Menopoz Sonrası Kanamalar (Postmenopozal Kanama)

Menopoz nedir? Menopoz döneminde kanama nedir?
Kişilerin yumurtalık fonksiyonları bittikten sonra altı ay süreyle adet görmedikleri süreçten itibaren "menopoz dönemi" başlar. Bu döneme menopoz adı verilir ve tüm kadınların hayatlarının yaklaşık üçte biri menopoz döneminde geçmektedir.

Menopoz dönemine giren bir kadında kanama olması durumunda buna "menopoz sonrası kanama", "menopozda kanama" veya tıbbi literatürdeki ismi ile "postmenopozal kanama" adı verilmektedir.

Menopoz dönemi kanama (postmenopozal kanama) normal midir?
Hayır.  Menopoz sonrası dönemde (Postmenopozda) kanama şikayeti hiç bir zaman normal olarak kabul edilemez.

Bu nedenle menopoz sonrası dönemde kanama şikayeti olan kadınların mutlaka jinekolojik olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Menopoz dönemi kanama (postmenopozal kanama) nedenleri nelerdir?
Postmenopozal kanamanın görülen en sık nedenleri arasında;

 

ÖNEMLİDİR!

Postmenopozal dönemde olan kanamanın miktarının az ya da çok olmasının tanı açısından herhangi bir anlamı yoktur. Bu nedenle bu tür kanaması olan her kadının jinekolojik açıdan ayrıntılı olarak değerlendirilmesi ve gerekirse rahimden biyopsi (parça) alınarak kanser yönünden patolojik olarak incelenmesi gerekmektedir.

Menopozda hormon replasman tedavisi alınıyorsa bu tedavinin başlangıcında özellikle de ilk üç ayda düzensiz kanama olabilir ve bu durum tamamıyla normaldir.

Ayrıca menopoz tedavisi olarak alınan bazı ilaçlar düzenli olarak adet kanaması olmasını sağlamaktadır. Bu tür ilaç alan kadınlarda da kanamalar düzensiz oluyorsa yine jinekolog doktor kontrolü şarttır.   

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400