Site Logo

15. Gebelik Haftası

Paylaşın:

BOY: 10.1 cm       KİLO: 70 gr

Bu hafta bizimki yalnızca suratını gösteriyor. Doktorumun verdiği bilgiye göre; şu andan itibaren suratını ekşitebilir, kaşlarını çatabilir, kavrayabilir, hatta baş parmağını emebilirmiş. Neyse bize surat ekşitmedi, ama cinsiyetini de hala göstermedi.

Yoğun bir ultrason haftası bu haftadaki ölçümleri dikkatle dinledim.


İşte Doktorum Eserdağ’ın gebelik ve ultrason değerlendirmeleri ile ilgili bize anlattıkları:
Her ultrasonografik muayenede  dört standart ölçüm alınır: Bunlardan birisi anne ve baba adaylarının bazen yanlışlıkla bebeğin yüzü zannettikleri AC (karın çevresi) ölçümü, ikincisi bebeğin en uzun kemiği olan üst bacak kemiği yani FL (uyluk kemiği) ölçümü, üçüncüsü BPD (şakaklar arası mesafe) ve dördüncüsü ise HC (baş çevresi) ölçümleridir.

Ultrason içindeki bilgisayar, yapılan ölçümleri gebelik haftasına çevirir ve bu hesaplanan hafta ortalama bir haftadır. Sizin gerçek gebelik haftanızla bilgisayarın hesapladığı bu ölçümler her zaman tam olarak birbirinle uyuşması gerekmez ve çoğu durumda uyuşmaz da. Her bir ölçümün alt ve üst sınırı vardır ve bu sınırların dışında yer almadıkça bu "farklılık" bir anlam ifade etmez.

Yine bebeğin bir ölçümü başka bir haftaya diğer bir ölçümü de başka bir haftaya tekabül edebilir, bu da "normal değer" olarak kabul edilir.

Ultrasonografi, bu dört ölçüm yardımıyla tahmini bir kiloyu belirler ve  bu belirlenen kilo gerçek kilodan +/- %15 kadar farklı olabilir.

Ultrasonografi cihazı kemikleri beyaz, içi sıvı dolu yapıları ise siyah gösterir. Bebeğin tüm vücut kemikleri beyaz görünür. Mide, idrar torbası, kalp, amniyon  sıvısı gibi içi sıvı dolu boşluklar ise siyah görünür. Diğer yapılar da bu iki renk spektrumu arasında yer alırlar.

Bu arada ultrason resimleri yavaş yavaş bir albümü doldurmaya başladı. Beni görenler hamile olduğu artık ilk bakışta anlayabiliyorlar. Bir de göğüslerimden sıvı gelmese daha rahat edeceğim. Bu akan bu sıvıya doktorum "klostrum" diyor; sütün ilk haliymiş.

 

<<<   Önceki Hamilelik Haftası          Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 

15.  Hafta

• Kanat çırpmasına benzer hareketler hissedebilirsiniz: Bebek bükülür, döner, tutunur, gözlerini kısar, kaşlarını çatar, hatta parmağını bile emer.
• Bebeğinizin bacakları gelişiyor: Kollardan daha uzun olmaya başlar ve vücut artık kafasından daha uzundur. Kollarını ve bacakları hareket ettirebildiği için mutlu olabilirsiniz.
• Cildi çok incedir: İnce kan damarları adeta görülebilir durumdadır. "Lanugo" adı verilen yumuşak ipeksi tüyleri cildini kaplayarak izole eder.
• Orta kulakta yer alan üç küçük kemik sertleşmeye başlar: Bebeğinizin beynindeki işitme merkezi gelişimini daha tamamlamadığı için ne söylediğinizi tam olarak duymasa da  işitme duyusu gelişim sürecine girmiştir. O’nunla konuşmayı ve O’na walkmenle müzik dinletmeyi ihmal etmeyin.
• El ve ayak tırnakları uzuyor.
• Kaşlar uzamaya başladı: Hatta kafatasında saçlar filizleniyor. Doğum sonrası bu saçların şekli ve rengi değişecek
• Bütün bunların yanında küçüğünüz inanılmaz biçimde 10.1 cm uzunluğunda ve 70 gr  ağırlığında.


          

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası