Site Logo

7. Gebelik Haftası

Paylaşın:

BOY: 1,3 cm       KİLO: 0,8 gr

Koca bir kafa ve kafaya doğru eğik bir gövde ile O artık bir "fasulye"ye benziyor. Bu hafta o Fasulye’de o kadar çok gelişen organ var ki doktorumun ağzından dinlemek benim anlatmamdan daha iyi olacak:

Artık, kollar ve bacaklar kısa yüzgeçler gibi belirginleşmeye başlar ve bunların ucunda oluşan düz yassı tabakalar avuç içi ve ayak tabanı olup, parmaklar bunların uçlarından çıkar.

Kalp, akciğer, gözler, burun delikleri, bağırsaklar ve appendiks gelişmesini sürdürür. Kapanan beyin omurilik kanalı içerisinde beyin ve omurilik gelişmektedir. Gözün ağ tabakası olan "retina"nın gelişimi de devam etmektedir. Bu organlar hem denge hem de işitmede görev alır. İlkel bir ağız ve dil fark edilebilir.

 

Yine bu haftada kol ve bacak tomurcukları oluşmaya başlar. Yine, ince bir tabaka halinde deri belirir.  Beyin üç ana kısmına ayrılır.

Tiroid bezi gelişimini sürdürür, lenfatik sistem ilk defa oluşmaya başlar. Kalp kısımları plasma ve kan hücreleri ile dolar. Kan dolaşımı başlamıştır. Şimdilik iki bölümden oluşan kalp dakikada 150 defa (120-180 arası) atmaktadır.. Evet normal yetişkin bir insanın kalbinden adeta 2 kat fazla atan bir kalp…

Akciğer gelişimi de devam etmektedir. Safra kesesi, mide, bağırsaklar ve pankreas gelişimini sürdürür. Plasentadan gelen kan karaciğere ulaşır.

Amniyon "connecting stalk"ı çevreler ve içine alır. Connecting stalk daha sonra erişkinde "umbilikal vezikül" adı verilen bir oluşum olarak kalacaktır.

Kol tomurcukları artık oldukça belirgindir, buna karşılık bacak tomurcukları yeni yeni oluşmaya başlar. Embriyo artık tamamen amniyon kesesi içinde yerleşmiştir. "Somit"ler kas ve kemikleri oluşturmak üzere farklılaşmaya başlar.

Bana gelecek olursak... Artık vücudumdaki değişiklikleri hissedebiliyorum.  Gebeliğin en temel belirtilerinden sabah bulantıları ve aşerme başladı. Sabahları çok açken birden yiyecekler midemi bulandırıyor. "Tanrım!  ne kadar çok şeyi canım çekiyor".

Bir miktar vajinal akıntım var, biraz tedirgin oldum. Yapılan muayene sonucu  kokusuz ve iç çamaşırda sari-yeşil leke bırakmadığı için normal olduğu söylendi.

Yine doktorum kaşıntı, kesilmiş süt gibi akıntı ve idrar yaptıktan sonra veya yaparken yanma olması durumunda  "mantar enfeksiyonu" olabileceğini ve dikkat etmemi belirtti. Mantar enfeksiyonları gebelikte sık olarak ortaya çıkabiliyormuş.

Bu haftaki ultrason değerlendirmesinde doktorum yine bana bir sürpriz yaptı ve ultrasonda bebeğimin kalp seslerini dinletti !!! Ritmik olan kalp atımları dakikada 164 çıktı...<<<   Önceki Hamilelik Haftası            Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 

7. Hafta

• Dirsekler şekillenir: Tekrar  içeriye göz attığınızda bebeğinizin kıvrılma ve esneme hareketleriyle adeta "eğlendiğini" görürsünüz. Bunun üzerine çocuğunuzu yeni çekilecek karate kid filminin başrol oyuncusu  olarak hayal edersiniz !!!
• Parmaklar oluşmaya başlar: Bir yerde bebeğinizin "ilk oyuncakları" olur.
• Kulaklar, gözler ve burun belirmeye başlar: Yaratık şeklinde bir görünüm verseler de ileride normal bir görünüme kavuşacaktır.
• Bağırsaklar göbek kordonu boyunca şekillenmeye başlar: Bebeğinizin bağırsaklarının vücudunun içerisinde oluşmadığını biliyor muydunuz? Bağırsaklar 12. gebelik haftasına kadar karnın dışında gelişimine devam ediyor. 12. haftadan sonra ise tamamen karın içine çekiliyor.
• Dişler dişetlerinin altında oluşmaya başlar: Şükürler olsun, şimdilik diş çıkarmasındaki acıları hissetmeyeceksiniz

 

 

              

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası