Site İçi Arama
 


PARMAK EGZERSİZİ OLMADAN VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Parmak egzersizleri vajinismus rahatsızlığı yaşayan hastaların pek çoğu için oldukça zor gelmektedir. 

Peki; "parmak egzersizi olmadan vajinismus tedavisi" mümkün mü? Klasik tedaviler içinde yer alan parmak egzersizleri vajinismus tedavileri için olmazsa olmaz bir şart mı?

Vajinismus hastaları ‘Cinsel ilişkiye girme korkusu’ nu yenebilmek için illa ki parmak egzersizlerini yapmalı mı?

İşte, tüm bu sorular vajinismus rahatsızlığı ile karşılaşan hastaların zihnini ileri düzeyde kurcalamaktadır. Çünkü pek çok vajinismus hastası parmak egzersizlerini yapamamakta veya yapmakta oldukça zorlanmaktadır. 

Ancak günümüzde parmak egzersizleri olmadan daha modern cinsel terapi teknikleri sayesinde vajinismusu yenmek MÜMKÜNDÜR. 

Vajinismusta parmak egzersizleri neden yaptırılır?
Yapılan en güncel vajinismus tanımlarından birisine göre vajinismus rahatsızlığı; vajina içerisine kadının kendi arzusuna rağmen parmak, fitil, tampon veya eşin penisi gibi yabancı bir objeyi alamaması olarak tarif edilmektedir. İşte vajinismus tedavisi için uygulanan parmak egzersizlerindeki mantık da budur; yabancı bir cisim almasını zihne öğretmek ve kabullendirmek, aynı zamanda da vajina yapısını egzersizlerle deneyimleyerek öğrenmek. 

Ancak diğer taraftan vajinismus kadını kendi genital organına dokunmak, hatta görmek ile ilgili pek çok sıkıntıyı yaşamaktadır. Bu nedenle vajinismus hastalarının pek çoğu tedavi amaçlı da olsa parmak egzersizlerinden kaçınmakta ve bu tür terapileri reddetmektedir. Pek çoğu bu nedenle vajinismus tedavilerini yarım bırakmaktadır. Bu yüzden farklı, alternatif tedavi yöntemlerine yönelenler azımsanmayacak düzeydedir. 

Konunun diğer bir boyutu da parmak egzersizlerini başarabilen vajinismus hastalarının yine aynı sorunla; yani, cinsel ilişkide kasılma ve korku problemleri ile karşı karşıya olabilecekleri gerçeğidir. Yani, sorun yine geçmemektedir. O yüzden parmak egzersizleri olmadan yapılabilecek terapiler hastaların pek çoğu için önemli bir avantaj olarak görülmektedir. 

Parmak Egzersizleri Olmadan Vajinismus Tedavisi
Parmak egzersizleri olmadan vajinismus tedavisi günümüzde artık mümkündür. 
Parmak egzersizi olmadan yapılan vajinismus tedavilerindeki amaçlar: 
- İstemsiz ve kontrol dışı vajinal kasılmaları engellemek, 
- Cinsel ilişki ile ilgili korkuları azaltmak, 
- İlişkide ağrı ve acı duygusunun olmayacağını zihne öğretmek olmalıdır. Bu da mutlaka ‘davranışsal cinsel terapi’ adı altında bir takım egzersizlerden geçer. 

Yapılan egzersizler yine genital alanı tanıma ve kas kontrolünü sağlamaya yöneliktir, ancak asıl tedavi bölgesi en büyük ve en önemli cinsel organımız olan ‘Beynimiz’dir. Diğer bir ifade ile çalışma bölgesi genital alan, ancak tedavi bölgesi beynin bilinçdışı alanıdır. 

Parmak egzersizi olmadan vajinismus tedavisi içindeki çalışmalar ‘hasta dostu’ tedavi yöntemleri olarak adlandırılan, herkesin kolay bir şekilde uygulayabileceği bir takım pelvik egzersizleri içerir. Bu tür vajinismus tedavilerinde hiçbir şekilde ağrı, acı duygusunun olmaması, herkes tarafından kolaylıkla, rahat bir şekilde uygulanabilmesi ve tedavi sonrası kalıcı sonuç vermesi en önemli avantalardandır. 

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com