Site Logo

33. Gebelik Haftası

Paylaşın:

Boy: 43,7 cm            Ağırlık: 1918gr.Kontrol zamanı… Deniz bebeğin içerideki yeri daralmaya başlamış. Ben de 8 kilo almışım. Deniz bebek beni yormaya başladı.
Doktorumun muayenehanesi yakın olduğu için yürüyerek gittik. Fakat ben Hera Klinik'ten içeri girdiğimde hem nefes nefese kalıştım hem de bacaklarım şişmişti.
 

Doktorum Eserdağ’ın uyarıları doğrultusunda hafif şiddette ödem normalken, şiddetli baş ağrısı, gözde sinek uçuşur tarzda ışık demetlerinin uçuşması, 2-3 gün zarfında hızlı kilo alma ve vücutta şişme olması (özellikle yüzde), karında şiddetli bir ağrı olması, bulantı ve kusmanın olması durumunda hiç beklemeden onu aramam gerekiyormuş. Çünkü bu belirtiler geç gebelik döneminde görülen, anne ve bebek açısından oldukça ciddi bir hastalık olan "preeklampsi"nin belirtileri olabilirmiş.

Preeklampside annenin tansiyonu yükselirken tüm vücutta ödem ve idrarda protein kaçağı söz konusuymuş. Birden kendimi çok şanslı hissettim, bu belirtilerin hiç biri bende yok..

Artık bebeğim kendi kendine nefes alabiliyormuş: Akciğerlerden (alveollerden) salgılanan "surfaktan" denilen bir madde artmaya başlamış ve bu maddelerin artışı ile bebeğimin  dış ortamda solunum sıkıntısı olmadan yaşama kabiliyeti artacakmış. Deniz bebek kendini bayağı hızla geliştiriyor.

Randevu sonrası eve döndüğümüzde annemler evdeydi. Bu yorgunluğuma çare olması için ayağımın altına puflar koydular. Yemek de hazırlanmış. Hamilelik güzel bir şey herkes sizinle ilgileniyor, tam bir ayrıcalık kazanıyorsunuz…
 

<<<   Önceki Hamilelik Haftası                      Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 


33. Hafta

• Amnion sıvısı hamilelik döneminizdeki en üst düzeyine ulaştı.
• Bebeğinizin başı hızla büyüyor:  Sebebi de hızlı beyin gelişimi.
• Sinir yolları gelişimi: Çok sayıda sinir hücreleri (nöronlar) ve kavşak bölgeleri (sinapsis) oluşur. Bebeğinizin beyni ile olan iletimi sağlarlar ve doğuma kadarki sürede bu sinirler aracılığıyla öğrenirler. Bu hafta solunumla koordineli bir şekilde emme ve yutma hareketlerini gerçekleştirir.
• Kafa kemikleri hala yumuşak:  Birçok kemiği sertleşmesine rağmen kafatası hala esnek ve tam anlamıyla birleşmemiş.  Buradaki kemikler doğumu kolaylaştırmak için rahat hareket ederler.
• Bebeğiniz kesik kesik derin nefesler alıyor: Su içinde bu normal.  Bu tür solunum egzersizleri ciğerlerin daha fazla sülfaktan (akciğerlerin sağlıklı gelişimi için gerekli protein) üretmesini sağlıyor. Zaten plasentadan oksijeni geliyor.
• Bebeğiniz erkek ise testisleri karnından erbezi torbalarına (skrotum) doğru iner. Bazen bir ya da iki testis doğumdan sonra bile yerine yerleşmemiş olabilir (inmemiş testis).
• Yavrunuz 43.7 cm ve 1918 gr. ağırlığında.


           

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası