Site Logo

2. Gebelik Haftası

Paylaşın:

Oluşacak bebeğimi nöral tüp defekti (NTD) adı verilen santral sinir sisteminin gelişmesi ile ilgili bir grup problemlerden korumak için, doktorumun tavsiyesiyle folik asit (B9 vitamini) takviyesi almaya başladım.  Ayrıca folik asit ihtiyacımı tahıllar, portakal suyu, meyveler,  baklagiller, fasulye ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerden de karşılıyorum.

Ancak daha önce Toksoplazma enfeksiyonu geçirmediğim için, bu enfeksiyondan gebelik süresince korunmak için tükettiğim tüm meyve ve sebzeleri bol su ile yıkamayı ihmal etmiyorum, çiğ veya iyi pişmemiş etten de kaçınıyorum..

İçeride neler mi oluyor? İşte Doktorum Eserdağ’ın verdiği bilgiler;

Bu haftanın sonunda östrojen hormonlarım harekete geçmiş ve sol yumurtalığımda bir yumurta hücresi olgunlaşmaya başlamış. Normal adet döngüsünde "Progesterone hormonu"  artarak döllenecek yumurtamın rahim içine yuvalanmasına (implantasyon) imkan tanıyormuş.  Progesteron hormonu rahim içi zarını kalınlaştırarak orayı adeta "yumuşak bir yatak" haline getiriyormuş.

Embriyonun rahim içerisinde rahatça yerleşebilmesi ve beslenebilmesi için "endometrium" adı verilen rahim zarı kalınlaşıyor ve bu bölgede kanlanma artıyor. Bu dönemde çatlayan yumurta hücresi (oosit) tüpten aşağıya inerken spermle birleşiyor. Buna "döllenme (fertilizasyon)" diyoruz.

 

 

 

 

(Yandaki resimde bir sperm hücresi ile yumurtanın döllenme sırasındaki görünümü izlenmektedir.  Yumurta hücresi sperme göre ne kadar büyük gözüküyor !..)
 

 

 

Döllenen cenin (zigot) ise bir yandan bölünüp diğer yandan 6-7 günlük bir yolculuk ile aşağı inerek daha önceden yeri hazırlanmış olan "endometrium"a yuvalanıyor (implantasyon olayı). Adeta "kuş tüyü bir yatağa küçük bir çocuğun atlayarak burada gömülmesi ve burada büyümesi" gibi bir olay bu…Doktorlar gebeliğin başlangıç dönemleri için adeta "mucize" diye tarif ediyorlar.

Bu  hafta doktorumun verdiği bilgiye göre cinsiyet döllenme sırasında belirleniyor: Eğer X kromozomu taşıyan sperm yumurta hücrenizi döllemişse  bebeğin cinsiyeti kız, Y kromozomlu sperm döllemişse bebeğin cinsiyeti erkek oluyor.  Ne garip bebeğin cinsiyeti annenin yumurtası ile değil, sperm hücresinin taşıdığı kromozom ile ortaya çıkıyor; "yani cinsiyeti erkek belirliyor."

 

<<<   Önceki Hamilelik Haftası          Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 

               

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası