39. GEBELİK HAFTASI

Boy: 50.7 cm.      Ağırlık: 3288 gr.

Deniz bebeğin içeride geçirdiği son haftası. Doktorum organ gelişimini tamamladığını söyledi. İstatistiklere göre, erkek bebekler kız bebeklerden ortalama olarak 150-200 gram kadar daha ağır olurmuş.


Ancak bebeğin cinsiyeti doğum gününü etkilemiyor, yani kız veya erkek olmanın tahmini doğum tarihine etkisi yok.

Artık bir "Noel baba kostümü" giyebilecek kadar iri bir karnım var !!!  Bu hafta doktorum Deniz bebeğin gelecek hafta doğabileceğini düşünerek hazırlıklı olmamızı istedi.
Bizimkinin başı da mesaneme (idrar torbasına) baskı yapıyor, sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorum. (Yandaki Resim)

Her şeyin iyi gitmesi durumunda ben belden uyuşturularak yapılan Epidural anestezi ile normal doğum istiyorum. Bu konuda oldukça araştırdım. Sezaryen  ve Normal doğum; her ikisinin de birbirine göre avantaj ve dezavantajları var.  Ancak sezaryenin bir ameliyat olması beni korkutuyor. Yine de, aksi giden bir durumda sezaryeni düşünebilirim. Tanrım ne kadar heyecanlı ve dinamik bir süreç !!!
Acaba hangisi benim için uygun sezaryen mi normal doğum mu ?
 


Akşam eve geldiğimizde bu defterin de sonuna geldiğimi fark ettim. 40 Hafta ne kadar da çabuk geçmiş ve tek kişilik bedende iki kişi yaşamışız. Bu gece eşimle üç kişilik bir aile olmanın hayalini kurduk.

<<<   Önceki Hamilelik Haftası                      

                                                Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 


39. Hafta

• Lanugo çoğunlukla kayboldu: Biraz omuzlarında, bacaklarında ve kollarında görebilirsiniz. Zaman içerisinde yok olacaklardır.
• Akciğerler gelişti ve sürfaktan üretimi arttı. Dış dünyada yaşamaya hazırız artık.
• Bebeğinizin içerideki hareket alanı daraldı: Anne adayı da aynı fikirde... 8 ay önce bu miniğin ayağının kaburganıza, dirseğinin de mesanenize baskı yapacağını hayal etmiş miydiniz? Gerçekten çok büyüdü!
• Yağ birikimi: Vücudu doğum sonrasında ısısını koruyabilmek için yağ depolamasını sürdürür. Normal yağ tabakasının dışında, ense kökü ve omuzlar arasında kalan bölgede organlar özel kahverengi bir yağ tabakasıyla kaplıdır. Kahverengi yağ hücreleri ilk haftalarında ısıyı sabit tutmak için önemlidir.
• Yavrunuzun ortalama ağırlığı 3288 gram, boyu 50.7 cm. 
(Not: kişisel değişkenlikler olabilir: Bebeğinizin ultrasondaki kilosu bu ağırlıktan daha farklı çıkabilir. Çünkü bebeğiniz ortalamadan daha iri veya daha düşük ağırlıklı olabilir. Boy ölçümleri ise kıyas etmek amacı ile verilmiştir, bebeğin duruş pozisyonundan ötürü, ilk üç aydan sonra ultrasonda boy ölçümü yapılmamaktadır.)
• Karar zamanı: Sezaryen  veya Normal doğum ?? Doğum şeklinizi gebeliğinizin durumu, doktorunuzun önerileri ve tabi ki sizin düşünce ve istekleriniz belirleyecek...

 

                   


Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)
İSTANBUL
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)
ANKARA
Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cd, No: 48/11 Kavaklıdere, Ankara. (Harita)
İZMİR
Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Blv, No: 42/4, Alsancak, İzmir (Harita)
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz.
© 2004. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası