Site Logo

Hamilelikte Güneşlenme

Paylaşın:

Hamilelik döneminde güneşlenmek, ultraviyole

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki; hamilelikte veya hamilelik haricinde güneşte veya solaryumda bronzlaşmanın sağlık açısından hiç bir yararı bulunmadığı gibi bir takım  zararlı etkileri de mevcuttur.

Özellikle ülkemizde insanlar vücutları için gereksinim duydukları tüm D vitamini ihtiyaçlarını güneşlenmeye gerek duymaksızın, güneş ışığından dolaylı olarak  zaten karşılayabilmektedirler. 

Aşırı güneşlenerek yüksek dozda ultraviyole (mor ötesi) ışın almak; cildin yaşlanma etkisini arttırır ve bir takım cilt kanserlerine zemin hazırlar. Cilt kanserlerinin oluşumunda genetik yatkınlık da son derece önemlidir.

Hamilelikte ise salınan hormonlar neticesinde güneşe duyarlılık artmıştır. MSH (Melanin Stimulan Hormon) artışına bağlı olarak vucudun belirli bölgelerinde (karın, yüz, genital bölge ve  bacaklar gibi) pigment artışına bağlı olarak esmerleşmeler ve karamalar görülebilir. Bu duruma "cildin hiperpigmentasyon"u adı verilmektedir.

İşte güneş ışığı bu hiperpigmentasyonu arttırıcı bir etki yaratarak koyulaşmaları daha da arttırır.  Sıvı kaybının artması ise diğer bir zararlı etkidir.

Solaryuma girilmesi de güneş ışığı ile aynı etkileri yapabilir.  Yine, bazı çalışmalarda solaryumdaki ultraviyole ışıklarının gebelik için önemli bir vitamin olan folik asidin (B9 vitamini) yıkımını da sağladığını göstermektedir.  

Hamileliğin ilk haftalarında vücutta yüksek oranda bulunan folik asit bebekte "nöral tüp defektleri" adı verilen bazı doğumsal anomalilerin görülme oranını %50 civarında azaltmaktadır. 

Tüm bu nedenlerle hamile kalmadan hemen önce ve hamileliğin ilk 12 haftası içinde yüksek oranlarda doğal ya da yapay ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın etkilerinin ne olabileceği konusunda elde yeterli bilimsel veri ve kanıt yoktur ve bu tür aktiviteler ÖNERİLMEMEKTEDİR.

İlgili Olabilecek Linkler:

Gebelik ve Yaz Dönemi   >>>
Gebelik ve Seyahat   >>>
Hamilelikte Saç Boyama   >>>
Hamilelikte Epilasyon   >>>  
Gebelikte Sıkça Sorulan Sorular   >>>

   

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası