Hamilelikte Kapı Güvenlik Kontrol Cihazları

Günümüzde artık pek çok eğlence merkezi, alışveriş merkezi, havaalanı, süpermarketler ve kalabalık giriş çıkışların olduğu iş merkezlerinde kapı girişlerinde güvenlik kontrol cihazları ile güvenlikçilerinin elle kullanılan  (manuel) metal arama detektörleri bulunmaktadır. 

Kapı güvenlik kontrol cihazları, manyetik alan etkisi ile çalışmakta olup herhangi bir röntgen ışını üretmez.  Ayrıca bu kapılardaki kalış süresi de oldukça az olup alınan manyetik etki aynı mekanizma ile çalışan örneğin Manyetik Rezonans (MR) çekimine kıyasla son derecede azdır. (Ki gebelikte MR çekilmesinin dahi olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır)


Yine bir çalışmada değişik markalardaki el detektörlerinin hamile kadınlar ve bebekleri üzerindeki etkileri araştırılmış ve bu cihazların gebelik açısından hiçbir risk oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. 
 

Ancak özellikle ülkemizde uygulayıcılar da dahil olmak üzere pek çok kişinin bu konudaki bilgi eksiklikleri sonucunda gebeler bu tür güvenlik kontrollerinden muaf tutulmaktadır. Örneğin Amerika’da aynı güvenlik önlemleri gebelerde de uygulanmaktadır.
 

İlgili Olabilecek Linkler:
Gebelikte Sıkça Sorulan Sorular   >>>

   

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400