Geri Çekme Yöntemi (Coitus interruptus)

Geri Çekme (Coitus İnterruptus) Yöntemi ile Korunma Nedir?
Geri Çekme (Coitus İnterruptus) yöntemi cinsel ilişki sırasında tam ejekulasyon (boşalma) anı geldiğinde erkeğin penisini geri çekerek "dışarıya boşalmasına" verilen isim ve gebelikten korunma yöntemidir.

Geri Çekme (Coitus İnterruptus) yönteminin halk arasındaki diğer isimleri nelerdir?
Geri Çekme (Coitus İnterruptus), halk arasında "dışarıya boşalma" olarak tarif edilmektedir. Pek çok kadın başvurdkları jinekoloğuna "eşim doğal yöntemlerle korunuyor" dediğinde aslında anlatılmak istenen korunma methodu geri çekme yöntemidir.

Geri Çekme (dışarıya boşalma) yöntemi ülkemizde en sık kullanılan aile planlaması methodudur. Doğru mu?
Evet.  Geri Çekme (Coitus İnterruptus) yöntemi en eski ve günümüzde bile ülkemizde en sıklıkla uygulanan bir aile planlaması yöntemidir.

Geri Çekme (Coitus İnterruptus) yöntemi başarılı bir aile planlaması yöntemi midir?
Hayır.  Geri Çekme (Coitus İnterruptus) yönteminin güvenirliliği düşük olduğundan istenmeyen gebeliklerin büyük kısmı bu yöntem sonucunda oluşmaktadır.
Yöntem tamami ile erkeğin kontrolüne, ilişkideki tecrübesine; yani penis vajina içinde erken boşalmamasına bağlıdır.

Geri Çekme (doğal yöntemlerle korunma) yönteminin diğer başarısızlık nedeni ise ilişki sırasında, erkeğin penisinde boşalmadan önce gelen ilk meni içerisinde sperm hücrelerinin bulunmasıdır. Böylelikle daha erkek boşalmadan bile belli oranda sperm vajinaya geçmektedir.

Geri Çekme (dışarıya boşalma) yöntemi kimler için uygundur?
Bu yöntem modern tıpta bir doğum kontrol yöntemi olarak önerilmez. "Gebelik olsa da olur" diyenler için belki bu yöntem düşünülebilir.

Etkin korunma için çifte uygun şekilde prezervatif,   ria (spiral),  doğum kontrol hapları gibi modern aile planlaması yöntemleri ön planda düşünülmelidir.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400