Düşük Hapı (Mifepriston)

Aids, Hiv enfeksiyonu, kondom kullanımıYeni başlamış bir gebeliğin ilaçlarla sonlandırılıp sonlandırılamayacağı merak edilen ve sıkça sorulan sorulardandır.

Düşük yaptırmak amacıyla ilaç kullanımı II. Dünya savaşı yıllarında gündemdeydi. Yine Hindistan, Çin gibi kalabalık nüfuslu bazı gelişmekte olan ülkelerde bu tür ilaçların geliştirilmesine çalışılmaktaydı.

Günümüzde de giderek daha fazla popülarite kazanmasının nedeni, tıpta genel tedavi prensiplerinde giderek daha az cerrahi girişimin yer almasıdır.

"RU-486" veya diğer adıyla "mifepriston" adı verilen bir ilaç tablet şeklinde olup, başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde gebeliğin en erken dönemlerinde etki ederek sonlanımı (gebelik terminasyonunu) sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Etki mekanizması ise bir "antiprogesteron" gibi çalışarak rahimdeki progesteron reseptörlerine bağlanması ve bu şekilde gebeliğin en erken aşamasına etki ederek oluşan embriyonun rahim içinde yerleşmesini önlemesidir.

Amerika' da kısa bir süre önce kullanımı onaylanan RU-486, ülkemizde henüz Sağlık Bakanlığı onayı almadı. Belki yakın gelecekte ülkemizde de kürtaj olmayı seçen kadınlar için alternatif bir yöntem olarak RU-486 kullanılabilecekler.

Şu an için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde yasal olarak, son adet tarihinden itibaren 10. gebelik haftasına kadar ve kürtaj yoluyla gerçekleşiyor.

Halkımız arasında "düşük iğnesi" veya "adet getirici iğne" olarak bilinen ilaçlar, aslında oldukça yanlış kullanılmakta ve suistimal edilmektedir.

Bu tür iğneler gebe olmayan bir kadına uygulandığında gerçekten de çoğu durumda kısa bir süre sonra adetin başlamasını sağlayabilirler. Ancak bu uygulama iki yönden hatalıdır. Birincisi bu ilaç düşük iğnesi değildir; yani gebeliğin düşmesine sebep olmaz ve istenmeyen bir gebeliğin devam etmesine (hem de hormonlara maruz kalmış bir şekilde) neden olur.

İkinci hata ise, adet gecikmesi mutlaka jinekolojik değerlendirme gerektiren bir durumdur. Bu nedenle bu tür ilaçları kullanmadan önce bir kadın-doğum uzmanına danışılmalıdır. 

İlgili Linkler:
Ertesi Gün Hapları (Preven ve Norlevo)   >>>
Doğum Kontrol Hapları    >>>
İlişki Sonrası Acil Korunma (Acil kontrasepsiyon)    >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400