Site Logo

21. Gebelik Haftası

Paylaşın:

Boy: 26.7 cm.   Ağırlık: 360 gr.

Bebeğimle beraber müzik dinlemeye başladık. Doktorum bu haftadan itibaren Deniz bebeğin seslere, konuşmalarımıza ve benim yediklerime tepki verebileceğimi söyledi.

Hareketleri azaldığı için endişelenmeye başlamıştım, bunun sebebi de beyninin dokusunun gelişmeye başlamasıymış; yani geçici bir sakinlik dönemine girdik.

Doktorum bebeğimin sindirim sistemimin doğuma hazır hale gelmesi için içtiği amniyo sıvısı yüzünden yutkunacağını söyledi. Su kısmı bedenine geri kalanı ise sindirim için bağırsaklara gidiyormuş.

 

 Rahim içinde ilk aylardan itibaren idrar çıkartan bebeğimin "kendi idrarını içtiği" bilgisi pek hoşuma gitmedi. Ama idrar steril bir ortam olan amniyon mayisi içine karışmakta ve sürekli plasenta tarafından arıtılmaktaymış.

Ayaklarımda şişmeler başladığı için bol bol dinleniyorum. Eşim de sürekli su içmem konusunda beni uyarıyor. Eğer yüzümde ve ellerimde aşırı şişkinlikler olursa doktora gitmem gerekiyormuş.

Bu hafta da beslenmemde kansızlık olmaması için demir takviyesini eksik etmemeliyim. Bebeğimin kan üretimi ve  gelişimimi için beslenme programımı atlamamam gerekiyor.

<<<   Önceki Hamilelik Haftası                      Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 

21. Hafta

• Kanınızdaki akyuvarlarınız koruma görevini sürdürmektedirler: Lökositler (akyuvarlar) vücudumuzun direnç sistemini oluşturur. Enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmamızı sağlarlar. Bu nedenle gebelik boyunca sayıca artmışlardır.
• Transparanlık azalıyor: Küçüğünüzün cildi yarı şeffaf görünümden daha opak bir görünüme dönüşür.
• Yavrunuzun dili tamamıyla oluştu: İçeriye bir bakış atma şansınız olsaydı bebeğinizi adeta "diliyle hayali bir kirazı yakalamaya çalışırken" görebilirdiniz.
• Eğer bebeğiniz kız ise rahmi ve vajinası oluştu: Erkeklerden farklı olarak, kadınların sayılı yumurtaları vardır ve doğum öncesinde bu sayı 6 milyon iken doğumda bir milyona düşecektir.

• Bebeğiniz bu hafta daha fazla yutkunur: Bebeğiniz amniyo sıvısını içine aldıktan sonra vücudu bunu suya çevirir ve işine yaramayan kısmını bağırsaklara gönderir, bu işlem sindirim sistemi için iyi bir alıştırmadır.
• Uyku ve uyanma zamanları düzene girdi: Bazı araştırmalar bebeğin " biyolojik iç saatini" daha doğmadan önce dış dünyaya göre ayarladığını gösteriyor. Yemek saatleriniz, uyku alışkanlıklarınız, dışarıdaki ışık ve ses düzeyi bebeğinize sinyal olarak gidecektir.
• Bebeğinizin ölçüleri 26.7 cm boy ve 360gr. kilo
 

               

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası