3. Gebelik Haftası


Doktorumla yaptığım görüşme sonucu bu haftada bebeğimin yaşamının başladığını öğreniyorum: Oluşan hücre rahim iç tabakasından geçip, Zigot, Blastomer, Morula aşamalarından geçip "Blastosist" aşamasında rahim içinde kendi uygun bulduğu alana yerleşiyor (implantasyon) ve burada çoğalmasını sürdürüyor. (Yandaki resim "morula" safhası)

 (Oluşan Bastokist rahim içine yuvalanıyor. )

 

Blastosistin rahime yerleşimini (implantasyon) tamamlanması ardından kanda ölçülen "beta HCG hormonu" adet gecikmesi olmasa bile gebeliğin olup olmadığını gösterebiliyor.

Ben ise, biraz daha bekleyerek, 4-5 günlük adet gecikmem sonrası gebelik testi için eczaneden aldığım bir prediktörle teşhisi kendime koydum: "Çift Çizgi" : Bunun anlamı "HAMİLEYİM". Birden dünyanın en mutlu insanı oluverdim sanki.

Gebelik önce kanda çıkıyor, daha sonra da idrar ve ultrasonda. Ancak gebelik kesesinin ultrasonda net olarak görülmesi sonrasında kesin olarak rahim içi bir gebelikten söz edilebiliyormuş.

Şu an için gebeliğin hemen hemen hiçbir belirtisini taşımıyorum. Ağzımda çok az bir tad değişikliği oldu, biraz da sabah bulantılarım oluyor, hepsi bu.  Bu kadar kısa bir zamanda bile etkilenmem ne kadar ilginç. Her şeye rağmen artık bir "anne adayıyım" !!!

Doktorumun uyarısı: Yerleşme döneminde anne adayı lekelenme tarzında kanama görebilir. Buna "implantasyon kanaması" adı verilir ve döllenmeden sonraki 3-7. günler arasında görülür.  Sebebi ise rahim iç tabakasına yerleşimi için yer açılırken oluşan kılcal damar çatlamalarıdır.<<<   Önceki Hamilelik Haftası           Sonraki Hamilelik Haftası   >>>     

      


Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)
İSTANBUL
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)
ANKARA
Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cd, No: 48/11 Kavaklıdere, Ankara. (Harita)
İZMİR
Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Blv, No: 42/4, Alsancak, İzmir (Harita)
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz.
© 2004. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası