Site Logo

4. Gebelik Haftası

Paylaşın:

Hafta başından beri kendimi halsiz, yorgun hissediyorum, göğüslerim şişti, kasıklarım ve belim ağrıyor. Sanki adet öncesi dönemimi tekrar yaşıyorum. Ben bunları hissederken içimdeki ne yapıyor diye doktoruma gittim.

İçeride hissetmesem de aslında pek çok şey gerçekleşiyor: Döllenmiş yumurta hücresi hızla çoğalmakta. Gelişen yumurta fallop tüplerinde aşağıya uterus’a (rahime)  olan yolculuğunu tamamlayıp, uterus içine yerleşiyor. Burada ikiye bölünüyor; Bir yarısı "pirinci" diğeri ise uterus duvarına yapışarak burada "plasenta"yı oluşturuyor. Plasentanın misyonu ise pirinci desteklemek, gelişimine yardımcı olmak, yani hücreyi beslemek… 

(Üstteki resim, ultrason altında yeni oluşmaya başlayan rahim içi gebelik)

Bu haftada ayrıca bebeğimin beyninin oluşacağı bölüm meydana gelecek ve sinirler oluşmaya başlayacakmış.

Ayrıca bebeğimi rahim içinde kaplayan "amnion sıvısı" da toplanmaya başlamış. İlk başta amnion sıvısı hakkında bir bilgim yoktu. 


Bu sıvı diğer haftalar ve aylar boyunca bebeğimin içinde gelişimini rahat olarak sürdürebileceği bir ortam hazırlıyormuş.
(Yandaki Resim / 4 Haftalık bir embrio)

 

Gebeliğin ilk haftaları bebek gelişimi için kritik haftalar olduğu için alkol ve sigara kullanımı tamamen yasaklanıyor. Her ikisini de kullanmadığım için şanslıyım, ama princimin sağlıklı gelişimi için sigara içilen ortamlardan da uzak durmam gerekiyor.

 

<<<   Önceki Hamilelik Haftası             Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 

1-4. Haftalar Arası (ÖZET)

• Ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşir: 2-3 milimden yaklaşık 20 milime kadar ulaşan yumurta hücresi yumurtalığınızdan çatlayarak atılır.  Yumurtanız döllenmek için artık hazır. Spermini bekliyor.
• Fertilizasyon (döllenme):  Doğru zamanda doğru yerde bulunma diye buna denir belki de…Yumurtlama döneminde gerçekleşen bir ilişki sonucunda atılan milyonlarca spermin yalnızca birkaç bin tanesi yumurtayı buluyor ve etrafını çevreliyor. Yalnızca bir sperm tüm hünerini kullanarak yumurta içine girmeyi başarabiliyor. Buna döllenme diyoruz.
• Cinsiyet belirlenir: Dölleme esnasında yumurta kız veya erkek olarak oluşur. Sperm X (kız) ya da Y (erkek) kromozumu taşıyarak bebeğinizin cinsiyetini belirler. Yani "oluşacak bebeğin cinsiyetini kadının yumurtası değil erkeğin spermi belirliyor".
• Döllenen zigot tüplerden rahime doğru iner: Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesi ile ortaya çıkan "zigot" bölünmeye başlar: 2-4-8 hücreli safhalar sonucunda şekil olarak adeta bir "dut"a benziyor ve Latince’de dut anlamına gelen "morula" olarak anılıyor. Bir yandan bölünmeye devam eden zigot diğer yandan da rahim içine inişine devam ediyor.  Nihayet 6-7 günlük bir yolculuk sonrasında içi kistik görünüm alan morula "blastokist" adını alıyor ve balastokist rahim içine yuvalanıyor. 
• İmplantasyon (yerleşme): Blastokistin yuvalanması sırasında (konsepsiyonu takip eden 10-14 gün içerisinde) lekelenme tarzı kanama (implantasyon kanaması) görülebilir. Yanlışlıkla adet gördüğünüzü düşünebilirsiniz. Fakat bu kanama açık renkte ve  bir veya iki gün sürer. Yani son adet kanamanızın çok az olması bir gebelik işareti olabilir.
• Konsepsiyon oluşur:  Rahim içine yuvalanan embrio burada büyümeye başlayarak ilk taslaklarını ortaya çıkartır.  Tüm gebelik süresince rahminizin kapasitesini tam 1000 kat arttırdığını biliyor muydunuz?
• Nöral tüpler oluşur: Yani sinir sistemi (beyin, omurga) ile birlikte saç ve deri gelişimi.. Şu anda bile bebeğinizin düşünme ve hissetme duyguları vardır…
• Bebeğinizin kalp ve basit dolaşım sistemi hızla oluşur:  Başlangıç dönemlerinde olmasına karşın, bu sistemler yaşam boyunca çocuğunuzu taşıyacaktır.


 


 

 

       

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası