Jinekolog Ankara

Jinekolog Ankara
Jinekolog doktor Ankara Çağımız modern kadınının en temel gereksinimlerinden birisi; her zaman ve her konuda güvenebileceği, her aradığında rahatlıkla ulaşıp her türlü sağlık problemini paylaşabileceği veya danışabileceği bir jinekolog doktorunun olmasıdır.

Her kadının hayatı boyunca herhangi bir sağlık problemi olmasa bile rutin olarak kontrollere kolaylıkla gidebileceği bir "kadın hastalıkları- doğum uzmanı" veya daha güncel ismi ile "jinekolog" hekimi olmalıdır. 

Bu bölümde jinekolog arama yaparken size önerilerimiz yer almaktadır.

Öncelikle jinekolog için terminolojiyi ve tanımları ele alalım.

Jinekolog Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz? (Ankara, İstanbul, İzmir)

1)  Jinekolog Hekime Güven
Bir hekime gidip kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmek için belki de en önemli şart "güven" dir. Hastanın jinekolog doktorunun tecrübesine, meslek ahlakına (etiğine), kişiliğine ve samimiyetine karşı duyduğu güven son derece önemlidir.

Ancak güven duyduğunuz bir hekime karşı kendinizi rahat hissedebilirsiniz ve bu şekilde uyguladığı tedaviyi uygulayabilir, önerilerine yeterince uyarsınız. Güven duymadığınız bir kişinin önerilerine ise uymakta zorluk çekersiniz. Böyle bir durum da sağlığınız ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Doktorunuzun söylediklerinize inanmadığı ya da ciddiye almadığı duygusuna kapılıyorsanız ya da tam tersi olarak doktorunuzun açıklamaları sizi net bir şekilde tatmin etmiyorsa bu durumda aranızda ciddi bir "güven sorununuz" var demektir.

2)  Bilgi, Deneyim ve Branşlaşma
Jinekolog doktorunuzun yeterli mesleki birikim ve deneyime sahip olması hem sizin, eğer gebeyseniz de sizle birlikte bebeğinizin sağlığı açısından son derecede önemlidir.

Çağımızda tüm bilim dalları gibi tıptaki gelişmeler de büyük bir hızla devam etmektedir. Bu ilerlemeler sonucunda kadın sağlığını ilgilendiren pek çok dallar da içlerinde alt branşlara ayrılmıştır.

Kadın sağlığı içinde infertilite (kısırlık) ve onkoloji bölümleri oldukça spesifik konular olup, bu tür alt branşlaşmanın en güzel örnekleridir. Özel ilgi, eğitim ve deneyim gerektiren bu dallarda, her jinekolog ayrıntılı şekilde bilgi ve tecrübe sahibi değildir. Dolayısıyla jinekoloğunuzun sizi bu tür sorunlarınızda kendinden daha deneyimli bir meslektaşına yönlendirmesi onun yetersiz olduğu anlamına gelmez, tam tersi size verdiği saygının bir göstergesidir.

Benzer şekilde özel branşlaşma gerektirmeyen bir sorununuzda da doktorunuz diğer meslektaşları ile fikir alışverişinde bulunmak ya da onlardan yardım almak isteyebilir. Bu tür uygulamalar özellikle ekip çalışması içinde bulunan kliniklerde sıkça yapılır ve bu tür "konsültasyonlar" doktorunuzun yetersizliğini değil, sizin sağlığınıza verdiği önemi ve değeri gösterir.

3) Jinekolog Doktor İle İletişim Kurma
Aradığınız en iyi jinekolog'a ulaşabilmeniz için neler önemlidir? Jinekoloğunuzun dilinden ne kadar anlayabiliyorsunuz? O sizi ne kadar anlıyabiliyor ve dinliyor? Size ne kadar zaman ayırabiliyor?  Rahatlıkla ve çekinmeden her türlü sorununuzu dile getirebiliyor musunuz?

Doktorunuzla konuşurken ne demek istediğini güzel ve net bir dille anlayabilmeniz gereklidir.

 


Kadın sağlığını psikolojik sağlıkla hep iç içe görerek, şifa arayan hastalara uygun şekilde yaklaşımın hekimlikte son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle "iyi bir jinekoloğun hastalarına aynı zamanda iyi bir psikolog gibi davranması ve yaklaşması gerektiği "  inancındayım. 

Dr. Süleyman ESERDAĞ
 

4)  Ulaşılabilirlik
Aradığınızda jinekoloğunuza kolay bir şekilde ulaşabiliyor musunuz? 

İhtiyaç duyduğunuz zamanlarda jinekolog doktorunuza ulaşabilmelisiniz. İletişim çağı olan günümüzde telefon, cep telefonu ve mail gibi iletişim kaynaklarını kullanarak bunu gerçekleştirebilmelisiniz.

Çünkü sağlık konu olduğunda saat, zaman, yer gibi kavramlar ortadan kalkar.  Bu durum özellikle hamileyseniz son derece kritik bir hal alır. Doktorunuza ne zaman gereksinim duyabileceğiniz belli olmaz.

Yine, bazı ufak tefek sorunlarınızı muayenehane ya da hastaneye gitmeksizin iletişim yöntemlerini kullanarak çözebilmelisiniz. Kadınların önemli bir kısmının çalıştığı günümüzde zaman çok değerli bir kavramdır.

5)  Bilimsel bilgileri izleme ve dinamizm
Diğer tüm bilim dallarında olduğu gibi tıptaki gelişmeler de özellikle son 20 yıl içerisinde büyük bir ivme kazanmış ve bu şekilde bilgilerimiz sürekli bir "değişim bombardımanı"na maruz kalmış ve kalmaya devam etmektedir.

Bu nedenle çağdaş bir jinekolog, kendi uzmanlık alanı dışındaki genel tıb konularından uzak kalmamalı ve gelişmeleri yakından izlemeli; yani yeterli düzeyde bir "dinamizme" sahip olmalı ve kendisini sürekli yenileyebilmelidir.

Maalesef, pek çok hastanın yakınmalarından birisi de "kendilerinin konusunda çok tanınmış bir jinekoloğa gitmelerine rağmen kendileriyle yeterince ilgilenilmediği, kendilerine uygun tedavilerin uygulanmadığı ve hastalıkları konusunda yeterince bilgilendirilmedikleri" dir.

6)  Jinekolog muayene ücretleri (fiyatları) değişkendir...
Çağımızda ekonomik koşulların ağırlığı hemen herkesin bütçesini değişik derecelerde etkilemektedir. Bu nedenle jinekolog muayene ücretleri de anlam kazanmaktadır.

Çünkü ekonomik sıkıntı dönemlerinde kişilerin kısıtladığı harcamaların başında sağlık ile ilgili giderler bulunmaktadır. Bu şekilde rutin muayene, tetkik ve tedaviler ya ertelenmekte ya da hekim değiştirme yoluna gidilerek ekonomik bütçeye daha uygun poliklinik veya hastaneler tercih edilmek durumunda kalınmaktadır.

Ankara, İstanbul ve İzmir’deki jinekolog tedavilerde ve ameliyatlarda ücretlendirme - fiyatlandırmalar genellikle merkezin kalitesine, lokalizasyonuna, doktorun konu ile ilgili bilgi ve tecrübesine, yapılacak uygulama veya ameliyatın şekline, kullanılacak anestezi tekniğine göre değişmektedir.
 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400