Site Logo

Bir buçuk yıllık vajinismus sorunum 3 günde halloldu

Paylaşın:

Sanem Hanım (28 yaş, Öğretim Üyesi, 1.5 yıllık evli, İngiltere)
"Bir buçuk yıllık sorunum 3 günde halloldu, ben bile inanamadım"...

“Ormanda karşıma iki yol çıktı; ben az kullanılmış olanını seçtim,” sözleriyle biter çok sevdiğim bir şiir. Hayatım boyunca karşıma çıkan bütün sorunlarla bu şekilde başa çıktım ben. Az kullanılmış yolu seçtim hep; ve çoğunlukla doğru yoldu bu.

Adını telaffuz etmekten hala hoşlanmadığım bu sorunla karşılaştığımda öyle şaşkındım ki kabullenmem zaman aldı. 1.5 yıl kadar bir zaman. Bu öyle bir durumdu ki kendime bunun bir sorun olduğunu bile itiraf edemedim. Ve çok kullanılan yolu seçtim, yok saydım, yadsıdım, bununla yaşamaya alışmaya çalıştım. Algılayamadım başlarda.

Kendi seçtiğim, sevdiğim, istediğim biriyle evliydim. Öncesinde iki yıllık bir flört dönemimiz olmuştu. Birbirini bizim kadar seven, bu kadar anlayan kimse olamazdı. Bizim böyle bir sorunumuz olamazdı.

Hep böyle düşündüm. Nasıl olsa çözerim dedim başlarda, yardım almak aklımın ucundan bile geçmedi; zaman geçtikçe de zorlaştı tabi. Ben de mücadeleyi tamamen bıraktım. Zaten eşim her konuda olduğu gibi bu konuda da son derece anlayışlıydı. Bu konuda hiçbir zaman kendimi suçlu hissetmedim. Eşim de hiçbir zaman bana böylesi bir duygu hissettirmedi.

İlk andan itibaren bunun toplumumuzda kadın cinselliğine uygulanan baskı ve yasaklamalar sonucu istemsizce oluşan ve yıllar boyunca verilen yanlış mesajlarla pekiştirilen bir problem olduğunu düşünüyordum. Ama bu konuda, yani bunu çözmek adına da bir şey yapmıyorduk. Birçok kişiye şaşırtıcı gelse de bu rahatsızlık bizim evliliğimizde en ufak bir soruna bile yol açmamıştı. Ne sevgimizde bir eksilme, ne bir uzaklaşma, ne de bir gerginlik.

Süleyman Bey’e gelmeden aylar önce başka bir jinekologla görüşmüştüm. Fiziksel bir sorun olup olmadığını öğrenmek istedim.  Öylesine cahildi ki bu konuda, beni korkunç yöntemlerle muayene etmeye çalıştı. Ölmek istedim o jinekolog sandalyesinde. Kendimi çok çaresiz, çok zavallı hissettim. Ve sandalyeden kalktığımda bu artık gerçek bir problemdi benim için. Bir daha asla bir jinekolog sandalyesine oturmam dedim, ve konu benim için kapandı.

Bunun bir rahatsızlık olduğunu biliyordum elbette ama kendimde bunu çözecek gücü asla bulamıyordum. Aklıma hep o muayene esnasında yaşadıklarım hissettiklerim geliyordu. Beynimin en arkalarına itip başka sorunlarla uğraşıyordum hep. Zaten yapacak yeterince işiniz varsa, ya da yoktan iş üretebiliyorsanız kendinize ve çok anlayışlı bir eşiniz varsa bu problemi siz kendiniz –sadece kendiniz- istemediğiniz sürece asla çözemezsiniz.

Bir gün bir arkadaşım için gittiğimiz bir klinikte bir broşür tutuşturdular elime. VAJİNUSMUS HASTALARI gibi bir başlık vardı, çok şaşırmıştım. İnanılmazdı okuduklarım, 5 yıldan, 10 yıldan beri bunu yaşayan insanlar vardı. Bu doğru olabilir miydi? Bu insanlar aptal mı, neden bu kadar beklemişler, diye sorarken birden onlardan biri olduğumu fark ettim. 5 yıl sonra o broşürde kendi öykümü anlatırken buldum kendimi, ve çok büyük bir hata yaptığımı anladım. Bu sorun bekleyerek çözülmüyordu.

Süleyman Beyle ilk görüşmemizde bana “ Vajinusmus bir erteleme ve yok sayma hastalığıdır” demişti. Her şeyi özetliyor aslında bu.  Ertelemek bu hastalığın bir özelliğiydi, herkesin yaptığıydı, çok kullanılan yoldu. Oysa ben yine az kullanılan yolu seçmeliydim, bir an önce çözmeliydim bu sorunu.

İşte böyle bir anda buldum Süleyman Bey’i. İnternet sayfasını okudum, inceledim. Üstüne fazla düşünmeden, nedenini, nasılını sorgulamadan bir telefon açtım Hera Klinik’e. Öyle emindi ki Süleyman Bey kendinden, şaşırdım doğrusu. Ben “sadece 3 günüm var” diyordum; O, “çözeriz” diyordu;  ben “ya olmazsa” diyordum, O, “hiç başarısız olmadık” diyordu. Ben “o sandalyeye oturmam” diyordum, O “sadece 35 saniye ve hiç canın yanmayacak” diyordu. Kabul ettim. Çarşamba günü başladı tedavi, Cuma günü ben kendim artık biliyordum ki bu sorun tamamen çözülmüştü.

Hera Klinik’in kapısından içeri girdiğim an şunu hissettim: Beni anlayan, ne hissettiğimi, neden korkup neden çekindiğimi bilen insanlar vardı burada. Süleyman Bey’e olan teşekkür borcumu anlatacak bir kelime bulamıyorum, her cümle bir öncekinden daha sıradan geliyor. Kendisi gerek konuşmalarıyla gerek yaklaşımıyla inanılmaz güven verici bir insan. O olmasaydı ben bu sorunu asla çözemezdim. Kendisine minnettarım.

Çalışanları Ayla Hanım ve Gözde Hanım’a da tüm yardımları için sonsuz teşekkürler.

Lütfen şunu unutmayın, sorun, çözmediğiniz sürece hep sorundur, ve onu bugün çözmek her zaman yarın çözmekten daha kolaydır.
Sevgiler, Sanem 

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası