Site İçi Arama
 


VAJİNİSMUS

BÖLÜM İÇİNDEKİ ALT BAŞLIKLAR (tıklayınız)

  Vajinismus nedir?
  İstemsiz vajinal kasılmalar neden oluyor?
  Vajinismus belirtileri
  Vajinismus ne demek?
  Cinsel birleşme neden olamıyor?
  Vajina hakkında..
  Vajinismusun nedenleri 
 
Vajinismus için risk altındaki bireyler kimlerdir?
  Genital organ yapıları vajinismusa neden olur mu? 
 
Vajinismus gebeliğe engel midir?
  Vajinismus türleri nelerdir?
  Cinsel soğukluk ile vajinismus arasındaki farklar?
  Bekarlarda Vajinismus
  Vajinismusta ne tür tedavileri önerilmez? 
 
"Vajinismus klinik" seçiminde neler önemli?
  Vajinismus tedavisinde cerrahi yöntemler
  Vajinismus hastaları ne hisseder? 
  Vajinismus eşleri ne hisseder?
  Eşlere öneriler
  Vajinismus eşlerinde oluşabilecek cinsel sorunlar
  Yardım almak için 


ÖNEMLİ BİLGİLER

  Vajinismus tedavisi için fiyatlar nasıl? 
 
BAŞARI ÖYKÜLERİ / Hastalarımızdan mektuplar
  Vajinismus / Kadınlar Kulubu Hasta Yorumları
  Vajinismus Ekşi Sözlük Tarifleri
  Jinekolojik Muayenelerde Hatalı Yaklaşım ve Vajinusmus 
  Vajinismus Ankara; Bilimsel Çalışmalarımız
  Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)  
  Eş Desteği Neden Önemli? 
  Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe
 İlk Gece Korkusu 

FARKLI ŞEHİRLERDE VAJİNİSMUS TEDAVİ İMKANI 
  Vajinismus Tedavisi İstanbul 
  Vajinismus Tedavisi İzmir 
  Vajinismus Tedavisi Ankara 

VAJİNİSMUS İLE İLGİLİ ANA WEB SİTELERİ 
 
www.vajinismus.com.tr/
  www.vajinismustedavisi.com.tr/
  www.vajinismus.us/ 
 
www.vajinismusmerkezi.com/
  www.vajinismusankara.net/ 
  
www.vajinismustedavisiistanbul.com/ 


YABANCI WEB SİTELERİ

  For Arabic Language Click Here   >>>    
(Arapça Web Sayfamız)
  Click For Our English Web Site About Vaginismus    >>> 
(İngilizce Web Sitemiz) 

 

 

HERA KLİNİK:

İstanbul, Ankara, İzmir'de vajinismus tedavisi. Parmak egzersizleri olmadan 3 günde kesin ve kalıcı çözüm mümkün mü? www.vajinismus.com.tr  web sitesini de mutlaka ziyaret ediniz. 

 Vajinismus tedavileri İstanbul, Ankara ve İzmir'de Dr. Süleyman Eserdağ tarafından kurulan HERA Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştırma Derneği tarafından sertifikalı hekim ve sağlık profesyonelleri tarafından uygulanmaktadır.
Her üç büyük şehirdeki tedaviler birebir aynıdır.
Dr. Süleyman Eserdağ Jinekolog, Aile Danışmanı ve 'Fellow' düzeyinde Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist unvanlarına sahiptir,
derneğin de Kurucu Başkanı'dır.  

Bu sayfanın amacı vajinismus hastalığını yaşayanlara rehber olmaktır.   


Vajinismus hastalığı nedir?

Vajinismus (veya Vaginismus) son yıllarda artık kesin olarak tedavi edilebilmektedir!.. Hem de vajinismus tedavi süreleri eskiden olduğu gibi aylarca- yıllarca değil, yalnızca bir kaç gün içinde son bulmaktadır.

Vajinismus sorunu kadınlarda cinsel ilişkiye girememe sebeplerinin başında gelmektedir. Kadınlarda ilk gece korkusu olarak da tarif edilir.


Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye "vajen (vajina)" adı verilmektedir.

Vajinismus ise; cinsel birleşme sırasında kadının vajen kaslarını (özellikle de "Pubococcygeus (PC) kaslarını") , istemsiz bir şekilde kasması sonucunda cinsel birleşmenin olmaması veya çok zor olması durumudur.

Yalnız değilsiniz !..
Vajinismus tüm dünyada kadın doğumcular ve ruh sağlığı bilimcileri tarafından sıkça karşılaşılan bir cinsel sorundur. Ülkemizde ortalama olarak her 10 kadından 1 'i eşi ile ilişkide sorun yaşamaktadır.

İstemsiz vajinal kasılmalar nasıl oluyor?
Eşini seven, genellikle ön sevişmede çok da zevk alan kadın, birleşme anı geldiğinde bilinçaltındaki korkuları tetiklenmekte ve korku içinde kendisini kasmaktadır. Böylece vajinal kanal girişi tamamen kapanmakta ve eşini iterek veya kendisini geri çekerek ilişkiyi sonlandırmaktadır.

Vucutta yaygın şekilde veya vajinada görülen tüm bu kasılmaların özelliği tamamen kadının kontrolünün dışında olmasıdır.  Vajinanın girişindeki kaslar yanısıra tüm vücutta bu kasılmalar; endişe, korku ve adeta bir "panik atak benzeri" bir durum yaratır. Sonunda kadın ilişkiyi reddederek bacaklarını sıkıca kapatır, eşini iterek ilişkiyi sonlandırır. 
 

Ülkemizin en aktif facebook grubuna siz de katılın!.
Hera facebook grubuna siz de katılın!...Binlerce vajinismus hastalarının başarı öykülerini okuyun, vajinismus hastaları ile yapılan röportajları izleyin, vajinismus sorunu hakkında haberlerimizi ve hasta yorumlarını facebooktan siz de takip edin!.. 
(Açık Gruptur, Üyelik Şartı Yoktur)


Vajinismus belirtileri
Vajinismus hastalarının çoğu aylar veya yıllar süren evlilik sürelerine rağmen halen bakiredir. Çoğu zaman cinsel ilişkide ağrı olmasından çok "sanki ağrı olacakmış" gibi bir his vardır.

Cinsel birleşme anı (penetrasyon) geldiğinde kişiler "yırtılacakmış, canları çok acıyacakmış, çok kan akacak, hatta ölecekmiş" gibi hislere kapılarak kendilerini koruma iç güdüsü içinde kontrolsüz (refleks) olarak kasılmaktadırlar.

Vajinismus kendisini yalnızca cinsel ilişkiye girememe veya ilişki sırasında kasılma gibi belirtiler ile göstermez. Vajinismus belirtileri çok daha yaygındır.

Aslında vajinaya yapılan her türlü işlem vajinismus hastaları tarafından "itici ve sevimsiz" karşılanmaktadır.

Sorunu yaşayan pek çok çift, vajinusmus tanı ve tedavisi ile ilgili ilk bilgileri internet sitelerinden öğrenmekte ve takip etmektedir.

Vajinismus belirtileri neler?
 Cinsel ilişkinin hiç bir şekilde gerçekleşmemiş olması. En sık görülen durumdur. Bu nedenle vajinismus hastalarının büyük bir çoğunluğu halen bakiredir. Bazen de ilişki yalnızca bir veya birkaç kez gerçekleşmiş, ancak daha sonrası gelmemiştir. 

 Cinsel ilişkinin ağrılı veya acılı bir şekilde gerçekleşmesi (disparoni).
Cinsel ilişkide ağrı da vajinismus belirtileri arasındadır. İstemsiz vajen kas kasılmaları bazen ilişkiyi zorla da olsa olanaklı kılmakla, ancak ilişki sırasında acı ve ağrılara neden olmaktadır. Ancak cinsel ilişkide ağrının vajinismus haricinde başka nedenleri de mevcuttur. Bu nedenle bu tür sorun yaşayanlarda öncelikle tam bir teşhis konulduktan sonra tedaviye başlanmalıdır. 

 Jinekolojik muayene olamama. Jinekolog muayene masası pek çok kadın için itici gelmekle birlikte, jinekolojik muayene sırasında kendisini kasması da bir vajinismus belirtisi olabilir.

 Vajinal tampon kullanamama.

 Vajina içine fitil yerleştirememe.

 Vajina içine parmak sokamama, genital bölgeye ayna ile bakamama. Kadının kendisiyle ve genital bölgesiyle barışık olmamasından kaynaklanır. Özellikle yetiştirme tarzında cinselliği hiç konuşmayan, çocuklarına hiç bir bilgi vermeyen ailelerin kızlarında sıkça ortaya çıkan bir durumdur. 

 İlişkinin yalnızca bir kaç pozisyonla gerçekleşebilmesi. Bu durum da cinsel birliktelikte kadının rahat olmaması ile ilgilidir ve vajinismus belirtileri arasındadır.

 İlişkinin yarım olarak gerçekleşmesi. Tam bir cinsel birliktelik sağlayamama. Penisin yalnızca bir kısmının vajinal kanala girebilmesi. 

Kişilerde görülen tüm bu bulgular vajinismus belirtileri arasındadır.

Diğer bir tabir ile vajinusmus sorunu olan kişilerde vajene herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası son derece rahatsızlık verici veya imkansızdır. 

Vajinismus ne demek?
İlişki sırasında vajinal kasların istemsiz ve refleks bir şekilde kasılmaları sonucunda ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi durumuna vajnismus denmektedir.

Vajinismusun İngilizce'si "vaginismus" olarak geçmektedir.

Halkımız arasında söylenmesindeki zorluktan dolayı vajinusmus, vajunusmus, vajnusmus, vajnismus, vajinamus, vajinamüs, vaginusmus, vajınısmus, vajinimus, vajnimus, vajınumus, vajünüsmüs, vajinüsmüs gibi pek çok değişik şekillerde yanlış olarak telaffuz edilebilmektedir.

Konu ile ilgili ayrıntılı olarak Vajinismus Hastalığı Nedir? (Vaginismus nedir?) bölümünü okuyabilirsiniz. 

Cinsel birleşme vajinismus hastalarında neden olamıyor?
Kişilerin ani korkuya verdikleri ortak cevap koruma iç güdüleri ile kendilerini kasmalarıdır. Bir "cinsel fobi" olan vajinismusta da kadınlar cinsel ilişki sırasında kendilerini kontrolsüz bir şekilde kasmaktadırlar.

Vajinismus kadınlarında, geçmişte bilinçaltına atılan cinsellikle ilgili atılan olumsuz mesajlar, kişinin ilişki sırasında vucudun değişik bölgeleri ile birlikte vajinal kaslarını bir tepki ile istemsiz bir şekilde kasmasına neden olmaktadır.

Normalde ani korku sonucunda kendimizi kasmamız kendimizi etkene karşı koruma açısından bir işe yararken cinsel ilişkideki bu durum tam tersine işlemektedir. Yani ağrı beklentisi ile bir kadının kendini kasması penisin içeriye girmesini zorlaştırmakta ve gereksiz yere ağrı hissedilmesine neden olmaktadır.

Vajinayı kontrol eden kaslardan en çok bilineni "Pubokoksigeus kası (PC kası)" dır.

Alttaki resim-  A) Normal anatomik duruş hali   B) Vajinismusta görülen Pubokoksigeus (PC) kasının kasılmasını göstermektedir.


Vajinismus, İlişkiye Girememe, İlişkide Kasılma, PC kası kasılma, ağrılı cinsel birleşme, penetrasyon zorluğu

 

 

 

 

 Şekilde de görüldüğü üzere istemsiz vajinal kasılmalar sonucunda cinsel ilişki imkansızlaşmaktadır ve her türlü vajinal girişim de ağrılıdır. İşte bu ağrı, vajen kasının belleğine yerleşerek her türlü girişimde vaginal kas kasılmasına neden olmaktadır. Böylelikle her denemede cinsel penetrasyon imkansız veya son derece ağrılı hale gelmektedir.

Ayrıca, her türlü ağrılı girişim de bu hafızanın güçlenmesine neden olmaktadır.  Bu durum oluştuğunda da, her ne kadar kadın "eşimle cinsel ilişkiyi istiyorum, onu seviyorum" dese de, her denenen ilişkide erkek "kendini bir duvara çarpmış", kadın da  "kendi bedeni üstünde kontrolü tamamen kaybetmiş" gibi hissetmektedir.

Vajinismusun ileri derecelerinde kadın ilişki sırasında kocasını yanına bile yaklaştırmadan, iterek bacaklarını kapatmakta ve ağlamaklı bir şekilde ilişkiye engel olmaktadır. Bu nedenle kişi ilişki sırasında ağrı hissedecek bir konuma dahi gelememektedir.

Vajina hakkında..
Halk arasında "hazne" olarak bilinen vajina aslında tıpkı diğer organlarımız gibi kendine göre fonksiyonları olan sıradan bir organ ve rahme kadar giden bir geçiş bölgesidir.

Vajina tıbbi olarak 'vagina', 'vajen' veya 'vaginal kanal' olarak da geçmektedir.

Vajina çevresinde istemli çalışan PC kası ise hem üreme sistemin hem de üriner (işeme) sistemin çalışmasında anahtar bir rol oynamaktadır.

Vajınısmus probleminde cinsel ilişki sırasında PC kası, bilinçli bir düşünce olmaksızın istemsiz olarak çalışarak vajen girişini kapatmaktadır. Bu durum çiftler arasında "penisin içerideki bir duvara çarpması" gibi bir his oluşturmaktadır. Böylece ilişki deneyimi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Her başarısızlık çiftlerde umutsuzluk ve karamsarlıklara yol açmaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri da zaten istemli olarak çalışan bu kasların, ilişki sırasında da denetim altına alınmasını ve kas belleğinin doğru bir şekilde oluşturulmasını amaçlamaktadır.

Vajinismus nedenleri
Vajinismus nedenleri, sebepleri, cinsel ilişkiye girememe

Vajinismusun nedenleri % 90 olasılıkla psikolojik kaygılara bağlıdır. % 10 ise organik (yani yapısal) nedenler rol oynamaktadır.

Organik (yapısal) vajinismus nedenleri arasında sıklıkla kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı olması, kızlık zarının diğer anormallikleri (ara bölmeli veya elek şeklinde kızlık zarı yapısı), vajina içindeki ara bölmeler, bartolin absesi, vulvar vestibulit sendrom, PID ve vajinitler yer almaktadır.

Tüm bu nedenlerle doğru tedaviye başlamadan önce yapılan bir jinekolojik muayenenin önemi büyüktür.

Vajinismus çok büyük sıklıkta bir bilinçaltı problemidir !...
Evet...  Genellikle vajinismusa neden olarak geçmişte yaşanmış kötü cinsel tecrübeler veya bilinç altına yerleşmiş abartılı korkular vardır.

Vajinismusun psikolojik nedenleri:
 Kızlık zarını korunması ile ilgili çocukluktan kalma mesajlar ve korkular
 İç disiplinin fazlaca gelişmesi, korumacı aile düzeni
 Cinsel travmalar (taciz, tecavüz, ensest, fiziksel şiddet, cinsel istismar, pornografik film izleyip tiksinme, anne babanın cinsel ilişkisine şahit olma gibi)
 Hamile kalma korkusu yaşayanlar (Kürtaj veya doğum onlar için adeta bir kabustur)
 Aşırı katı bir toplum düzeni içinde yaşama, katı ahlak kurallar ve tabular
 Cinselliğin suçluluk, ayıp, günah gibi kavramlarla eşleştirilmesi, geleneksel aile düzeni 
 Ebeveynlerden birisinin baskıcı (otoriter) yaklaşımı
 İlk gece ile ilgili yanlış, abartılı ve eksik bilgiler ve ön yargılar (ilk gecede ağrı, acı veya kanamanın çok olacağı yönündeki düşünceler)
 Cinsel ilişki sırasında kilitlenme ve rezil olma korkusu
 Vajinanın normalden dar ve küçük olduğu, penisin girmesinin imkansız olduğu düşüncesi bulunmaktadır.

Özellikle bizim gibi toplumlarda genç kızlara küçüklüklerinden beri abartılı şekillerde öğretilen "kızlık zarının mücevher gibi çok değerli bir yapı olduğu" düşüncesi ile bu konuda takınılan katı tutumlara maruz kalan kadınlar risk altındadırlar.

Ayrıca çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübe ve anılar da (taciz veya tecavüzler, ev içi şiddet, katı ebeveyn tutumları) de vajinismusa yol açabilir.

Daha önce hiç vajinismus problemi olmayanlarda yaşanmış kötü tecrübeler (doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene gibi durumlar) sonucunda da vajinismus gelişebilir.

Bazan de çiftlerin cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri, ilk ilişki ile ilgili yanlış inanış ve önyargılar da beraberinde korku ve paniği getirerek vajinismusa yol açabilir.

Yine bazen, önceden tedavi olmuş olan kişilerde nüksler (problemin tekrarlaması) de oluşabilir.

Daha önce belirtildiği üzere çoğu zaman derinlerde (bilinçaltında) cinselliğe ve cinsel ilişkiye yönelik kaygı-korkular yatmaktadır ve PC kaslarının kasılması, kadını bu korktuğu durumdan koruyan bir savunma sistemi gibi gibidir.

Bilinç altındaki gereksiz korkuları yenmek için kadının ve erkeğin rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için uygun psikolojik destek sağlanmalıdır.
Bazı kadınlarda bu yukarıda sayılan nedenlerin hiç birisi de olmayabilir. ("Nedeni bilinmeyen veya belirlenemeyen vajinusmus")

Neyse ki, vajinismus sorununu çözmek için altında yatan neden veya nedenleri bulmak şart değildir.  Önemli olan "kas hafızasının yeniden oluşturulmasını" başarabilmektir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı Vajinismus Nedenleri bölümünü okumanızı öneririz. Vajinismus hastalığı kadınlarda cinsel ilişkiye girememe nedenleri içinde en ön sırada yer almaktadır.

Vajinismus için risk altındaki bireyler kimlerdir?
Özellikle çocuksu, aileye bağımlı ve ruhsal organizasyonunu sağlıklı bir biçimde tamamlamamış genç kızlar risk grubunu oluşturur.  Bu gruptan özellikle yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip kişilerde vaginismus probleminin ortaya çıkma olasılığı da artmaktadır. (Örneğin; HERA tarafından tedavi gören vajinismus hastalarımızın yaklaşık % 80'i en az lise mezunudur.)

Çocukluk çağından kalma korkuları yaşayan bireylerde bu rahatsızlığın oluşması kolaylaşır.  Korkular, en çok kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma korkularıdır. Biz bu tür yanlış inanışlara "cinsel mit" adı vermekteyiz. Kişilerin bilinç altına yazılan bu tür yanlış ve abartılı düşünceler ileriki dönemlerde vajunusmus için bir zemin hazırlar.

İyi kız olma sendromu:  Ailesi tarafından cinsel bilgiden tamamen yoksun bırakılan, hatta cinselliğin aile tarafından kötülendiği, kızlık zarının ise korunması gereken çok önemli bir bölge olduğu gibi mesajlar verilerek yetiştirilen genç kızların ilerleyen yaşamlarında vajinismus, cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk, cinsel tiksinti ve orgazm olamama (anorgazmi) problemleri ortaya çıkmaktadır.

Bu şekilde çevrelerinden ve ailelerinden geleneksel kültürle yetiştirilen kızlarda gelişen bu probleme "iyi kız olma sendromu" denmektedir ve durum Türk toplumunda oldukça yaygındır. 

İyi kız olma sendromu taşıyan kadınlarda cinsel ilişki adeta bir görev gibi ve yalnızca eşleri için gereklidir, yani cinsellik kendisinin zevk alacağı bir işlevden çok "eşini mutlu edecek bir görev" olarak algılanmaktadır.  Ayrıca bu kadınlar kendi özel hayatlarında da son derece disiplinli, titiz, işkolik ve mükemmeliyetçi kişilik yapısındadırlar.

Aile yapısı; baskın ve disiplinli baba, pasif anne modeline sahip çocuklar da ileride vajinismus açısından risk altındadırlar.

Ayrıca kişide gebe kalma korkularının olması, kişinin çevresinde cinsel bakışın tutucu ve katı dini kurallara bağlı olması da diğer risk faktörleridir.

Genital organlarının anatomik yapıları vajinismusa neden olur mu?
Bu konuyla ilgili bireylerin yanlış ön yargıları ve oluşturulmuş geçersiz tabuları bu durumu tetikleyebilir.  Vaginismus, genital organların anatomik yapısından ilişkisiz bir şekilde ortaya çıkar.

"Benim vajinam çok küçük (veya çok dar) bu yüzden ilişkiye giremiyorum" diye bir kavram genelde yoktur. Çünkü vajina oldukça esnek bir yapıdır ve doğumda 3500-4000 gram ağırlığında, 50-52 cm uzunluğunda, 10 cm'lik baş çapına sahip bir bebek de aynı kanalın esnemesiyle rahatça çıkabilmektedir. Bu kadınların hiçbir yapısal anormallikleri olmamasına karşın böyle düşünmeleri de doğaldır.

Öncelikle jinekolojik görsel bir değerlendirme şart !...
Evet.  Vajinismus haricinde ilişkiye girememe veya ağrılı ilişki nedenleri arasında Vulvar Vestibulitis, kalın ve yüksek kenarlı kızlık zarı, PID ve vajinal enfeksiyonlar gibi başka durumlar da vardır.

Dolayısıyla vajinismus tedavisine başlamadan önce yapılacak bir jinekolojik muayene ile öncelikle doğru teşhis son derece önemlidir. Ancak bu şekilde en uygun tedavi yaklaşımı seçilecektir.

Eşiniz vajinismus tedavisini istemiyorsa- reddediyorsa...
Bazı eşler vajinismus problemi ile karşı karşıya kalan eşlerinin sorunu görmezden gelmekte, problemi kabul etmemekte veya başka birilerinin kendilerine asla yardım edemeyeceklerini düşünmektedirler. Bu son derece yanlış bir durumdur. Tedaviye başlamada eşlerinin onayını bir türlü alamayan hastaların vajinismus tedavileri için eşi ikna etme  hakkındaki yazımızı incelemelidirler.
Başarıya giden ip uçları için  'Adım Adım Vajinismus Tedavisi'  (10 Adımda Vajinismus Tedavisi) ismindeki makalemizi inceleyiniz. 

Vajinismus gebeliğe engel midir?
Vajinismus hastalarının pek çoğu tam bir cinsel birleşme olmasa da "sürtünme ve masturbasyon yolu" ile cinsel hazzı, hatta doyumu yaşayabilmektedirler.

Vajinismus yalnızca cinsel birleşmeye engeldir. Çok nadiren de olsa vajen ağzına dökülen spermlerin yüzme yeteneği sonucunda mucizevi bir şekilde gebelik oluşabilir. 

Vajinismus tedavi edilemezse de tedaviyle çocuk sahibi olunabilir mi?
Bu teorik olarak aşılama (IUI, inseminasyon) ve tüp bebek (ivf) tedavileri ile mümkün olmakla birlikte bu tür gebelik tedavileri gereksizdir. Çünkü vajinismus azimli, uygun şekilde tedavilere devam edildiği takdirde ve doğru kliniklerde %100 tedavisi mümkün olan bir cinsel problemdir.

Ayrıca evlilikteki tek amaç hamile kalıp çocuk doğurmak değildir.  Aile birliğinin tamamlanması ve güzel bir şekilde devamlılığı sağlıklı bir cinsel paylaşımdan geçer.

Ayrılntılı bilgi için Vajinismus ve Hamilelik bölümünü okuyunuz.

Vajinismus türleri nelerdir?
Primer Vajinismus:  Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesidir.

Sekonder Vajinismus:  Önceden sağlıklı şekilde ilişki mümkün iken yaşanmış bir cinsel veya genital travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, hoyratça yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur.
 
Aparoni:  Bir takım fiziksel nedenlerden dolayı, bireyin cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinismus da bir tür aparonidır.

Disparoni:  Disparöni; cinsel ilişkide ağrı, acı, batma veya yanma hissetmek" dir.  Bazen sekonder vajinismusun altında yatan neden de disparoni olabilmektedir.

Eğer cinsel ilişki sırasında ağrı, acı, yanma veya batma hissediyorsanız her zaman için neden vajinismus olmayabilir.  Disparoninin her zaman için % 100 tedavisi mümkündür.

Vulvar Vestibulitis Sendrom:  "Vulvar vestibuitis" veya "vulvodinia" olarak da bilinen bu durum, kızlık zarının alt kısmında aşırı derece duyarlılık oluşu sonucunda vajinismus, disparoni, anorgazmi (orgazm olamama) ve cinsel isteksizlik gibi şikayetlerin ortaya çıkması ile ilgili bir sendromdur.

Vestibulit sendromda teşhis hastanın ifadesindeki ilişkinin ağrılı oluşu veya hiç olmaması sonrasında, yapılan bir jinekolojik muayenede bu bölgenin dokunmakla hassaslığı ve kızarık oluşu ile kolaylıkla konulabilmektedir. Kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

Vestibulit sendromun tedavisinde basit bir cerrahi operasyon ile bu bölgenin (vestibulm) çıkarılması problemi tamamen ortadan kaldırabilir.  

Cinsel isteksizlik ile vajinismus arasında ne fark var? 
Cinsel soğukluk, frijidite, frijit, cinsel isteksizlik, cinsel istek kaybı, cinsel istek azlığı, libido azalması
Cinsel isteksizlik veya diğer ismi ile ile 'cinsel soğukluk' sorununda, en az 6 ay süre ile kişilerde cinsellikle ilgili her türlü aktivite, cinsel ilişki ve mastürbasyona karşı isteksizlik, haz almama durumu vardır. Bu kişiler cinselliğe karşı kendilerini adeta kapatmışlardır. Cinsellikle ilgili düşsel fantezi kurmak bile istemezler. 

Oysa ki; vajinismusta başlangıçta cinsel ilişkiye girmede isteksizlik yoktur, daha çok ilişki sırasında zarar görme duygusu ön plandadır.

Vajinismustan şikayetçi olan bir kadında; cinsel arzu ve vajende ıslanma mevcuttur, ancak istense de ilişki başarılamaz.Çünkü korkulara bağlı kasılmalar buna izin vermez. Ön sevişme normal ve haz dolu olmasına rağmen birleşme anında korku ile ani bir istek azalması ve vajinal kuruluk ortaya çıkar. 

Vajinismuslu kadınların çoğu hiçbir zaman ilişkiye girememiştir, yani halen bakiredir. Bununla birlikte bazı kadınlarda da daha önce cinsel ilişki başarılmışken sonradan olan bir ilişkiye girememe durumu söz konusu olabilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?
Vajinismus Tedavisi Ankara  2003 yılında ilk defa kurulmuştur. Daha sonra yeni açılan klinikler ile 6000'den fazla vajinismus hastası Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde Hera Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştıma Derneği tarafından sertifikalı hekim ve profesyonel ekibi tarafından tedavi olmuştur.

Uygulanan tedavi yöntemlerinde PARMAK EGZERSİZLERİ YOKTUR.
 


BAYAN ASİSTANLAR EŞLİĞİNDE
Vajinismus hastalarımıza Aile Danışmanı, Psikolog- Davranış Bilimci BAYAN ASİSTANLARIMIZ da yardımcı olmaktadır. 
 


                   Jinekolog, Aile Danışmanı ve Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ
Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ 2014 yılında Avrupa Cinsel Tıp Derneği (ESSM) ve Avrupa Seksoloji Federasyonu (EFS) tarafından 'Fellow' (Akademi üyesi) Sertifikasına sahip ülkemizin ilk jinekolog cinsel terapisterinden olmuştur. Bu alanda uluslararası eğitimler düzenlemektedir.

Ülkemizin ilk 'vajinismus derneği', HERA- Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştırma Derneği ismi altında Dr. Süleyman Eserdağ tarafından ocak 2015 yılında Ankara Kavaklıdere'de kurulmuştur. Derneğin ana amacı başta vajinismus sorunu olmak üzere halkımızın cinsel sorunlar açısından bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesidir. Aynı zamanda sorunu yaşayanlara tedavileri konusunda maddi manevi destekler sağlanmaktadır. 

 

ÇOK İLGİNÇ HASTA ÖYKÜLERİ :
"Vajinusmus Başarı Öyküleri"
Bir Hastamızın "Vajinismus Günlüğü" 
" İlginç bir Hayat Öyküsü- Vajinismus Mektubu"
Ayşe Hanım'ın Başarı Öyküsü


Vajinismusta Hipnoz Tedavisi (hipnoterapi) 
Hipnoz; kişinin bir profesyonel yardımıyla duygu, düşünce ve algılarını yeniden çerçeveleyerek davranışlarını değiştirdiği bir süreçtir.

Aslen hipnoz; bir uyku durumu değildir; aksine, kişinin bedeni ve ruhu üzerinde ne denli gücünün olduğunu keşfettiği bir farkındalıktır.

Hipnoterapi sırasında bilinç kaybı olmaz,  aksine bilincin daha çok açılması durumu gerçekleşir ve hipnozdan çıkamamak gibi bir durum ise asla söz konusu değildir.

Burada unutulmaması gereken nokta; medikal hipnozun asla tek başına bir tedavi şekli olmadığıdır.  Hipnoz, uygulanan tedavi tekniklerinin etkisini ve hızını artıran yardımcı bir unsurdur.  

Hipnoz sırasında dikkat, konsantrasyon yoğunlaşır ve kişi etrafında olan değişikliklere aldırmayabilir. Yine, kişinin duygu durumunda değişiklikler yapmak da mümkündür. Vucut hareketlerinde yavaşlama olabilir ve beden farklı hissedilebilir. Konuşma tonu ve hızı yavaşlayabilir. Nabız sayısının azalması, nefes alıp vermenin derinleşmesi ve beş duyunun hassaslaşması hipnoz süresince son derece doğaldır.

Kısacası hipnoz; tüm beden ve ruhta hissedilen kişiye huzur ve sakinlik veren bir gevşemedir. Bilinç kapısı ise her zaman açıktır; yani hipnoz sırasındaki herşey sizin kontrolünüz altındadır.

Hipnotize olabilmeniz dahi sizin kontrolünüzdedir. Siz  eğer isterseniz hipnotik etki altına girersiniz, istemediğiniz hiçbir şeyi söylemez ve yapmazsınız.

Bir yerde hipnoz; kendi güçlerinizi kullanarak probleminizi çözmektir ve bununla birlikte çok büyük bir olasılıkla tekrar tekrar yaşamak isteyeceğiniz çok hoş bir deneyim olacaktır.

Vajinismus tedavisindeki destekleyici yöntemlerden birisi de akupunkur yöntemidir. Vajinismus tedavisi için akupunktur farklı yararlar sağlamaktadır.

 

ÖNEMLİDİR !

Bazı merkezlerde vajinismus sorununun yalnızca hipnoz tedavisi ile çözüldüğü iddia edilmektedir.

Ancak burada unutulmaması gereken bir nokta şudur: "Hipnoz hiç bir zaman tek başına bir tedavi seçeneği değildir, modern tıp dünyasında yalnızca diğer psikolojik tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanan, tedavi sürecini hızlandıran ve kolaylaştıran alternatif bir yöntem" olarak kabul edilmektedir.

 

Bekarlarda Vajinismus Tedavileri
Son yıllarda kişilerin evlenmeden cinsel ilişkiyi partneri ile paylaşma sıklığındaki artışlara  paralel olarak, vajinismus sorununun olduğunu anlayan bekar bayanlar da evlilik öncesinde tedavi amacıyla cinsel terapi kliniklerinin yollarını tutmaktadır. Bu şekilde kişiler, evliliklerine daha sağlıklı bir başlangıç arzusunu taşımaktadırlar.

Diğer yönden vajinismus, tedavi edilmediği takdirde boşanmalarla sonuçlanabilen bir sorundur. İlk evliliklerini vajinismusa bağlı ve diğer değişik nedenlerden dolayı bitirmiş olan kişilerin yeniden evlilik kurma düşünceleri olduğunda, önceden yaşadıkları bu sorunlarını evlenmeden önce çözme yoluna girebilirler. Bu durumlarda da cinsel terapi kliniklerinin yolunu tutabilmektedirler.

Vajinismus tedavileri için bekarlarda izlenilen yollar ve vajinismus tedavi yöntemleri evli bayanlardakinden farklı değildir.

Müessesemizde bekarlarda vajinismus tedavileri yapılabilmektedir. Evli olmayan bekar bayanlar da kendi başlarına veya partnerleri ile birlikte cinsel terapilerden faydalanabilmektedir. Uygulanılan cinsel terapi seansları sırasında zaten cinsel ilişki yasağı bulunduğu için tedavilere eş katılım zorunluluğu YOKTUR.

 

İlk Cinsel Deneyim ve Haz
Cinsel ilişki çok sayıda koşullu tepkiyi içeren bir işlevdir.  Eşinizle çok iyi bir uyum içinde olduğunuzda vücudunuz otomatik olarak çalışıp keyifli anlar yaşayabilirsiniz..

Ancak çiftler genellikle ilk seksüel deneyimlerinde bu uyum ve hazzı yakalayamayabilirler. Çünkü bu eş uyum zamanla öğrenilecek, kas-iskelet ve sinir sistemlerinin eş zamanlı çalışması belli bir süreden sonra kolay uygulanılabilen, zevkli ve tatminkar bir aktivite haline dönüşecektir.

Cinsel haz partnerlerin birbirini tanınması ile de artmaktadır. Çiftler arasında güven duyusunun artması ve kişilerin daha çok haz aldıkları "vucutlarındaki zevk bölgelerini" öğrenmeleri sonucunda ilişkiler daha da mutluluk verici olmaktadır.  Cinsel ilişki sırasındaki haz kişilere öğretilen "kegel egzersizleri" ile arttırılabilir.

Vajinismusta hangi tedavileri ÖNERMEYİZ?
 Anestezi altında (uyutularak) cinsel ilişki.
Maalesef bazı anestezi doktorları tarafından dahi önerilebilen evde veya muayenehane ortamında anestezi alarak cinsel ilişkiyi yaşamak sorunu çözmez, hatta çifti cinsellikten daha da soğutarak sorunun büyümesine katkı sağlar.

Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden yine korkacaktır ve kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyebilir. Bu korkuyu daha da arttırır.

Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu şekilde bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü yönde etkilenebilmektedir.

Tüm bu nedenlerle çiftlerin "önce bir kez ilişkiyi yaşayalım da sonrası belki gelir" şeklindeki düşünceleri yanlıştır.

 Tedavide kas gevşetici ilaçların yeri yoktur.  Vajinismus tedavi yöntemleri arasında kas gevşeticiler, sakinleştirici veya uyutucu ilaçlar fayda sağlamamaktadır.

 Antidepressan ilaçlar ancak altta yatan bir depresyon sorunu varsa kullanılmalıdır. Depresyon vajinismus hastalarında zaman içinde gelişebilir. Ancak depresyon problemi olmayan hastalara antidepressan ilaçların verilmesi sonucunda bu ilaçlara bağlı sersemlik, uyku hali veya cinsel isteksizlik gibi yan etkiler oluşmaktadır.

 Kızlık zarının ameliyatla çıkartılması (himenektomi operasyonu).  Kızlık zarı yapısı ile ilgili problemler nadir olarak cinsel ilişkiyi engelleyebilir. Bu durumda kızlık zarının basit bir operasyonla çıkartılması fayda sağlayabilir, ancak kızlık zarında anatomik bir sorun olmadığı halde bu bölgeye ameliyat yapılması sorunu çözmez. Kızlık zarının sert, kalın, etli, ara bölmeli veya yarımay şeklinde yüksek kenarlı olması durumlarında ise kızlık zarının kesilmesi (himenotomi) veya kızlığın operasyonla çıkartılması (himenektomi) gibi cerrahi işlemler şarttır. 

 Sıcak oturma banyoları. Sıcak su içinde oturma banyolarının tedavi için bir önemi bulunmamaktadır.

 Alkol alıp ilişkiye girme.  Maalesef bazı dindar aileler dahi "denize düşen yılana sarılır" misali alkol alarak ilişkiye girmeyi denemekte, ancak sonuca ulaşamamaktadır. Hatta bazı kişiler tarafından uyuşturucu hapların kullanımı dahi önerilebilmektedir. Kesinlikle işe yaramayacaktır ve çiftlerdeki umutsuzlukların daha da artmasına neden olacaktır.

 Muayehane (klinik) ortamında cinsel ilişkiye girilmesi.  Maalesef yine nadir de olsa bazı hekimler tarafından önerilen bu tür uygulamalar etik (ahlaki) değildir ve bilimsellikten uzaktır.

 Vajinismusun sihirli bir ilacı, hapı, iksiri, kremi, jeli yoktur.
Evet.  Vajinismus tedavisi ancak modern cinsel tedavi yöntemleri ile olabilmektedir. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında halk arasında önerilen bir takım ilaçlar, uyuşturucu spreyler, kremler ve lokman hekim ilaçları bulunmaktadır. Ancak tüm bu ilaçlar fayda sağlamayacaktır, çünkü vajinismus çok büyük sıklıkta bir bilinç dışı problemidir.

Modern cinsel terapiyi reddeden veya yanlış merkezlerde uygulanılan tedaviler sonucunda sonuca ulaşamayan pek çok çiftin gittiği son duraklar arasında maalesef "cinci hocalar, şarlatanlar ve büyücüler" bulunmaktadır.

Vajinismus Tedavisi  ve Vajinismus Tedavi Merkezi Seçimi bölümlerini okumanızı öneririz.

 

CİNSEL TEDAVİLERDE 
DOĞRU MERKEZ SEÇİMİ
ÖNEMLİDİR !.. 

Cinsel terapiler ülkemizde çok az merkez veya terapist tarafından uygulanan hastaya özel ilgi, zaman ve emek gerektiren tedavi alanlarıdır.

Bu durumdaki pek çok çift ise bu problemlerini yakınlarından gizlemekte, bu konuda olayın yalnızca maddi boyutunu düşünerek bazı merkezlere başvurmakta ve buralarda uygulanılan eksik, yetersiz veya yanlış tedavi yöntemleri sonucunda sıkıntılar daha da büyümektedir.

Oluşan maddi-manevi kayıplar kişilerin umutlarını ve doğru tedavi merkezlerine olan güvenlerini azaltmaktadır.

Bu nedenle hastalarımıza doğru merkez seçimi amacıyla ayrıntılı bir araştırma yapmalarını önermekteyiz.

Araştırdığınız kliniğin güvenirliliği, hasta geri bildirimleri, bilimsel çalışmaları, hijyeni, konforu, terapiyi uygulayacak cinsel terapistin sizinle telefondaki iletişimi, bilgisi ve tecrübesi son derece önemlidir !..

 

Vajinismus Tedavisinde Cerrahi Yöntemler
Kızlık zarının normalden kalın, yüksek kenarlı, sert olması (rigid hymen) durumlarında cinsel ilişki gerçekleşmeyebilir. Bu durumlarda kızlık zarı 10-15 dakika süren ve muayenehane ortamında yapılan basit bir müdahale ile kesilerek çıkartılabilir. Kızlık zarının ameliyatla çıkartılması işlemine "himenektomi (hymenectomy) operasyonu" denir.

Bazı durumlarda ise kızlık zarı çıkarılmadan içine küçük kesiler yapılarak ilişkinin kolay hale gelmesi sağlanır. Kızlığın delinerek vagina girişinin rahatlatılması işlemine ise "himenotomi (hymenotomy) operasyonu" adı verilmektedir.

Uygun hasta grubunda kızlık zarının alınması veya kesilmesi vajinismus tedavisi başarısında çok önemli olabilir. Hastaların bir kısmı ise kendilerinde gereksiz yere 'vajina darlığı' durumundan şüphe edebilmektedir. 

Kızlık zarının küçük kesilerle delinmesi daha basit bir operasyon olmasına rağmen kızlık zarı problemi olan kadınlarda kızlık zarının alınması işlemi daha iyi sonuçlar vermektedir ve bu nedenle daha çok tercih edilmektedir.

Yine kişide cinsel penetrasyona engel olabilecek vajinal perde (septum) durumu olabilir. Bu durum da cinsel birleşmeyi engellediği için cerrahi bir işlemle çıkartılmalıdır.

Diğer taraftan "Vulvar Vestibulitis Sendromu" denilen ve vaginal girişte aşırı derecede ağrı, hassasiyet ile kendisini gösteren bir durum da basit bir jinekolojik muayene sonucunda tespit edilebilir. Bu durumda da bu bölgenin lokal olarak çıkartılması tedavide oldukça avantaj sağlamaktadır (subtotal vestibulektomi ameliyatı).

Görüldüğü üzere vajinismus kişilerde hem psikolojik hem de organik nedenli bir problemdir. Her türlü cinsel fonksiyon probleminde olduğu gibi sorunun organik mi yoksa psikolojik mi bir nedene bağlı olup olmadığının açığa kavuşturulabilmesi için öncelikle bir jinekolojik muayene şartı vardır.

Maalesef himenektomi operasyonları jinekologlar tarafından çoğu kez gereksiz bir şekilde hastalara uygulanmaktadır. Hiç bir yapısal neden olmadığı halde yapılan gereksiz operasyonlar sonucunda kişinin sorunu çözümlenmeyecek tam tersi daha da büyüyecektir.

UYARIYORUZ...
Vajinismus tedavisinde kesin başarı için ilk baştan cinsel terapiler konusunda uzman bir merkezin seçilmesinin önemi büyüktür.

Tüm cinsel problemlerde olduğu gibi vajinismus sorununda da tedaviye başlanmadan önce kesin bir tanı için tam bir jinekolojik muayene yapılamasa da basit bir jinekolojik değerlendirme şarttır.

   Gereksiz yere yapılan kızlık zarı ameliyatları ve uygulanan yanlış - yetersiz tedaviler; çiftlerde karamsarlıkları arttırmakta, maddi-manevi zararlara neden olmakta ve daha sonraki tedavi umutlarını tüketmektedir.  


Vajinismus Hastaları Neler Hisseder?
Vajinismus hastaları en yakınlarına bile anlatamadıkları bu mahrem konuları karşısında tam bir çaresizlik, mutsuzluk içindedirler. Bir türlü işin içinden çıkamamanın verdiği umutsuzluk gittikçe artan bir şekilde omuzlara yük olarak binmektedir. Psikolojileri bozulmuş, içlerinde adeta gizli bir depresyon hali oluşmuştur.

İş yerinde bile konsantrasyonlarını tam olarak sağlayamaz, kendilerini işlerine tam olarak veremezler.  Kafalarının bir kısmı sürekli bu soruna boğuşmaktadır, vajinismus sorunu sürekli olarak enerjilerini tüketmektedir. Çoğu zaman, işlerinde bile gergindirler.

Bazı hastalar ise kendilerini aşırı şekilde işlerine verirler ve evlerine gitmek dahi istemezler. Çünkü her ne kadar eşlerini sevseler bile yatak odaları onlar için tam bir kabus olmuştur. Cinsellikten kaçmak amacıyla kariyer yapanlar, master sonrası doktoraya başlayanlar dahi mevcuttur.

Bazı çiftler uzun yıllar boyunca cinsel birleşme olmadan kısıtlı ölçülerde karşılıklı cinsel tatmin yollarına giderler. Ancak çiftlerin çoğunda zaman içerisinde cinsel istek azalmasına bağlı vajinada ıslanmama, orgazm olamama gibi sorunlar da belirir, bu nedenle zamanla cinsel ilişki denemeleri de azalmaktadır.

Evlenmeden önce hayalini kurdukları cinsellik kendileri için hayal kırıklığına dönüşmüştür. İçlerinde “keşki hayatta cinsellik hiç olmasaydı, ne gereksiz bir iş bu” diye düşünenleri de vardır.

Vajinismuslu bayanlar eşlerine cinsel açıdan cevap veremediklerinden ötürü sürekli olarak kendilerini, bazen de eşlerini suçlamaktadırlar. Eşlerinin ilgisizliği, kendilerine karşı aşırı duyarsızlığı, aşırı hoşgörülü davranmaları bile kendileri için rahatsız edici olabilir.

Dönem dönem öfke patlamaları şeklinde olmadık şeylere kızıp, çevreleri veya eşleri ile tartışmalara girebilirler. Bazı bayanlar da eşlerine yeterli gelemediklerinden ötürü içlerinde yaşadıkları paranoya (şüphecilik) ile eşlerinin kendilerini aldattıklarını veya her an aldatabileceklerini düşünebilirler.

Üzüntülerini hep içlerinde ve derinlerde yaşarlar. Zaman içinde sorunları bir çığ gibi büyümektedir. Diğer taraftan da bu sorunlarının yalnızca kendilerinde olduğunu düşünürler. Hastaların pek çoğu daha önceden bu “vajinismus” ismini bile duymamıştır veya yeterli bilgiye sahip değildir. Kendilerinin başına geleceğini de asla düşünmemişlerdir. Bazen de isyan edip “bu bela nereden beni buldu, ben ne suç işledim ki” gibi veryansınları olabilir.

Yalnızca kendilerine ait olduğunu düşündükleri bu “garip problemleri” için değişik yöntemlere başvuranlar olabilir. Uyuşturucu- sakinleştirici türü ilaçları kullananlar, alkol alıp ilişkiyi deneyenler, değişik kremleri, kas gevşeticileri denemeler yine sonuç vermemektedir.

Diğer yönden vajinismus hastaları kendilerini son derece ezik ve yetersiz hissetmektedirler. İlişkiyi herkesin yapabildiğini, yalnızca kendilerinin beceremediklerini düşünürler. Yaşça kendilerinden çok daha küçük ve zayıf kadınların bile yanlarında gördükleri çocukları kendilerini “bu kadın bile yapabilmiş, ben neden yapamıyorum, neden bu kadar acizim” gibi suçlamalarına neden olur.

Televizyonda çocuk bezi reklamları bile can sıkıcıdır. Kendileri ile aynı anda evlenen arkadaşlarının gebe kalmaları veya çocuk doğurmaları onlara ayrı bir üzüntü, sıkıntı yaşatır; hatta o tür arkadaşlarıyla görüşmeyi bile kesebilirler.

Kendilerini “kadın” olarak hissetmeyenlerin sayıları da azımsanmayacak kadar çoktur. Bu nedenle vajinismus hastalarının pek çoğu kendilerine yeterince bakmazlar, giyimlerine dikkat etmezler, makyaj yapmazlar; çünkü kendilerini kadın gibi hissetmezler.

Kronik stres altında kendisini yemeye verip sürekli kilo alanları da, üzüntüden kilo verenleri de mevcuttur. Tam bir ilişkiyi yaşayamadıklarından ötürü eşlerine karşı son derece mahcupturlar; hatta eşlerine boşanmayı teklif edenleri bile vardır.

Sorun zamanla bir çığ gibi büyümektedir. Aylar ve yıllar geçtikçe de çevrelerinden gelen “hadi artık neden çocuk yapmıyorsunuz” türü sorulara kaçamak cevaplar verirler: “Şu anda düşünmüyoruz ya da kısırlık sorunumuz var” gibi cevaplarından kendileri de bunalır.  Çoğunun gerçek durumlarından ailelerinin bile haberleri yoktur.

İnternet sitelerindeki forumlara girerek kendileri ile aynı durumdaki insanları bulmaları, yazışmaları aslında yaralarına bir miktar merhem olmaktadır. 

Nihayet karar verip kendileri için uygun bir tedavi merkezinde tedavilerine başlarlar. Çünkü artık çocuk istemektedirler. Ancak yanlış veya uzun süreli tedaviler son derece can sıkıcıdır. Genelde başaramadıkları egzersizleri yarıda kesip başka çözüm yollarını araştırırlar.

Maalesef içlerinde bilimsel olmayan vajinismus tedavi yöntemlerini uygulayıp hayal kırıklığına uğrayanlar, sahte hocalarda bağlanma büyülerini bozduranlar, içlerindeki cini kurşun döktürerek çıkartanlar, muska yaptıranlar ve cinsel istismara uğrayanlar azımsanmayacak sayılardadır.

Tedavilerinde eşleri de kendilerine destek verirse ne ala. Ancak eşlerinden destek göremezlerse sorun daha da büyüyecektir. Eşlerinin “bu sorun sende bitiyor, sana senden başkası asla yardım edemez, bu senin beyninde biten bir olay, başkası sana nasıl yardımcı olabilir ki” gibi negatif mesajları içlerine bıçak gibi saplanmaktadır. 

Şanslı iseler doğru tedavi merkezlerinde sorunlarını profesyonel destek alarak çözebilirler ve hayata yeniden doğmuş bir şekilde sımsıkı sarılırlar. Birden üzerlerindeki kara bulutlar dağılmış, evliliklerinde ve yaşamlarında taptaze, yepyeni bir dönem başlamıştır.

En sonunda ise söylenen cümle hep aynıdır : ”Bu sorunun üstesinden kendimizin gelemeyeceğimiz baştan belliydi, keşki tedaviye daha önce başlasaydık ve bu kadar ertelemeseydik…”

Vajinismus Hasta Eşleri Neler Hisseder?
Vajinismus sorununu yaşayan eşler de çaresizlik içindedirler. Eşlerini çok sevmelerine ve her zaman eşleriyle iyi zaman geçirmelerine rağmen çözemedikleri bu cinsel sorunları gittikçe büyümektedir. Daha sonrasında bu durum yalnızca bir cinsel sorun olmaktan çıkarak bir “evlilik problemine” dönüşebilmektedir.

Çoğu erkek ise eşine değer vermekte ve onu üzecek, canını sıkacak en küçük imalardan bile kaçınmaktadır. Eşlerin çoğu aşırı bir hoşgörü ile eşine yaklaşmakta ve bu sorunun günün birinde mutlaka çözüleceğini inanmaktadır; bu şekilde tedavi için eşini zorlamaksızın gereksiz yere yıllarca bekleyebilmektedir.

Maalesef eşlerin bir kısmı böyle bir tedaviye gereksinimlerinin olmadığı düşünerek tedavilerini yıllarca erteleme yoluna gidebilir. Hatta böyle bir sorunun varlığını bile reddederek sorunu görmezlikten gelebilir. Bu şekilde tedaviye yıllarca köstek olabilir.

Daha da kötüsü bazıları eşlerini bir türlü anlamakta direnmekte; sürekli aşağılayıp, suçlama, hatta şiddet uygulamaya başvurabilmektedir.  Zamanla ağırlaşan sözel ve fiziksel şiddetler boşanmalara kadar giden bir sürecin başlamasına neden olur.

Eşlerin bir kısmı da kendilerini yoğun iş ortamlarına atarak evlerine mümkün olduğunca geç gelmeye başlarlar. Bir kısmı da eşlerini aldatmayı bile kendilerine hak olarak görebilir.

Eşlerin bazıları eşini her haliyle sevdiğini ifade etmekte, onu olduğu gibi kabul etmekte ve bu şekilde tam bir cinsel yaşam olmaksızın evliliği sürdürmeyi kabul etmektedir.   Zaten zamanla kendilerinde de cinsel isteksizlik sorunu ortaya çıkacak ve cinselliği istemeyeceklerdir. Bu şekilde tamamen “aseksüel evlilikler" gelişebilir.

Vajinismus eşlerinin büyük bir kısmı, aynı kendi eşleri gibi (inançları veya düşünceleri gereği) daha önceden hiç ilişkiye girmemişlerdir. Cinsellikle ilgili bilgi ve tecrübeleri son derece az olan bu grupta cinselliğe karşı eğilim de az olabilir. Bu nedenle eşlerine son derece yumuşak ve sabırlı davranmaktadırlar. Hatta öncelikle sorunu kendilerinde arayarak gidip doktor kontrollerini yaptırabilirler.

Vajinismus eşlerinde zamanla cinsel ilişki sıklığının azalmasına paralel olarak erken boşalma ve sertleşme problemi (iktidarsızlık) görülebilmektedir. Uygun tedavi yöntemlerinden sonra bu sorunlar da kendiliğinden düzelecektir. Bazı durumlarda sorun ilerlemekte ve erken boşalma tedavisi veya sertleşme sorunu tedavisi de gerekli hale gelebilmektedir. 

Eşlerin önemli bir kısmı zaman içinde sorunun ciddiyetini kavrayarak veya “baba olma arzusu” oluştuktan sonra uygun bir tedavi merkezini araştırmaktadır. Bazı eşler de tedavilerde, aynı eşleri gibi utangaç ve sıkılgan görünümler sergileyebilir.

Burada unutulmaması gereken en önemli söz “vajinismusun destek alınmadan kesin olarak çözülemeyeceği ve yıllar içerisinde sorunun büyüyeceğidir”.  Bu nedenle erkek eşlerin hayat arkadaşlarını motive ederek tedaviye bir an önce başlatmalarını, asla kırıcı davranmamalarını ve tedavi süresince sürekli destekleyici olmalarını önermekteyiz.
 

Eşlerde Oluşabilecek Psikolojik Durumlar
Reddetme :  "Devamlı reddedilmekten yoruldum.  Evlenmeden önce belki daha iyi fiziksel ilişkimiz vardı. Benimle romantizm ya da seks yapmak istememesine sebep olarak bende ne var ?  Önce sadece cinsel birleşmenin gerçekleşememesi idi, fakat şimdi beni neredeyse hiç istemiyor."

Empati kurma:  "Bunu başkaları öğrenirse karım mahvolur. Bu kadar çok acıya maruz kalıyor olması çok kötü hissetmeme sebep oluyor. Kötü düşünmediğini ve beni kırmak istemediğini biliyorum ama benim hayatım da perişan. Kendimi çok kötü hissediyorum; tıkandım ve ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok."

Uzaklaşma:  "Ev hayatım rezalet, öyleyse ben de kendimi tamamen işe vermeliyim ya da erkek arkadaşlarımla vakit geçirmeliyim. Kendimi işime vererek bir yerlere ulaşabilirim ve başka şeyler düşünürüm.  Acaba eski sevgilim ne yapıyor? "

Vajinismus aşamalarından geçmek bir ilişkiyi son limitine kadar test edebilir. Yüreklendirme, sevgi, sabır ve iletişim bu dönemde ilişkinizi güçlendirmekte çok faydalı olur.  Birlikte üstesinden geldiğinizde, yeni ve zevkli seksüel deneyimlerle geleceğinizin istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Vajinismus hasta eşleri ile ilgili bölümü okumanızı öneririz. 

Vajinismus eşlerine öneriler ...
Belki kadınlarda bu tür cinsel problemlerin olabileceğini evlenip bu problemin içine düştükten sonra duydunuz ve neden böyle bir durumun sizin başınıza geldiğini bir türlü anlıyamıyorsunuz.  Belki de eşinizi çok seviyor ve onu her ne kadar anlamaya çalışıyor olsanız da halen bir takım içsel gerilimlerden kendinizi geri alamıyorsunuz..

Belki de -siz de eşiniz gibi- tüm durumu kabul ettiniz, ama zaman zaman yine de kendi kendinize "keşki böyle olmasaydı" diyorsunuz.  Ya da sorununuzu inkar edip kendinizi  -yoğun iş hayatınız gibi- başka konular ile avutmaya çalışıyorsunuz...

Öncelikle vajinismusun eşinizin hatası olmadığını kesinlikle anlamalısınız. Bu yalnızca onun değil bir çift olarak her ikinizin de problemi sayılır.

Vajina kaslarında hissettiği spazmlar penisin içeri girmesini imkansız kılmakta ve her türlü deneyim eşinizde acıya sebep olmaktadır. Bu spazmlar istem dışı olmakta ve bilinçli yönlendirme yoktur. Yani bunun oluşmasına eşiniz sebep olmamaktadır.  Bu konuda onu anlayışla karşılamalısınız.

Bu durumun üstesinden gelmede sizin sabrınızın, anlayışınızın ve işbirliğinizin önemi çok büyüktür.

Diğer bir konu da vajinismus sorununun profesyonel bir destek almadan çözülemeyeceğidir. Vajinismus bir erteleme- kaçınma rahatsızlığıdır ve tedavi görmeden problem aşılamaz.

Pek çok vajinismus eşi "bu sorunu kendimiz çözebiliriz, bu kadar küçük bir sorun için tedaviye gerek yok" gibi düşüncelerle eşini tedaviye yönlendirmemekte, hatta tedavi için direnç oluşturmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Çünkü çözüme kavuşmayan sorun her geçen gün omuzlara binen yükü ağırlaştırır, sorunu bir evlilik problemi haline getirir, sıkıntıları ve güvensizlikleri arttırır. Onun için zaman geçirmeden bir an önce tedaviye başlamanızı öneriyoruz.

Artık sorunu kabul ederek profesyonel bir destek almak için harekete geçme zamanınız geldi!..

Vajinismus eşlerinde oluşabilecek seksüel fonksiyon bozuklukları
Vajinismus eşlerinde zaman içinde bir takım psikolojik problemler ve bu problemlere bağlı olarak da seksuel disfonksiyonlar (fonksiyon bozuklukları) oluşabilir. Bunlar arasında en sık görülenleri erektil disfonksiyon (sertleşme problemi, iktidarsızlık) ve erken boşalma problemleridir.

Erkeklerdeki bu problemlerin tamamı eşin vajinismus problemini aşması ve cinsel hayatın başlaması ile kendiliğinden düzelecektir.

Bazan da tam tersi olarak erkekteki cinsel fonksiyon problemlerine bağlı olarak kadın eşte vajinismus veya cinsel birleşmenin olmaması problemi de ortaya çıkabilir.

Yardım Almak İçin GECİKMEYİNİZ. Vajinismus Ankara, İstanbul ve İzmir  

Vajinismus tedavi sonrası dönem ve mutluluk2003 yılından beri hizmet vermekteyiz: Vajinismus Ankara , Vajinismus Tedavisi İzmir ve Vajinismus İstanbul olarak...
Op. Dr. Süleyman Eserdağ önderliğinde tüm büyük şehirlerde uygulanan tedavi yöntemleri birebir aynıdır. Ankara'da vajinismus tedavilerinde Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Didem Kurban, İstanbul'da Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Uz. Dr. Şenay Eserdağ (
www.vajinismustedavisiistanbul.com), İzmir'deki vajinismus tedavilerinde Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Op. Dr. Mazhar Eserdağ ve profesyonel ekibi yer almaktadır.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de çalışan tüm hekim ve sağlık profesyonelleri aldıkları ileri düzey eğitimlerden sonra HERA Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştırma Derneği tarafından sertifikalandırılmıştır. Her üç şehirdeki tedavi yöntemleri birebir aynıdır.

Vajinismus tedavileri ortalama 3 gün sürmektedir. Bu süre çok ileri düzey vajinismus hastalığı olanlarda 4-5 güne kadar uzayabilir. Parmak egzersizleri olmadan vajinismus tedavisi günümüzde mümkün hale gelmiştir. 

Vajinismus hastalığı günümüzde modern tedavi teknikleri ile çözümlenebilen bir cinsel sorundur.

Doğru tedavi teknikleri ile gelen başarı sonrası mutluluğunuz ve ileride doğacak çocuğunuz size yaşamış olduğunuz tüm sıkıntılarınızı unutturacaktır.

Sorununuzdan kesin olarak kurtulmak için artık yardım almaktan çekinmeyiniz.

Sorunu bilimsel tedavi metodları ile kesin ve kalıcı olarak hayatınızdan çıkarabilirsiniz. 

Yüz yüze görüşmek ve danışmanlık almak için 0 (850) 303 2000 nolu telefonumuzdan randevu alabilir 
VEYA
0 (532) 452 06 56 nolu cep telefonudan (hiç çekinmeden) Jinekolog ve Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ ile görüşebilir
VEYA

suleyman@eserdag.com mail adresimize durumunuzu yazabilirsiniz. Mutlaka size geri dönülecektir.

İLGİLİ LİNKLER:
A'dan Z'ye Vajinismus. "Vajinismus Hastalığı Nedir?  >>>
Vajinismus Hastalarımızdan Öyküler  >>> 

 

YOUTUBE VAJİNİSMUS HASTA VİDEOLARI:
       (Dr. Süleyman Eserdağ)


 


 


Bir buçuk yıllık evli Güliz Hanım vajinismus sorununu nasıl yendi? >>> 
4.5 yıllık vajinismus hastalığı 3 günde nasıl bitti?  >>> 
Gülçin hanım ve Ali Bey'in 3 günde biten vajinismus kabusları >>> 
Vajinismus Sorunumu 2 Günde Hallettim!   >>> 
5 Yıllık evli vajinismus hastamızın yaşadıkları  >>> 
Vajinismusu Tam 9 Yıl Çektim, 3 Günde Hallettim!.. >>> 
8 yıllık sorunumu 3 Günde Nasıl Hallettim?  >>> 
1.5 yıllık evli vajinismus hastamızın başarı öyküsü >>> 
Vajinismus Tedavisi sonrası hayatınızda neler değişecek?  >>> 
3 yıllık evli Fatoş hanımın vajinismus hikayesi   >>> 
5 yıllık evli Sema hanımın vajinismus başarı hikayesi  >>> 
8 aylık evli çiftimizin inanılmaz vajinismus öyküsü  >>> 

Daha nice başarı öyküleri için You Tube kanalımızı ziyaret ediniz  >>> 

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com