Site İçi Arama
 


VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus Tedavisi Nasıldır? Vajinismus Tedavi Yöntemleri
Vajinismus nasıl tedavi edilir, vajinismus tedavi yöntemleri ve kesin çözüm yolları nelerdir?
Her gün pek çok hastamızdan bize vajinismus tedavisi ile ilgili sorular gelmektedir:  “Vajinismus nasıl tedavi edilir, tedavi yöntemleri nelerdir,  tedavi metodları arasında neler bulunur, vajinismus çözüm yolları nelerdir,  ilaç tedavileri var mıdır, vajinismus kesin çözüm için neler yapmak gereklidir” şeklinde.

Bu bölümde vajinismus hastalığının tedavisi, vajinismusun üstesinden gelmek - vajinismusu yenmek için yöntemler ele alınmaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir? Tedaviler nasıl yapılır?
Vajinismus (Vaginismus) için bilimsel yöntemlerle tedavide en sık olarak uygulanan ve kabul edilen methodlar arasında "holistik (bütüncül) cinsel terapi" bulunmaktadır.

Holistik (bütüncül) cinsel tedavi bilişsel, davranışsal ve dinamik psikoterapileri içeren bir tedavi yaklaşımıdır.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Yöntemleri
Vajinismus tedavi yöntemleri (cinsel tedaviler) arasında bulunan bilişsel terapiler bilgi ile ilgili kısımları, davranışsal cinsel terapiler bir takım egzersizleri, dinamik cinsel terapiler ise geçmiş yaşantı ile ilgili kısımları içerir. 
 
VAJİNİSMUS TEDAVİSİ İÇİN YÖNTEMLER
1)  Bilişsel Tedaviler 

Kişilerin sahip oldukları kızlık zarı, vajina, cinsellik ve ilk gece ile ilgili yanlış, eksik ve abartılı düşüncelere “bilişsel çarpıtma” denir.  Vajinismus tedavisi ilk olarak bu bilişsel çarpıtmaların düzeltilmesi ve yerine cinsellikle ilgili doğru bilgilerin aktarılması ile başlar.

Vajinismus tedavisine başlarken kişiye verilen bilişsel terapiler arasında cinsellik ve genital anatomi (yapı) ile ilgili doğru bilgiler yer almaktadır. Çünkü vajinismus problemi yaşayan pek çok kişi kendi genital organlarını tanımamaktadır.

Hatta pek çok hasta suçlu olarak kızlık zarını gördüğü için bir jinekoloğa başvurarak kızlık zarının kesilerek alınmasını istemektedir. Alınan kızlık zarına rağmen ilişkiye girememe sorunun devam etmesi ise umutsuzluklara neden olmaktadır. Yalnızca kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen anatomik problemlerde kızlık zarı ameliyatla alınmalıdır.

Kızlık zarında anatomik bir sorun olmaksızın yapılan cerrahi operasyonların işe yaramadığı gibi, kızlık zarında fiziksel bir sorun varlığında yalnızca cinsel terapilerin verilmesi de boş yere olacaktır. O yüzden ilk vizitte ayrıntılı bir jinekolog muayenesi önemlidir.

Bir diğer konu da cinsel ilişki problemi yaşayan pek çok vajinismus hastası kendi 'vajinasının dar' olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle cinsel ilişkide eşinin penisinin içeriye girmesinin imkansız olduğunu düşünmektedir. Eşin ilişki sırasında 'adeta bir duvarla karşılaşması' bu yanlış düşünceyi daha da pekiştirmektedir. Nitekim 'duvara çarpma hissi' ilişki sırasında pelvik kasların ileri boyutta kasılmasına bağlıdır. Diğer taraftan vajina, doğum sırasında bebeğin çıkmasına bile imkan tanıyacak şekilde esneyen ve genişleyen bir organdır. Vajina darlığı son derece nadir görülen jinekolojik bir problemdir. .

Bunun için kişiye ilk etapta kızlık zarı, vajina, klitoris, iç ve dış dudaklar, idrar deliği, perineyi içeren kadın genital anatomisi ile ilgili geniş bilgiler verilmektedir.  Daha sonrasında da bazı egzersizlere geçilmektedir.

2)  Davranışsal Tedaviler
Vajinismus egzersizleri, cinsel terapiler, vajinismus evde tedavi
Vajinismusta kesin çözüm için yalnızca cinsel bilgi sahibi olmak yetmez. Vajinismus bir bilinç altı problemidir ve edinilmiş yanlış davranış şekillerinin değiştirilmesi için bir takım pelvik uygulamalar şarttır. Pelvik kas çalışmaları davranışsal tedaviler kapsamındadır. 

Ankara'da vajinismus tedavisi , İzmir'de vajinismus tedavisi ve İstanbul vajinismus kliniklerinde karı koca doktor olup vajinismus problemi yaşayan pek çok çift de başvurmaktadır.

Vajinismus sorunu toplumun tüm kesimlerinde oldukça yaygın görülen bir cinsel sağlık sorunudur. Hatta tüm cinsel sorunlar arasında en sık hekime başvurma nedenidir.

Kişinin kendi başına veya eşiyle yapacağı basit egzersizlerle kendisini keşfetmesi, kendi genital organlarını tanıması için yapılan uygulayarak öğrenme tedavisine “davranışsal cinsel terapi” veya “cinsel terapilerde davranışsal yaklaşım” adı verilmektedir.

Davranışsal cinsel yaklaşım halk arasında  “vajinismus egzersizleri”  olarak da bilinmektedir. Bu egzersizlerin uygulanması kişilerin tedavisinde kalıcı ve kesin çözüm için şarttır. Çünkü bilmediğimiz, dokunmadığımız ve bakmadığımız bir organdan korkarız.

Dokunmak, hissetmek, görmek tedavilerdeki ilk ve en önemli basamaklardır.  Aşağıdaki bilgiler ve vajinismus için egzersizler aynı zamanda hastalara önerdiğimiz “vajinismus evde tedavi” yöntemleri arasındadır.

Vajinismus tedavisi için önerilen davranışçı yöntemler
'Vajinismus egzersizleri'

1)
Ayna egzersizi
Ayna ile genital organların iyice incelenmesi. Vajinismus tedavisinde ayna egzersizi yere konulan bir el aynası ile genital organların açılarak içinin görülmesini sağlayan çalışmalardır.

Aynayla değişik açılardan cinsel organların incelenmesi bazı hastalarda ilk dönemlerde can sıkıcı olabilir. Ancak bu duruma zamanla alışılmaktadır.

2) Masaj egzersizi (Sensitif fokus)
Dokunarak hissetme. Haz odaklı bir çalışma olup kişinin kendisi ve eşi tarafından genital organların hissedilmesi, klitorise yapılan masaj ile hazzın hissedilmesini içerir. Vajinismus tedavisinde masaj egzersizi bebek yağı ile yapılabilir. Bunun için eczanelerden bebek yağı isteminde bulunabilirsiniz.

3) Kegel egzersizi
Kegel egzersizleri vajinal PC kasının (Pubococygeus kasının) sıkılıp gevşemesi şeklinde yapılan egzersiz olup “farkındalığı” arttırır. Ayrıca kegel egzersizi cinsel hazzı da arttırmaktadır. Kişilere bu konuda pek çok yararlar sağlar.

Kegel egzersizleri özellikle menopoz döneminden sonra kadınlarda görülen idrar kaçırma sorunlarına karşı önleyicidir.

Ayrıca kegel egzersizleri cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunlarının tedavisi için de kullanılır.

Kegel egzersizlerindeki amaç vajinal kasların kontrollü bir şekilde yönetilmesinin öğrenilmesidir. Bu egzersizler sayesinde cinsel haz da belirgin ölçüde artmaktadır. 

4) Nefes egzersizi (Soluk alıp verme egzersizi)
Doğru nefes alıp verme vajinismus ve diğer cinsel terapilerde hem kasların gevşemesi hem de doğru ruhsal duygulanım açısından son derece önemlidir. Bu nedenle asla nefes tutmamayı öğrenmek, doğru nefes akışını sağlamak davranışsal cinsel tedavilerin önemli bir parçasıdır.

Nefes alma egzersizleri vajinismus tedavisi sırasında son derece önemlidir.

5) Parmak egzersizleri
Pek çok klinik tarafından uygulanan vajinismusta parmak egzersizleri kişilerde vajina kaslarının kontrollü bir şekilde gevşetilmesini sağlamaktadır. Ayrıca parmak egzersizi vajinanın hissedilmesini sağlar.

Vajinismus tedavisinde parmak egzersizi nasıl yapılır?
Parmak egzersizlerinde hastaların serçe parmağının bir boğumundan başlayarak gittikçe artan şekilde işaret parmağına, daha sonrasında da çift parmakla vajina içine sokmaları amaçlanmaktadır. İlerleyen aşamada hastaların eşlerinin parmağını vajina içine sokmaları istenmektedir. Parmak egzersizi sırasında kişinin derin nefes alıp vererek kendisini gevşetmesi istenir.

Pek çok hasta tarafından parmak egzersizi itici gelmekte ve vajinismus tedavisinin yarıda bırakılmasına neden olmaktadır.

Tüm bu nedenlerle, İstanbul, Ankara ve İzmir ofislerimizde  vajinismus tedavisi amacıyla parmak egzersizleri YOKTUR. 

Tarafımızdan uyguladığımız vajinismus tedavisi yöntemleri bazı "HASTA DOSTU" methodlardan oluşmaktadır.

3)  DİNAMİK TEDAVİLER
Freudian düşünceye göre çocuklukta “ödipal dönem” adı verilen ve cinsel kimliğin geliştiği bir kritik dönem vardır. Bu dönemde çözüme kavuşamayan psikolojik durumlar erkeklerde ve kadınlarda ilerleyen yaşlarda vajinismus, cinsel isteksizlik, erken boşalma, iktidarsızlık gibi problemlere neden olabilmektedir.

Vajinismusta dinamik cinsel yaklaşım bilinçaltında çözüme kavuşamamış sorunlara uygun cevaplar arar ve bilinç ile bilinçaltında tüneller açarak kişilerde farkındalığı arttırmayı amaçlar. Dinamik yaklaşım bilişsel ve davranışsal yaklaşımlarda daha uzun sürmekte ve daha fazla çaba gerektirmektedir.

Çoğu zaman vajinismus “öğrenilmiş yanlış bilgiler ve davranışlar” sonucunda gelişmekte olup tedavide bilişsel ve davranışsal cinsel terapiler yeterli gelmektedir.  Ancak vajinismus terapist tarafından kişinin ödipal problemlerinin de olduğu düşünülüyorsa dinamik cinsel terapiler de tedaviye eklenmelidir.

4)  CERRAHİ YÖNTEMLER
Vajinismus tedavisi için genital bölgeye bazen cerrahi işlemler, küçük operasyonlar da gerekebilir.

Vajinismus sorunu bazı durumlarda özellikle kızlık zarı ve vajina yapısına bağlı doğuştan gelen veya sonradan kazanılan bazı fiziksel problemlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Özellikle kızlık zarının doğuştan sert, yüksek kenarlı veya ara bölmeli oluşu sık rastlanılan durumlardır. Bu tür yapısal problemlerde kızlık zarının kesilmesi (himenotomi operasyonu) veya kızlık zarının cerrahi olarak çıkartılması (himenektomi operasyonu) gibi cerrahi işlemler oldukça faydalar sağlamaktadır.

Doğuştan kızlık zarının yapısal problemlerine bağlı olarak cinsel ilişkiye giremeyen vajinismus hastalarının pek çoğuna, yaşadıkları psikolojik süreçlerinden dolayı cinsel tedavilerin de verilemesi şarttır.

5)  VAJİNİSMUS TEDAVİSİ İÇİN ALTERNATİF- TAMAMLAYICI YÖNTEMLER 
Vajinismus tedavisinde cinsel terapileri destekleyici pek çok altenatif yöntemler de mevcuttur. NLP (Neurolinguistik Programming), EFT, Biofeedback terapi ve akupunktur tedavisi bunlardan bazılarıdır.

Vajinal kas içlerine yapılan botoks uygulaması da diğer bir tedavi altenatif ve tamamlayıcı yöntemdir. 

Vajinismus tedavisinde özellikle geçmişte yaşanılan psikolojik travmalar varsa bunun için Hipnoz tedavileri ve EMDR terapisi de yapılabilir. Nitekim cinsel travmalar önemli ölçüde vajinismus nedenleri arasındadır.

EMDR, Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden proses etme (işleme) şeklinde tanımlanan bir psikoterapi yöntemidir. EMDR ile vajinismus tedavisi uygun olan hastalarda oldukça güzel sonuçlar vermektedir.

Vajiinsmus tedavisi için en etkili yöntemler kombine cinsel terapilerdir. Bu şekilde bir kaç yöntem hastanın durumuna göre kombine edilir ve en kısa sürede kalıcı çözüme kavuşulur.

Günümüzde uygulanan yoğunlaştırılmış vajinismus tedavi yöntemleri ile, parmak egzersizleri olmadan, ortalama olarak 3-5 gün arasında sonuca ulaşılabilmektedir.  

Vajinismus Tedavisi İçin Klinik Seçimi
Vajinismus tedavi kliniği ile kesin çözüm. Çocuk sahibi olmak.Vajinismus tedavisi için en önemli unsur tedaviye karar vermek ve bir an önce harekete geçmektir. Bunun için ayrıntılı bir araştırma şarttır.

Tedavi olmayan; olmaktan çekinen veya problemini görmezden gelen çiftler bu sorunları ile gereksiz yere yıllarca yaşamakta, her geçen gün ağırlaşan bu yükleri altında ezilmektedirler.

Maalesef herkes ile paylaşılamayan bu çok özel konu için doğru klinik seçimi de her zaman çok kolay olmayabilir. Mağdur duruma düşmemek için iyi bir araştırma şarttır.

HERA- İstanbul, Ankara ve İzmir kliniklerinde 2003 yılından itibaren 6000'den fazla hasta tedavi edilmiştir. Vajinismus tedavisi için yöntemler bireye ve çifte özeldir. Yani her bir hastanın tedavisi farklı olabilmektedir. Doğru tedavi teknikleri ile kısa sürede çözüme kavuşmak mümkündür.

Vajinismus tedavisi  için başvuran hastaların ortak düşünceleri ise hep aynıdır: "Keşki bu kadar ertelemeseydik, keşki çok daha önceden gelseydik..." 

Pek çok çift tam bir cinsel yaşam olmaksızın sürdürdükleri evliliklerinde, artık bir an önce bu sıkıntılarından kurtulmak ve çocuk sahibi olmak arzularını taşımaktadır. Bizim için en büyük mutluluk ileriki dönemlerde yaşadığınız gebeliğinizin müjdesi olacaktır.

 
İlgili Linkler:
Vajinusmus Başarı Öyküleri 
Vajinismus / Kadınlar Kulubu Hasta Forum 
Vajinismus Tedavisi Forumlar / Kadınlar Kulubu
Vajinismus tedavi için klinik seçimi    
 

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com