Site İçi Arama
 


KIZLIK ZARI ÇIKARTILMASI AMELİYATI

Kızlık zarının kesilerek çıkarılması (hymenektomy) ameliyatı nedir?
Kızlık zarının ameliyatla kesilerek çıkartılması, cerrahi olarak kızlık zarının bozulması nedir?
Kızlık zarı alınması ameliyatları jinekologlar tarafından en sık olarak yapısal (anatomik) nedenlere bağlı vajinismus hastalarında yapılmaktadır.

Cinsel ilişkiye giremeyen bazı bayanların yapılan jinekolojik muayeneleri sonucunda kızlık zarının nadiren normalden yüksek kenarlı, sert veya kalın kenarlı olduğu izlenebilir. Bu durum “rigid hymen” veya “yüksek kenarlı kalın hymen” olarak bilinir.

Bu yapıdaki kızlık zarı cinsel birleşmeye engel ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olduğu için 10 dakika süren basit bir operasyonla kesilerek çıkarılır. Operasyondan kısa bir süre sonra cinsel ilişki çok kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Hymenektomy nedir?
Kızlık zarının cerrahi olarak çıkarılması ameliyatı tıbbi literatürde “hymenektomy (himenektomi) operasyonu” olarak bilinmektedir.

Bu işlem halkımız arasında bekaretin cerrahi yoldan alınması, bekaretin ameliyatla bozulması, kızlığın ameliyatla çıkartılması, kızlığın açılması gibi tanımlamalarla anılmaktadır.

Hymenektomy her vajinismus hastasına uygulanmamalıdır…
 % 90’ında psikolojik nedenlere bağlı olan vajinismus problemi varlığında tek başına kızlık zarının çıkarılması işlemi hastaya yarardan çok zarar vermektedir. Çünkü vajinismus sorunu % 90 oranında psikolojiktir ve bu durumda ancak cinsel terapi yöntemleri ile kesin sonuca ulaşılabilir.

Yalnızca kızlık zarının çıkartılması sorunu çözmeyecek, hatta daha da büyümesine neden olacaktır. Bu konuda maalesef bazı jinekologların da hastalarının yanlış yönlendirmeleri ve malpraktis (hatalı uygulamaları) mevcuttur.

Kızlık zarı, vajinismus hastalarında cinsel birleşmeye yani penisin vajina içine girişine engel bir konumda ise ameliyatla çıkartılmalıdır.

Himenektomi ameliyatı nasıl yapılır?
Kızlık zarının çıkartılması hafif genel anestezi altında (uyutularak) veya lokal anestezi altında (uyuşturularak) yapılabilmektedir. Kliniğimizde yapılan anestezilerde genelde lokal anesteziyi tercih etmekteyiz. Ancak hastanın genel anestezi konusunda ısrarı varsa bu şekilde de yapılabilir.

Kızlık zarı çıkarılması ameliyatı ağrısız bir işlemdir. Hastanın ameliyat olduğu gün kullanacağı basit ağrıkesiciler sayesinde hemen hemen hiç ağrısı olmayacaktır.   Operasyon ortalama olarak 10 dakika kadar sürer.


Kızlık Zarının Kesilerek Alınması Ameliyatı
Sizden Gelen Sorular

Ameliyat sonrası ne zaman çalışabilirim?
Ameliyattan bir gün sonra işinizin veya okulunuzun başına dönebilirsiniz.

Ameliyat sırasında dikiş atılacak mı?
Evet.  Hera Klinik'te yaptığımız ameliyatlardan sonra yaklaşık 10-15 gün içinde kendiliğinden eriyerek kaybolacaktır.

Ameliyattan sonra ağrı ve kanamam olacak mı?
Ameliyatınızı olduğunuz ilk gecede hafif sızlama tarzı ağrılarınız olabilir, bu durumda alacağınız basit ağrı kesiciler ile geceyi son derece rahat geçirebilirsiniz.

Yine, birkaç gün süren hafif sızıntı tarzı kanamanızın olması da son derece normaldir.

Kızlık çıkartıldıktan kaç gün sonra ilk cinsel ilişkim olabilir?
Ameliyattan bir ay sonra rahat bir şekilde ilişkiniz gerçekleşebilir. Bir sorun olmayacaktır.

Kızlık zarı alınma ameliyatının bir riski veya zararı var mıdır?
Kızlık zarı çıkartılması ameliyatının deneyimli ellerde yapıldığı zaman hiçbir riski yoktur.

Kimler kızlık zarı çıkarılması operasyonu kimler için uygundur?
Yüksek kenarlı hymen, kızlık zarı

Bu  operasyonlar en sıklıkla kızlık zarının normalden kalın, sert veya yüksek kenarlı olması sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşemediği durumlarda  uygulanır.


Hera Kadın Sağlığı Merkezi'ne başvuran bazı kadınlar ilk cinsel deneyimlerinde ağrı duymak, kanama sorunu yaşamak istemediklerini ve sonraki cinsel yaşantılarında böyle bir kötü anıyı taşımak istemediklerini ifade ederek ilk cinsel ilişkilerinden önce kızlık zarını operasyonla aldırmaktadırlar.

Feminist bakış açısına sahip bazı kadınlar, bir erkeğe kızlığı vermek ileriki dönemlerde ondan gelecek bir takım “sahiplenme ile ilgili baskılara boyun eğmek” anlamına da geldiğini düşünerek bu işi kendi başına bir operasyonla hallettirmek tercih ederler.

Himenotomi (hymenotomy) işlemi nedir?
Kızlık zarının alınmaksızın üzerine kesi yapılarak (çentik atılarak) vajinal girişin açılması, rahatlatılması işlemidir. Himenotomi operasyonundaki amaç vajina girişini genişletmektir.

Hymenotomy işleminde ise himenektomi işlemindeki gibi doku çıkartılmaz. İşlem yalnızca birkaç saniye sürer ve dikiş atılmasına da gerek yoktur.

Kızlık zarının kesilmesi işlemi (himenotomi) cinsel ilişkiye giremeyen ve kızlık zarı yüksek ancak ince kenarlı olan kişilerde uygulanabilmektedir. Ameliyatın herhangi bir riski yoktur. İşlem sonrası birkaç gün süre ile sızıntı şeklinde hafif kanamanın olması normaldir.

Himenektomi ve himenotomi ameliyatlarını hangi hekimler yapar?
Diğer tüm kızlık zarı ameliyatlarında olduğu gibi kızlık zarı aldırma, kesilerek çıkartılma operasyonlarının tümü konularında uzman jinekolog hekimler tarafından yapılmalıdır.

Cinsel ilişkiye girme problemi kızlığın alınması sonrasında tamamen çözülecek mi?
Eğer yalnızca yapısal bir sorununuz varsa evet...  Ancak cinsel ilişkiye girmede psikolojik bir takım sorunlar da yaşıyorsanız kızlığın kesilerek çıkartılmasından yaklaşık bir ay sonra cinsel terapiye gelmenizde fayda olacaktır. Çünkü bilinçaltınıza yerleşmiş bazı korku ve endişeler ancak modern cinsel terapiler sonucunda giderilebilmektedir. 


İlgili Linkler: 
Kızlık Zarı Genel Bilgiler  >>>
Kızlık Zarı Diktirme Ameliyatları Rehberi  >>>
Kızlık Zarı Dikimi Ameliyatları  >>>
Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı  >>>
Kızlık Zarı Muayenesi  >>> 
Vajina Genişletme Operasyonları  >>>
İlk Cinsel Deneyim >>>
Kızlık Zarı Türleri  >>> 
Vajinismus Problemi >>>

  

Jinekolog Ankara...
Ankara'da jinekolog doktor ararken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Dr. Süleyman ESERDAĞ
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / Ankara
Tel-Fax: (312) 426 85 25 GSM: (532) 452 06 56

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com