Site Logo

16. Gebelik Haftası

Paylaşın:

                             BOY: 11.6 cm KİLO: 100 gr

                                      
                                            Naniiiiiiikk !!

Geçen hafta bebeğimiz uyku pozisyonunda olduğu için cinsiyetine bakamamıştık. Oysa küçük oğlumuz pipisini saklıyormuş, ultrasonda gafil avlandı da görebildik !!!

Denizi ve dalmayı çok seven eşim ultrasonda oğlunu görünce adı "Deniz" olsun mu diye sordu, kalp kalbe karşıymış. Artık bebeğimizden "Deniz bebek" diye bahsedeceğim.

 Doktorum Eserdağ’ın verdiği bilgilere göre işte;
Deniz bebeğin bu hafta sonundaki tırnakları gelişimini tamamladı ve Deniz bütün uzuvlarını oynatabilecek kadar gelişti. (Yanda bebeğimin 4 boyutlu ultrason resmi)
 

 

Barsaklarda "mekonyum" adı verilen fetal dışkı birikmeye başladı. Bu dışkı benzeri yapı fetusun yuttuğu amniyon sıvısı, dökülen hücreler ve sindirim sistemi salgılarından oluşmakta ve macun kıvamında koyu renkli bir yapıdadır.

Sinir lifleri onlara özelliklerini veren "myelin" ismindeki madde ile kaplanmaya başlar. Myelin sinir iletimi için son derece önemli bir maddedir.
Dolaşım sistemi tam anlamı ile fonksiyonel olmuş ve en önemlisi annesi duyamasa da Deniz bebek nefes egzersizleri sırasında hıçkırıyor.

Haziranda geliyor içimden deniz kenarına gitmek, güneşlenmek geliyor. Fakat küçük bir sorun var;  doktorum kanda artan östrojen hormonunun cilt rengini sağlayan pigment üretici hücreler üzerinde etki yapıp lekelenmelere neden olduğunu söyledi. Kalıcı olmasalar da cildin derin tabakasına yerleşirse doğum sonrası kalabilirmiş. Cildimi güneşten korumalıyım.

Ayrıca bu haftadan sonra gebelik süresince dengeli beslenmeye daha çok dikkat etmem ve kansızlık (anemi) sorunu  yaşamamam için de demir haplarından almam gerekiyormuş.

Bu gebelik haftasından itibaren bebeğimi ultrasonda bir bütün olarak göremiyecekmişiz ve bu nedenle boyunu da ölçemiyecekmişiz. Ultrasonda bebeğin FL, AC ve BPD ölçümlerine bakılarak kilosu ortalama olarak otomatikman hesaplanabiliyormuş.  Ancak ben bebeğimin boyunu da öğrenmek istiyorum...

Doktorum Eserdağ da bana pratik bir hesapla bebeğimin boyunu nasıl hesaplayabileceğimi öğretti. Çok kolay. Ultrasonda (mm cinsinden) alınan FL değerini (yani bebeğin kalça ile diz arasındaki uzunluğu) 7 ile çarpıyorsunuz. Çıkan sayı bebeğinizin boyunu gösteriyor. O kadar basit !!!

 

<<<   Önceki Hamilelik Haftası           Sonraki Hamilelik Haftası   >>>
 

16.  Hafta

• Deri altında yağ tabakası oluşmaya başlar:  Bebeğinizin cildini önümüzdeki aylarda korunur.
• Bebek ve plasentanın aynı ebatlarda olduğunu biliyor muydunuz?
• Küçüğünüz içinizde büyüyor:
11.6 cm uzunluğuna ve tahmini 100 gr. ağırlığa ulaştı.
• Kafası ve boynu uzamaya başladı.
• Tahminler haftası:
Dış monitörden kalbinin minik atışlarını dinleme şansınız var. Cinsiyet organları da gelişimini tamamladı ve deneyimli bir sonograf yardımıyla bebeğinizin kız ya da erkek olduğunu görme şansınız  da var.
• Kalbi 6 galon kanı bir günde pompalıyor: Sizin kalp atışlarınızın iki misli kadar kalp atışı var.
• İçeriye bir bakış atma şansınız olsaydı çocuğunuzun emme, yutma, enseme gibi refleks hareketlerini görebilirdiniz. Hıçkırmaya da başladı ama siz daha duyamıyorsunuz.
• Bebeğiniz nefes almayı öğrendi: Bu göğsünün düzenli hareketlerinde gözlemlenebilir. Suyun altında nefes alması ve amniyo sıvısını içine çekip bırakması ne kadar ilginç… Bu hareketler ciğerlerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.

• Üçlü test zamanı: Bir Down Sendromu tarama testi olan üçlü test 16-18. gebelik haftası aralığında yapılır.


 

                           

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası