Evlilik Hakkında Kısa Kısa

Evlilik hakkında...Evlilik; iki kişinin duyguları, amaçları ve kişilikleri bir araya gelerek oluşturulur. İlerleyen yıllarda meydana gelebilecek huzursuzluklar ve sorunlar zihinlerde henüz yer etmez. Çözülemeyen sorunlar belki bu hazırlıksız yakalanmadan kaynaklanır. Bazen sorunlar henüz arkadaşlık ya da nişanlılık evresindeyken fark edilebilir, ancak taraflarca göz ardı edilir.

Aslında sorunlar evlilik öncesinde işaretlerini verebilir ve kendilerini davranışlarda ya da sözlerde belli edebilir. Bir hatanız olduğunda, zevkleriniz farklılaştığında ya da size isteklerini ifade ederken sevgilinizin/nişanlınızın size olan davranışları ve tepkileri nasıldır?

Olabilecek sorunları önceden sezmek ve tahmin etmek zor ya da imkansız olabilir. Ancak önemli olan birtakım işaretler yakalayıp duygularınızı ve düşüncelerini birbirinizle paylaşabilmenizdir. Evlilikle ilgili önemli birtakım konular aşağıda sıralanmıştır:

Evliliğin her karesinde öncelikle “saygı” çıkar karşımıza. ‘Sevgi ve saygı’ ifadesi hep sıklıkla kullanılır. Ancak saygı, çok temel bir öğedir ve “nasılsa sevgi var, saygı da onunla birlikte zaten olur” şeklinde bir düşünce doğru olmayabilir.

Aranızda yaşanan bir tartışma saygıyı zedeleyebilecek en tehlikeli sınav ve en büyük saygı düşmanlarından biridir. Ona olan saygınız, anlık bir öfke sonrasında sizi ve onu üzebilecek bir davranışı önler. Sarf edilen kötü bir söz, yapılan saygısızca bir davranış evlilikte onarılması zor hasarlar bırakabilir.

“Sabrın” evlilikte sihirli bir etkisi vardır.  Bunu kullanabiliyor musunuz? Sabretmek, gördüğünüz sorunları çözümlemeden ertelemek ya da içinize atmak demek değildir.

Örneğin, bir sorun karşısında uygun olmayacak bir tepkinizin öncesinde bunu engellemek için devreye sokulabilir ‘sabır’ ya da sorunları gözleyip çözümü düşünmek için zaman yaratmalı sabır. Ne var ki, “çok sabrettim, hep içime attım bu zamana kadar” demek, sabrın doğru kullanıldığı anlamına gelmiyor.

“Bize olmaz”… Evliliğin henüz başındayken, çevredeki evli çiftlere bakarak görülen olumsuzlukla ilgili “bu bize olmaz, biz onların düştüğü hataya düşmeyiz” şeklinde düşünceler yaygındır. Halbuki gerçek durum hiç de böyle olmayabilir ve hatalar her evliliği bulabilir. Bu nedenle, olaylara gerçekçi bir gözle bakmak daha uygun bir davranış olacaktır.

Evlilikte bir diğer önemli konu ‘kişisel bakımınız’ dır. Saçınız, vücudunuz, kokunuz, giyiminiz… ile ilgili her şeyin evlilikte bir önemi vardır. Bakımınız; süslü olmak, her şeyin en iyisini ve en gösterişlisini giyinmek demek değildir. Önemli olan temiz olmanız, düzenli olmanız ve kendiniz için olduğu kadar eşiniz için de hazırlandığınızı ona hissettirebilmektir. Evlilik öncesindeki bakımınızı evlendikten sonra sürdürmemek eşinizin de bu konuda özen göstermemesine neden olabilir. Aranızdaki çekim, sevgi ve cinsellik de bu durumdan  olumsuz yönde etkilenir.

  

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400