Site Logo

12. Gebelik Haftası

Paylaşın:

BOY: 5.4 cm KİLO: 14 gr

Bu hafta doktor "randevum hangi gündü" diye düşünürken telefonum çaldı.  Doktorum  randevumu hatırlattı. Hamileyken insanın canı bazen hiçbir yere gitmek istemiyor. Bu durumda "jinekolog seçimi" de çok önemli. Gebelik benim için çok özel bir durum; anlayışlı, bilgili, tecrübeli ve beni çok iyi tanıyan doktorum bu konuda en büyük destekçim oluyor.


İçimdeki "Parmak çocuk" hızla büyümeye devam ediyor; yüzü ortaya çıkmış, bağırsaklar karın içerisine yerleşmiş, dişlerinin yeri belli olmuş ve sindirim hareketleri başlamış.


 

 


 Yandaki Resim : Pamuk Prensesim/Prensim ne güzelsin :))
Doktorum Eserdağ, bebeğimin ağız açıp kapama egzersizleri yaparak yutmayı öğrendiğini söyleyince çok mutlu oldum. Bizimki parmak emmeye başlayabilirmiş.

Öte yandan doktorumun düşük (abort) riskimin azaldığı konusunda beni rahatlatması bir kez daha gebelik dönemimde doktor seçimimin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı.


Ayakkabılar birçok kadın gibi benim de tutkumdu. İnce topuklara bayılan ben şimdi düz, ama daha rahat ayakkabılara döndüm. Bu bel sağlığım için de iyi olacak.

 

<<<   Önceki Hamilelik Haftası              Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 

12.  Hafta

• Ses telleri şekillenmeye başlar: Bir opera sahnesine çıkmaya hazır olmasına karşın, bebeğiniz  yine de sesini doğum esnasında kullanacaktır. Bahse gireriz ki ilk ağlamasını duyana kadar bekleyemeyeceksiniz.
• Kulaklar kafanın yanında uygun yerlerine yerleşirler.
• Bağırsaklar gövde içine yerleşimini tamamlamıştır.  Evet, yanlış okumadınız. Bu gebelik haftasına kadar bebeğinizin barsakları karnının ön duvarından dışarıya doru çıkmaktaydı.
• Kızınızın/Oğlunuzun  karaciğeri çalışmaya başlar: Karaciğer kanın temizlenmesi, besinlerin depolanması ve gerekli kimyasalların temin edilmesini sağlar. Bu çok önemli!
• Pankreas insülin üretmeye başlar.  Pankreasın salgıladığı insülin sayesinde bebeğiniz büyüyor.
• Ense Kalınlığı (NT) Ölçümü: Öncelikle bir down sendromu tarama programında yer alıp kullanılan ense kalınlığı ölçümü, bebekle ilgili diğer bir takım problemlerde de önemli bilgiler sağlayabiliyor. Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetusun uygun pozisyonda olması, gelişiminin 11 hafta ile 13 hafta 6 gün arasında olması ve de baş-popo mesafesi 45-84 mm arasında olması gerekmektedir.

Ense kalınlığı günümüzde ikili tarama testi ile birlikte değerlendirilir.
• Tahmin edin? Bebeğinizin ortalama boyu şaşırtıcı ölçüde 5.4 cm ve kilosu 14 gr.
 
 

               

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası