Site Logo

18. Gebelik Haftası

Paylaşın:

BOY: 14.2 cm     KİLO: 190 gr


Havaların ısınmasıyla birlikte benim de üzerime bir rehavet çöktü. Bu haftaki ultrasonda Deniz bebeğin de kendisine uygun bir uyku pozisyonu alıp uyuduğunu gördük. Ultrasonda gözleri bize çok büyük göründü, doktorum ilerleyen zamanda normal görüntüsünü alacağını söyledi, bunun yanında kaşları da oluşmaya başlamış.Kafa adeta gövdeden daha geniş bir çapa sahip. Bu özellik tüm gebelik dönemlerinde değişmeksizin böyle devam edecekmiş. İlk duyduğumda "bebeğim koca kafalı mı olacak acaba?" diye serzenişte bulunmuştum. Ne kadar yersizmiş, şimdi gülüyorum buna …

Karnımda bazen "kelebek çırpması" gibi garip bir his oluyordu. Bunun sebebi Deniz bebeğin el ve ayaklarını açıp-kapama egzersizleri yapmasıymış.  Babasının oğlu şimdiden fitness yapıyor.

Bebeğimin iskeleti bu haftada yavaş yavaş sertleşmeye başlıyor. Doktorumun verdiği bilgiye göre omurganın etrafındaki sinirleri izole etmek için "myelin" adı verilen doku iskeleti sarmaya başlamış.Bu gebelik haftasının önemli bir özelliği ise kalp değerlendirmesinin en iyi şekilde yapılabilmesiymiş. Özellikle kalbin "5 Odacık Görünümü" normal olduğunun önemliş bir kriteir olarak kabul edilmekteymiş. (Yandaki Resim)

 

Benim iskeletim ise hiç de rahat değil geceleri uyumak zorlaştı. Koca göbeğim ve tuvalet ihtiyacım ise uykularımı bölmeye başladı..

 

<<<   Önceki Hamilelik Haftası             Sonraki Hamilelik Haftası   >>>
 

18. Hafta

• Verniks (beyaz, peynirimsi koruyucu madde) ve lanugo (yumuşak açık renkli tüyler):  Bebeğin cildini suyu içerisinde geçireceği haftalarda korumak üzere oluşuyorlar.
• Plasentanız büyümeye ve bebeği beslemeye devam eder. Gebelikte gerekli olan vitaminleri almayı unutmayın.
• Akciğerlerdeki küçük hava kesecikleri "alveol" olarak bilinir ve oluşmaya başlar. Önümüzdeki aylarda akciğerlerini daha iyi kullanabilecektir. Ancak doğum anına kadar alveoller hava ile değil su ile doludur.
• Ses telleri oluşur. Bebeğiniz ağlama yetisine sahiptir, ancak hava olmadığı için bu yetiyi şimdilik kullanamaz.
• Kalpte 5 odacık görünümü: Bebeğinizin kalbindeki yapılar; kalp kapakçıkları, karıncıkları ve kulakçıkları içeren "5 odacık görünümü" ultrasonda görülebilir.
•  Amniosentez:  Özellikle üçlü testiniz yüksekse, yaşınız 35'in üzerindeyse, daha önceki gebeliklerinizde bebekle ilgili bir takım kromozomal problemler yaşamışsanız; amniosentez doktorunuz tarafından size önerilecektir.  
• Bebeğiniz 14.2 cm uzunluğunda ve 190 gr ağırlığında.

 


          

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası