Site İçi Arama
 


VAJİNİSMUS BELİRTİLERİ

Vajinismus belirtileri nelerdir? Vajinismus nasıl anlaşılır? Cinsel tedaviler hakkında

 

Vajinismus nasıl anlaşılır, vajinismus belirtileri nelerdir, vajinismus bulguları nelerdir gibi vajinismus problemi ile ilgili konular bu bölümde ele alınmaktadır.


Tıp dilinde cinsel sorunlar cinsel işlev problemi, cinsel terapi "cinsel tedavi" (terapi=tedavi), cinsel penetrasyon ise penisin vajina içine girmesi yani "cinsel birleşme" olarak geçmektedir.
 

 Vajinismus belirtileri nelerdir? (Vajinismus bulguları)
Vajinismus  (Vaginismus) kişilerde yalnızca cinsel ilişkinin hiç olmaması şeklinde kendisini göstermez. Pek çok eşlik eden bulgu vajinismus sorununu akla getirmelidir.

Vajinismus belirtileri neler?
 Cinsel ilişkinin son derece ağrılı, acılı olması (Disparoni- Ağrılı cinsel ilişki)
 İlişki sırasında kasılma sonucunda penisin içeride zor hareket etmesi
 Cinsel ilişkide kadının bacaklarını kapatması veya eşini iterek birleşmeye engel olmaya çalışması
 Vajina içine tampon, fitil veya vajinal tablet yerleştirememe
 Vajina içine parmak sokamama
 Jinekolojik muayene olamama, örneğin smear testi yaptıramama
 Vajinal ultrasona girememe

Görüldüğü üzere vajinismus rahatsızlığı olan hastalar görüldüğü üzere vajina ile ilgili her türlü girişimden kaçınmaktadırlar.

Özellikle jinekolojik problemleri olan vajinismus hastalarının smear testi yaptıramamaları, vajinal ultrasona girememeleri kendilerinde büyük sıkıntılara neden olmaktadır.

Vajinismus problemi taşıyanlarda genellikle cinsel isteksizlik yoktur...
Vajinismus problemi ve cinsel isteksizlik. Vajinismus belirtileri nedir?
Vajinismus problemi olan hastaların genellikle cinsel haz ve vajinal lubrikasyon (vajinal sulanma) ile ilgili bir sorunları yoktur.


Kişiler cinsel ilişkide ön sevişme anında güzel bir şekilde haz almakta ve rahatlamaktadırlar. Hatta eşlerinin veya kendilerinin elle masturbasyon yaparak klitorislerinin uyarılması ile orgazm dahi olabilmektedirler.

Vajinismus problemi olan hastalarının pek çoğu birleşme olmaksızın yalnızca “sürtünme” ile de orgazmı yaşayabilmektedir. Tek sorun penisin vajina içine tam olarak girmesidir. O birleşme anı (penetrasyon zamanı) geldiğinde sanki birden “film kopar”,  kişi korku içinde kasılır, vajinasının ıslaklığı biter, bacaklarını kapatarak eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır.

Umutsuzluklar ve karamsarlıklar he geçen gün birbirini kovalamaktadır. Zaman içinde eşini seven kocalar da eşlerini üzmemek ve yıpratmamak adına sahip oldukları bu durumu kabullenmekte, cinselliği ya belirli sınırlarda yaşayarak ya da hiç yaşamayarak evliliklerini “aseksüel olarak” sürdürmektedirler. Bu şekilde zaman içinde vajinismus hastalarında ve eşlerinde cinsel istek azalması problemi ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus problemi nasıl anlaşılır?
Vajinismus probleminin olup olmadığı iki şekilde anlaşılmaktadır. Kişinin cinsel ilişki sırasında göstermiş olduğu tepkiler ve jinekolojik değerlendirme sırasında vajinal kasılmaların izlenmesiyle vajinismus rahatsızlığı anlaşılabilmektedir.

Vajinismus Ankara müessesemize başvuran pek çok hastamız daha önce böyle bir rahatsızlığı duymamış olsa bile internetten araştırarak vajinismus rahatsızlığından şüphelendiklerini bize ifade etmektedir. 

Vajinismusun kesin tanısı için jinekolojik değerlendirme şarttır...
(Vajinismus için jinekolog)

Vajinismus hastalığının kesin tanısı cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan, son derece kısa süren, ağrısız bir jinekolojik değerlendirme sonucunda konulmaktadır.

Vajinismus konusunda deneyimli jinekolog tarafından yapılan jinekolojik değerlendirme sırasında herhangi bir alet kullanılmaz, değerlendirme yalnızca 15 saniye kadar sürer ve son derece basittir.

Vajinismusta jinekolog neye bakar?
Vajinismus hastalığında jinekolog tarafından yapılan jinekolojik değerlendirmenin amacı kızlık zarı veya vajina ile ilgili herhangi bir yapısal problemin olup olmadığını gözlemlemek ve vajinismus hastalığının derecesini saptamaktır. Vajinismusun derecesi, uygulanacak tedavinin şeklini de belirler.

Cinsel tedaviler bireyselleştirilmelidir. Yani; cinsel terapilerde hangi tedavinin uygulanacağı, kaç seans süreceği, kişinin problemine ve probleminin derecesine göre kişiden kişiye değişebilmektedir.

Vajinismus Eşlerinde Ortaya Çıkan Problemler
Vajinismus eşlerinde de zaman içinde reaksiyonel olarak erken boşalma ve sertleşememe problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bazen de bu tür cinsel sorunlar önceden beri vardır.

Sertleşme problemi halk arasında "iktidarsızlık", tıbbi literatürde ise ereksiyon sorunu, erektil disfonksiyon veya empotans (impotence) olarak geçmektedir. Erken boşalma ise denetimsiz boşalma veya kontrolsüz boşalma olarak bilinir ve tıbbi literatürde “prematur ejekulasyon” olarak geçer.

Vajinismus hastalarının eşlerinde çıkan cinsel sorunlar geçicidir ve vajinismus tedavisi sonrası kendiliğinden çözümlenmektedir.

Vajinismus belirtileri gösteren kadınlarda kesin tanı ancak jinekolog muayenesi sonrasında konulmaktadır.

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com