9. Gebelik Haftası

BOY: 2.3cm KİLO: 2 gr

Biz her ne kadar da fasulye desek de onun adı şimdiye kadar tıbbi olarak "embriyo"ydu, bu hafta kuyruğunun kaybolmasıyla embriyo tanımı da kayboldu, yeni adı "fetus" oldu.

Fasulyenin duyu organlarını; burun delikleri, koku sinirleri, retina, göz kapakları, kulak kepçesi oluşturuyor. El, dirsekler ve meme uçları belirginleşti.

 

 

Benim en çok merak ettiğim konulardan biri fasulye beslenme sonrası tuvalet ihtiyacını nasıl gideriyordu?  Böbrek ve bağırsak oluşumunu tamamlanmasıyla ilk idrarını bu hafta yapmış. Biz ilk idrarı görmesek de ultrasonda içinde yüzdüğü sudaki hareketlerini izleyebiliyoruz.

Görünüşte hala hamileliğim belli olmuyor.  Duygusal açıdan ise biraz melankolik bir ruh hali içerisindeyim. Filmlerde ağlıyorum, bazen içimi bir sıkıntı kaplıyor. Doktorum tüm bunlara artan gebelik hormonlarının sebep olduğunu belirtti. İyi ki eşim yanımda ve bana bu konuda destek oluyor.

Öte yandan yemek sonrası hazımsızlık ve mide yanmalarım için o çok sevdiğim yöresel yemeklerden uzak durmam gerekiyormuş. Doktorum bu problemlerin kişiden kişiye değiştiğini her yiyeceğin farklı kişilerde farklı etkiler yaptığını belirtti. Demek ki yöresel yemekler sadece bana zararlı.  Ben de "fasulye" için bol bol kalsiyum ve protein almaya yöneldim.

 

<<<   Önceki Hamilelik Haftası            Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 

9. Hafta

• Bebek hareket etmeye başlar: Hissedebilmek için çok da küçük olsa da, yavrunuz kıvrılmaya, dönmeye ve dansetmeye başlar.İçeriye bir bakış atmak için pencereniz olması ne güzel olurdu.
• Birçok eklem oluştu: Küçüğünüz içeride esneme ve bükülme egzersizleri yapıyor.
• Fetüs avucunun içinde parmaklarını kıvırarak bir obje yaratır: Bu görüntü inanılmaz! Yalnızca 9 haftalık gebesiniz, ama ultrasona girdiğiniz zaman bebeğinizin parmaklarını üzerine koyduğu her şeyden (diğer parmaklar, topuklar…) zevk aldığını görebilirsiniz.
• Parmak izleri deri yüzeyinde görülebilir.
• Bu haftanın ortalama oranları--- Boy 2.3 cm, kilo 2 gr.

 

      


Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)
İSTANBUL
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)
ANKARA
Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cd, No: 48/11 Kavaklıdere, Ankara. (Harita)
İZMİR
Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Blv, No: 42/4, Alsancak, İzmir (Harita)
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz.
© 2004. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası