beslenme alışkanlıkları (alkol, kahve, sigara), gebelik, postür bozuklukları, dolaşım bozuklukları, kabızlık (konstipasyon), hormonal faktörler ve ilaçlar sellüliti arttırabilir. 

Ayrıca hareketsiz bir hayat sürüyorsanız, yada dönem dönem spora başlayıp kısa süre sonra bırakıyorsanız sellülitsiz bir hayat düşünmek sizin için zordur
Ayrıca postür bozuklukları, kan ve lenf dolaşımı ile ilgili hastalıklar, sellüliti başlatabilir veya arttırabilir.

Lezyonlar, başlangıçta yumuşakken zamanla daha sert ve nodüler hal alarak  tedavisi zorlaşır.

Sellülit ve obezite zamanla duruş bozuklukları, varis, çabuk yorulma, sırt bel ağrıları, ciltte sarkma ve çatlamalara neden olur.

Sellülitte Tedavi

  • Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki; sellülit kremlerinin kesin kaıtlanmış bir etkisi yoktur.
  • Mezoterapi iyi bir tedavi yöntemidir. 50 yıldır Fransa’da uygulanan bir tedavi yöntemidir.  Sellülit tedavisinde çok popülerdir. Sorunlu bölgelere çok küçük dozlarda ilaç enjeksiyonları yapılarak yağların erimesi, dolaşımın düzenlenmesi ve dokuların yenilenmesi sağlanır.
  • Karboksiterapi de mezoterapi ile beraber veya tek başına uygulandığında kısa zamanda gözle farkedilebilen yararlar sağlar. Karboksiterapi ile cilt altına CO2 gazı verilerek yağ hücrelerinin erimesi ve dolaşımın hızlanması sağlanır. Oldukça ağrısız ve rahat bir uygulamadır. Bu tedavi sonrasında sellülitte azalmaya ek olarak bölgede incelme, dokularda toparlanma ve sıkılaşma sağlanır.
  • Dolaşımı hızlandırmak amacıyla hafif sporlar önerilir. Özellikle yüzme, bisiklete binme ve tempolu yürüyüş sellülitle mücadelede en faydalı sporlardır. Dolaşımı düzenleyerek yağların yakılmasına neden olur.
  • Masaj ve aletli tedaviler (vakum, lenf drenaj, elektrik akımıyla çalışan aletler, ultrasound) de dolaşımı hızlandırarak yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olur.
  • Cerrahi tedaviler daha ileri vakalarda tercih edilebilir. Daha yoğun sellüliti olan ve çabuk sonuç almak istenen durumlarda "yağ aldırma" yani "liposunction" işlemi uygulanır.                                                                                                                                


Korunma Yolları ve Beslenme
Sellülittten korunmak için diyet son derecede önemlidir.  Kişilere ağır olmayan, özel diyetler önerilir.  Ancak çok ağır diyetlerde kilo verildiği halde sellülit çözümlenmez. 

 
I. Önerilen Gıdalar

Selülitlerine bakıp ne yapacağını kara kara düşünenler, beslenme şekliyle bu sorun arasında yakın bir ilişki olduğunu unutmamalıdır. 

 

Su:  Günde en az 1.5 litre su için, selülit sorunu olanlara 2 litre öneriyorum.  Su vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor.

Yeşil Çay:  Vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırıcı etkiye sahip.  Aslında yeşil çayda da kafein var, ama oranı çok düşük. Günde iki fincan yeşil çay için.


Elma:  Elmanın kabuğunda bulunan "pektin" adlı besin, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırıyor. Selülit sorunu olanların bir gün boyunca ağırlıklı olarak elma yiyecekleri detoks programını uygulamalılar.  Günde bir elma tüketimi şeklinde de olabilir.

Taze meyve ve sebze:  Bol lif içerdikleri için selülit oluşumunu azaltırlar. Özellikle ıspanak, roka, maydanoz, yeşil soğan, marul ve semizotu gibi koyu yeşil renkleri tercih edin.  Bunların antioksidan gücü daha yüksektir ve bol su içerirler. Selülite karşı  günde 35 gram lif tüketmekte fayda vardır.  

Omega 3 yağ asitleri:  Cildi güzelleştiriyor, dolaşımı rahatlatıyor, metabolizma hızını artırıyor. Ton, somon, uskumru, palamut, hamsi gibi yağlı balıklar, keten tohumu ve ceviz en iyi kaynaklar.

Omega 6 yağ asitleri: Cilt güzelliğinde önemli rol oynayan yağlardan biridir. Çuha çiçeği yağı, ayçiçeği, soya, mısır özü gibi sebze yağları, ceviz, fındık, bademde bol miktarda bulunur.

Zeytinyağı: Zeytinyağının içinde bol E vitamini var.  E vitamini cilde destek veren dokuyu güçlendirir.

C vitamini: Cildin destek dokusunun yapımında görevli, vücudun kullandığı en güçlü antioksidanlardandır. C vitamini en çok kırmızı ve yeşil biberde bulunuyor.


Cildi güzelleştiren kaynaklar;  hamsi, somon gibi yağlı balıklar, yeşil çay, sebze yağları, ceviz, fındık ve badem olarak sayılabilir. Unutmayınız ki; "Bugün ne yerseniz, yarın onu giyersiniz" ...

Yine egzersiz, kan ve lenf dolaşımını hızlandırarak sellülite karşı koruyucu etki yaratır.  Haftada 3-4 kez 30-40 dakika tempolu yürümeyi alışkanlık haline getirin.

II. Yasaklı Gıdalar

Kafein: Sağlıklı bir cilt için gerekli olan çinko mineralinin emilimini engelliyor.  Kan damarlarını azaltıcı etkisi kan dolaşımını aksatıyor, bu da selülite yol açan nedenlerden biri. Günde 1 fincan kahveyi geçmeyin. Filtre kahveyi tercih edin.

Şeker:  Fazla şeker vücutta yağ olarak depolanır. Özellikle paket yiyeceklere dikkat. Bisküvi, kekler, şekerlemeler, çikolata, dondurmayı minimuma indirin. Vücuda toz şeker girdikçe insülin salgısı artıyor bu da yağ depolamasını artırıyor, selülit oluşumu da hızlanıyor.

Tuz:  Fazladan yediğimiz tuzun çoğu cildimizden ve böbreklerimizden atılıyor. Ancak bir kısmı vücutta tutulup kalıyor. Vücutta su tutup bizi şişirmeye başlıyor ve dolaşımı aksatıyor. Ekmekte, peynirde, zeytinde, konserve ve paket yiyeceklerde tatlı da olsalar bisküvi ve keklerde tuz var.

Doymuş yağ içeren yiyecekler:  Süt , peynir ve yoğurdun yağsız veya az yağlı olanlarını tüketmeye çalışın. Yağsız eti tercih edin.  Sosis, sucuk, salam gibi yiyecekleri minimuma indirin.

Alkol:  Alkolün hem kalorisi fazladır, hem de pankreastan insülin salımını artırır.  Yağ depolanmasına yol açar. Bir kadeh şaraptan en az 65 kalori alırsınız.

Sigara: Damarları azaltıcı etkisi ve yüksek toksin içeriği nedenleriyle kesinlikle uzak durulması gerekiyor.


Ayrıntılar: http://www.sueguzellik.com.tr web sitesinde


Kozmetik Dermatoloji konuları için tıklayınız:

Mezoterapi
Karboksiterapi
Botoks
Deri Dolguları
Kimyasal Peeling
Lazer- IPL

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400