Site İçi Arama
 


KIZLIK ZARI YIRTILMASI NASIL OLUR?

Kızlık zarı yırtılmasına tıp literatüründe "himenal perforasyon" adı verilir.

Halkımız kızlık zarı yırtılmasını; kızlık zarı patlaması, kızlığın bozulması, kızlığın gitmesi, bekaretin bozulması ve kızlık zarı delinmesi gibi değişik şekillerde ifade etmektedirler.

Kızlık zarı içi boş (delik) olan ve vajina girişinde yerleşmiş olan bir membrandır. İçi boş olduğu için kızlık zarının patlaması, delinmesi gibi ifadelerin kullanılması yanlıştır.

Belki de kızlık zarının açılması, bütünlüğünün bozulması veya kızlığın esnemesi gibi tabirlerle olayı isimlendirmek  daha doğru olacaktır. 

Bu bölümde halk arasında en çok geçtiği şekli ile "kızlık zarı yırtılması" olarak kullanılacaktır. 
 
Kızlık zarı nasıl yırtılır?
Kızlık zarı nasıl yırtılır? Kızlık nasıl bozulur? Kızlık zarının dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı; vajina içine yabancı cisim sokma, masturbasyon yaparken içeriye parmak veya bir cismi ileriye doğru fazlaca ve sertçe itme, düşme veya çarpma sonucunda vajinaya darbe alma veya cinsel ilişki sonrasında yırtılabilir veya daha doğru deyişle "kızlık zarının bütünlüğü bozulabilir".

Kızlık zarının yapısının bozulmasına halk arasında "bekaretin kaybı, kızlık zarının yırtılması, patlaması, delinmesi, kızlığın kaybı, kızlığın bozulması" gibi değişik yöresel isimler verilmektedir.

Aslında kızlık zarının yırtılması, kırılması veya patlaması diye bir kavram yoktur. Bu tür kavramlar yalnızca kişilerin ilk gece ile ilgili korkularını arttırmaktan başka bir anlam ifade etmezler.

Bu bölümde bekaretin kaybı halk tabiri ile yani daha çok "kızlık zarının yırtılması" olarak geçmektedir.

Sürtünme veya masturbasyon ile kızlık zarı yırtılır mı?
Hayır.
 Cinsel ilişkide penis vajina içine girmeden yalnızca sürtünme ile veya masturbasyon sırasında vajina içine parmak veya yabancı bir cisim sokulmadan yalnızca dışarıdan yapılan masaj ile kızlık zarı yırtılmaz. 

Hem sürtünme hem de masturbasyon sırasında yaşanan orgazm sonucunda bazan rahim içinden bir kaç damla kan da gelebilir. Bu durumda da kişilerde kızlık zarının yırtıldığına dair şüpheler ortaya çıkabilir. Kesin ayrım için kızlık zarı (bekaret) muayenesi gereklidir.

Kızlık zarının sürtünme veya sert yapılan masturbasyon sonrasında yırtılıp yırtılmadığını anlamak ve akılda şüphe kalmadan kesin emin olabilmek için "kızlık zarı muayenesi (bekaret testi)" önerilmektedir. Çünkü bu tür durumlarda gelen kan rahim içi, dış genital alan veya kızlık zarı kökenli olabilir.    

Masturbasyon ile ilgili ayrıntılar   >>>

Kızlık zarı ilk cinsel ilişki deneyimlerinde az veya çok kanayabilir...
Herhangi bir olay sonrasında (şüpheli ilişki, sürtünme, masturbasyon veya darbe gibi) bekaretin bozulması sonucunda kızlık zarı kanaması çok değişik şekillerde olabilmektedir. Bu durumlarda kızlık zarı kanamaları az veya çok olabilir, hatta bazan hiç kanama olmamasına rağmen de kızlık zarı yırtılmış olabilir.

Tüm bu nedenlerle kızlık zarı yırtılması olup olmadığından kesin emin olabilmek için yine bir jinekolojik değerlendirme ile "kızlık zarı muayenesi" yapılması gerekmektedir. 

Bu bölümde kızlık zarı dikimi ile ilgili operasyonlardan bahsedilmektedir.
Kızlık zarı dikimi halk arasında "kızlık zarı diktirme, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı tamiri, kızlık zarı dikilmesi, kızlığın tamiri, kızlık zarı tamiri" gibi çok değişik şekillerde anılmaktadır.

Bekaret nedir?
Bekaret hiç cinsel ilişkiye girmemiş veya vajina içine yabancı bir cisim sokmamış kişilerde kızlık zarının yırtılmadan korunması sürecinin devamlılığıdır.

Ancak vajinal ilişki olmadığı halde değişik (yüzeyel ilişki, sürtünme, anal, oral sex gibi) yollardan cinsel ilişki tecrübesi olan kişiler "teknik bekaret" sahibidir.

Bekaret İngilizce'de "virginity" olarak geçer.

Bakire nedir?
Kızlık zarı bütünlüğü korunan yani kızlık zarı ilişki veya bir zorlama ile bozulmamış kişilere "bakire" adı verilir.  Diğer bir deyiş ile bekaretini koruyan kişilere bakire denir.

Bakire İngilizce'de "virgin veya maiden" olarak geçer. Bakirenin latincesi ise "virgo" dur.

Kızlık zarı yırtılması durumunda diktirme ameliyatları ile bekaret yenilenebilir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatları uzun ve kısa süreli olarak yapılmaktadır.

Kızlık zarı dikimi nasıldır?  >>>

  

Jinekolog Ankara...
Ankara'da jinekolog doktor ararken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Dr. Süleyman ESERDAĞ
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / Ankara
Tel-Fax: (312) 426 85 25 GSM: (532) 452 06 56

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com