Site Logo

28. Gebelik Haftası

Paylaşın:

Boy:37.6 cm            Ağırlık:1005gr.

Kan grubu sorunu yine beni buldu. Hastanelerde zor bulunan Rh- kan grubum şimdi de gebelik takibinde önem kazandı. İlerde olabilecek hamileliklerimde sorun çıkmaması için Rh- antibody’lerinin ölçülme zamanı geldi.

Kandan "indirect coombs testi" adı verilen bir test yapıldı. Sonuç menfi (negatif) gelince kalçadan "Anti D Immunglobulin" içeren bir iğne yapıldı.  Bu beni 12 hafta boyunca, yani 40. gebelik haftasına kadar koruyacakmış.

Öte yandan  doktorum gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını belirlemek amacıyla  "glukoz yükleme testi" istedi. Bu haftam yine testlerle geçeceğe benziyor…

Gebelik izlemlerinde (Antenatal takip) gebeliğe bağlı diabeti ortaya çıkarmayı hedefleyen 50 gram glukoz testi 24-28. gebelik haftaları arasında yapılıyor. Testin 135 mg/dl üzerinde çıkmasında ise "100 gram standart glukoz tolerans testi" yapılıyor. Allah’tan bende 100 gram testine gerek kalmadı. Aç karınla şekerli su içmek mide bulandırıcı olabiliyor…

Vücudumda ise rahmim göğüs kafesimdeki kaburgalara kadar ulaştığı için nefes almakta bazen zorluk çekiyorum. Ama Doktorum S. Eserdağ bana tüm ağrılarımı azaltacak yeni bir müjdeli haber verdi: Deniz bebek artık sesimi tanıyabiliyormuş.(Yandaki resim: Deniz Bebeğin 3D ultrasonda yüzü / Profilden.)

 


 


<<<   Önceki Hamilelik Haftası                      Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 


28. Hafta

• Kaslar ve kirpikler belirgindir.
• Kafasının üzerindeki saçlar uzar: Bazı bebekler saçsız doğar, bazıları da doğumdan hemen sonra fön çektirebilirler :)  Normal hayatta da böyle değil mi?
• Bebeğinizin vücudu tombullaşır ve yuvarlak bir görünüm alır:  Bu yoğunluğu kaslar ve kemikler oluşturur. Yağ tabakası özellikle 3. trimesterde oluşmaya başlar.
• Kasların şekilleri oluşur:  Olimpiyat için hazırlıkların rahim içinde olduğunu düşünürsünüz.
• Akciğerler solunum için yeterli duruma gelmiştir:  Öte yandan bebeğiniz solunum için hala çabalar ve bu haftalarda doğarsa solunum cihazına bağlı yaşatılma şansı biraz daha artmıştır.
• Sesininizi tanınabiliyor: Bebeğinizle konuşun, ona hikayeler okuyun, şarkı söyleyin. Çünkü O artık sesinizi algılayabiliyor.
• Bebeğiniz şu anda 1005 gr. ve 37.6 cm uzunluğunda.


                   

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası