Jinekolog Doktor Arama

JİNEKOLOG DOKTOR ARARKEN
jinekolog doktorlar Çağdaş ve bilinçli bir 21. yüzyıl kadının mutlaka düzenli olarak ziyaret ettiği güvendiği sabit bir jinekoloğu olmalıdır. Jinekoloğunuz hayatınızdaki çok önemli kişilerden birisi olacaktır.

Jinekoloğunuz sizi hem psikolojik hem de fizyolojik yönden tanıyacak, sağlığınızla ilgili olarak geçirmiş olduğunuz aşamaları izleyip kaydedecek ve rutin muayeneleriniz için gerekli uyarıları sizlere yapabilecektir.

Ayrıca jinekoloğunuz gebelik gibi hayatınızın çok özel bir döneminizi sizinle paylaşacak, bu çok önemli döneminizde size destek olacaktır.

Pek çok kadın veya genç kız, bir jinekoloğa ilk kez başvurması gerektiğinde, öncelikle "yakınlarının tavsiyeleri" ile çevresinde güvendiği kişilere veya yakınlarına sorup onların önerilerini alarak yola koyulur.

Bu tür bir yaklaşım ilk bakışta akılcı ve doğru gibi gözükse de bazen yanıltıcı olabilir. Öncelikle, her kadın doğum uzmanının kendini daha iyi geliştirdiği bir uzmanlık dalı vardır. Örneğin tüp bebek konusunda oldukça deneyimli bir hekim yüksek riskli gebelikler ve gebelik takibi (perinataloji) konularında aynı deneyime sahip olmayabilir.

Jinekolog Doktor Ararken Dikkat etmeniz Gerekenler
Bu bölümde kadın hastalıkları ve doğum hekimliğinde jinekolog hekimlerin önemi ve jinekolog doktorlarınızı seçerken dikkat etmeniz gereken konular ele alınmaktadır.

Kadın Sağlığında önce "Güven"
Kadın sağlığı her yönü ile mahremiyet ve belli bir özen arz eden bir konu olduğundan, kişiler kendileri ile ilgili pek çok sorunlarını anne-babaları, hatta eşleri ile bile konuşmaktan çekinmektedir. Bu nedenle bir jinekoloğa başvurabilmenin ilk ve belki de ana şartı "güven" dir.

Diyalog ortamının oluşması
Jinakolog doktor ile hasta arasında kurulan "diyalog ortamı" son derece önemlidir. Aynı doktor ile yakınınız arasında çok iyi iletişim kurulabilmesine rağmen bu ilişki sizin için yeterince tatminkar bir düzeyde olmayabilir.

Jinekolog Ararken Hastane mi Özel Muayenehane mi ? >>>

İletişim Önemlidir…
Doktorunuz ile aranızda yeterli iletişim ve güven bağını kurabildiğinizi anlamak için şu soruların yanıtlarını kendi kendinize değerlendirin:

Jinekoloğunuz sizin şikayetlerinizi öğrenmeye istekli mi görünüyor yoksa daha katı ve otoriter bir tavır mı sergiliyor?

Jinekoloğunuz sizi soru sormaya özendirip sorunlarınızı dinliyor mu, yoksa sizi dinlemede isteksiz veya meşgul mu görünüyor? Örneğin sizde bir an önce muayenenizi bitirip bir sonraki hastaya geçmek ister gibi bir izlenim mi uyandırıyor?

Sizin sorularınızı cevaplandırmak için yeterince zaman harcıyor mu, yoksa kestirmeden sözlerle kafanızdaki soru işaretleri daha da mı büyüyor?

Tüm bu soruların cevapları son derece önemlidir. Durumunuz ve hastalığınızı öğrenmeniz, nedenleri, tüm tedavi alternatifleri, bunların risk, yarar ve başarı oranları hakkında bilgilendirilmeniz sizin bir hasta olarak en doğal hakkınızdır. Çünkü bir hastalığın tedavisi tüm bireyler için aynı değildir. Örneğin pek çok aile planlaması yöntemi olduğu halde, bir çift için uygun olan yalnızca bir tanesi olabilir.

Yine, anlamsız ya da komik olduğunu düşünseniz bile "aklınıza takılan her soruyu" doktorunuza çekinmeden sorabilmelisiniz. Çünkü doktorunuz sizin en iyi sırdaşınız ve en doğru bilgi alabileceğiniz kişi konumundadır.

Jinekologunuzdan utanmayın, çekinmeyin!..
Bazı hastalar şikayetlerini anlatmakta sıkıntı yaşayabilirler. Bu da tedavi sürecini olumsuz önde etkileyebilir.

Jinekoloğunuza bir soru sormak istediğinizde herhangi bir nedenle çekingenlik ya da korku duymamalısınız. Hastalığınız ile ilgili her konuyu doktorunuzla rahatça tartışabilmelisiniz. Doktorunuzun bu konudaki yaklaşımından duyduğunuz tatmin, doğru adreste olduğunuzun belirlenmesinde çok önemli bir rol oynar.

Jinekologunuzu seçerken en önemli unsurlardan birisi de onunla rahat konuşabilmeniz, utanmadan, sıkılmadan tam olarak sorununuzu dile getirmeniz olmalıdır. Jinekolog doktorunuz en iyi sırdaşınız olacaktır.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400