Anne Sütü ve Emzirme

Emzirme, anne sütü, meme, hamilelik sonrasıEmzirme son derecede sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Her memeli canlı gibi insanlarda yavrusunu doğumdan hemen sonra
emzirmelidir.

Emzirmeye, doğum şekli normal veya sezaryen olsun, mümkün olduğunca doğumdan hemen sonra başlanmalıdır.
Çünkü saatler süren doğum eylemi sonrası dünyaya gelen bebek yorgundur ve acıkmıştır.


 

 


ANNE SÜTÜ BİR "DOĞA HARİKASI" DIR!!!
Anne sütü ile ilgili bilimsel çalışmalar artarak devam etmekte, her geçen gün yeni yeni bilgiler elde edilmekte ve 
geçen zaman içinde bilimadamları şaşkınlıklarını gizleyememektedir.

İlk 6 ayda bebeğinize yalnızca anne sütü yeterlidir. Ek olarak su dahi verilmesine gerek yoktur,
anne sütü bebeğinizin tüm su gereksinimi karşılayacaktır.

Emzirmeye ilk başlandığında bebek susamıştır ve anne sütündeki su oranı daha fazladır, emzirme devam ettikçe su oranı azalırken
içerikler artmaya başlar. O yüzden anne, bir memesi tam olarak emzirdikten sonra diğer memeye geçmelidir.

Anne sütü adeta yaşayan bir organizmadır; örneğin yani doğmuş bir bebeğin sütü ile 1 aylık veya 6 aylık bebeğin ihtiyaçları farklıdır ve
aynı şekilde anne sütünün de içerikleri bebeğin gereksinimine göre ayarlanmış ve farklılaşmıştır.

Prematur (erken) doğmuş bir bebeğin gereksinimleri gününde doğan bir bebeğe göre farklı olduğu gibi şaşırtıcı bir şekilde anne sütünün içerikleri de oldukça farklıdır. Bu nedenle bebek maması firmaları da kendi ürettikleri mamaları, anne sütünü taklit etmeye çalışarak geliştirmektedirler.

Her memeli canlının sütü kendise özgüdür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

EMZİRME ve ANNE SÜTÜ Hakkında...

 • İster normal doğum ister sezeryen olsun emzirmeye doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içerisinde başlamalıdır, bu şekilde annede doğum sonrası kanamalar azalmaktadır. Ayrıca saatler süren doğum eylemi sonrası dünyaya gelen bebek yorgundur ve acıkmıştır.
 • Her gebe kadının vücudunda, hamilelik süresinde bebeğini emzirebilmesi için gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir. Önemli olan bu yeteneğini uygun şekilde kullanabilmektir.
 • Sütün bol ve uzun süreli gelebilmesi için bebek her istedikçe ve de sık sık emzirilmelidir.
 • Emzirmede her iki göğüs birden kullanılmalıdır. Daima bir önceki emzirmede kullanılan son göğüsten başlanmalıdır.
 • Emzirmede en rahat pozisyon seçilmeli ve bebeğin başı ve gövdesi tam olarak anneye dönük olmalıdır.
 • Emzirme meme başından değil, meme başı çevresindeki koyu renkli kısmı kaplayacak şekilde yaptırılmalıdır.
 • Göğüs temizliğinde sık sık sabun kullanılmasından kaçınılmalıdır.
 • Bebekler doğduklarında hayatlarının ilk 4 gününde kendilerine yetecek kadar vücutlarında yedek su ile birlikte doğarlar. Bu nedenle anne sütü bollaşana kadar dışardan su veya diğer içeceklerin verilmesine gerek yoktur.
 • Anne sütü, bebeklerin normal büyümesini ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek veya içecek anne sütünün yerini tutmaz.
 • Anne sütü hastalıklardan koruyucudur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal ve solunum sistemi hastalıkları çok daha az görülür. Annenin ilk 4-5 günlük sütü olan "Ağız sütü"nün (Kolostrum) bebeğe verilmesi çok önemlidir. Çünkü ağız sütü adeta bebeğin "ilk aşısı" gibidir.
 • Gereksiz yere başlanan ek gıdalar sonucunda bebekler kısa sürede anne sütünü bırakabilirler.
 • Anne sütü temizdir ve en uygun sıcaklıktadır.
 • Anne sütünü vermek için para harcamaya gerek yoktur, en ekonomik gıdadır.
 • Bebek acıktığında anne sütünü hemen verme imkanı olduğundan bebeğin mama beklerkenki gibi ağlaması söz konusu değildir.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar çok daha az görülür.
 • İlk 6 ay içerisinde bebeklere anne sütü dışında su dahil hiçbir ek gıda verilmemelidir.
 • Emzirme sırasında anne ile bebek arasında aynı zamanda bir duygusal bağ oluşur ve bu güven bağının, bebeklerin çocukluk dönemlerini dahi olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Hatta bu güven ve sevgi bağı bebeklerin beyin gelişimlerini de oldukça olumlu yönde etkiler.
 • Bebeklerini emziren kadınlarda ileri yaşlarda göğüs kanseri görülme riski azaldığı tesbit edilmiştir.Her gebe kadının vücudunda, bebeğini emzirebilmesi için hamileliğin ilk aylarından itibaren gerekli değişimler olmaktadır. Bu yüzden her anne emzirme yeteneğine sahiptir. Önemli olan bu yeteneğini uygun şekilde kullanabilmektir.
 • Gebeliğin ilk haftalarından itibaren meme doksunun gelişimi ile meme dokularında süt birikimi başlamaktadır. Doğumdan hemen sonra, bebeğin anne meme ucunu ağzına almasından sonraki yarım saat içinde uyarılan beyin, meme dokusundan sütün dışarı akışına adeta izin verir.
 • Yenidoğan bebeğin bedeninin % 75'i sudan oluşmaktadır. Bu oran bebek büyüdükçe azalmakta, su yerini protein ve yağa bırakmaktadır. Bir yaşından sonra bu oranlar yetişkinlerle aynı düzeye çıkmaktadır.
 • Bebeklerde su değişimi çok hızlı olduğundan yitirilen suyun bir an önce yerine konulması gerekmektedir. Anne sütü ilk 6 ay süresince bebek için gerekli su ve besinlerin tamamını karşılar.
 • En üst teknoloji ile üretilmiş bebek mamaları dahi anne sütünün yerini tutamaz; çünkü anne sütünün aksine içeriklerinde "antikor" adı verilen bir takım hastalıktan koruyucu maddeler içermezler.
 • Araştırmalar göre ilk 6 ayda günlük süt üretimi ortalama 769 gramdır.  Bu mikterın 675 gramı (yani % 88 'i sudur).  Ek gıdalar da başlandığı için altı aydan sonra günlük süt üretimi için 550 grama iner.

"Meme" ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız >>>

YANLIŞLAR:
Emzirme ile ilgili bilinen en yanlış konulardan birisi de şekerli gıda veya içiceklerin anne sütünü arttırdığı konusudur. Bu son derece yanlıştır; şekerli yiyecekler anne sütünü asla arttırmaz, gereksiz yere kalori ve kilo alınmasına neden olur.

Anne sütünü arttıran en önemli iki unsurdan birisi bol su ve sıvı tüketimi, diğeri ise yüksek moral'dir. Bunun için emzirme döneminde bol miktarda su için ve moralinizi hep yüksek tutun...

Zaten ilginç bir şekilde yenidoğan bebeklerini emziren anneler bol bol su içme gereksinimi duymaktadırlar.

Emzirme döneminde ne kadar sıvı tüketilmelidir?
ABD Tıp Enstitüsü Besin ve Beslenme Komitesi, emzirme döneminde artan gereksinim karşılanması için ek olarak 1.1 litre su alımını önermektedir. Kadına normalde önerilen 2.7 litre suya 1.1 litre daha eklendiğinde, emzirme döneminde içilmesi gereken sıvı miktarı 3.8 litre olacaktır. Bu miktarın 2.5 litresi su, kalan diğer kısmı ise meyve suları, ayran, süt gibi içeceklerden karşılanabilir.

İlgili Link:
Emzirmenin faydaları nelerdir? İşte 49 ayrı neden...  >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400