Site İçi Arama
 


HİPOSPADİAS

Doğuştan gelen penis ile ilgili yapısal problemlerden birisi de ‘Hipospadias’ problemidir.

Hipospadias nedir?

İdrar kanalı (üretra) normalde glans penis yani penis başının ucunda sonlanır. Hipospadias, dış idrar deliğinin penisin alt tarafına açılma durumudur. Halk arasında 'peygamber sünneti' veya 'yarım sünnet' olarak bilinir. Toplumda görülme sıklığı 300 erkek doğumda 1 dir.
 
 

 

Hipospadias formları, değişik görülme şekilleri
Dış idrar deliği (üretra) penis ucuna yakın bir yere açılabilir (anterior). Bu en hafif formudur.

İdrar deliği penisin ortalarında bir yere açılabilir buna ‘penil hipospadias’ denilir ve orta şiddette kabul edilir (middle).

En ağır formu dış idrar deliği penisin köküne veya testislerin saran torba yani skrotuma veya daha da gerisine açılabilir (posterior). Bu ağır formu genellikle embriyonun erken gelişimindeki hormonal (testosteron) sorunlardan kaynaklanır. Embriyonun cinsel gelişiminde ilk 3 ay içerisinde testosteron oldukça önemlidir. Yeterli testosteron bulunmazsa erkek genital organlar gelişimini tam tamamlayamaz ve hipospadias gelişir. Bu ağır formu ‘psödohermafroditizm’ denilen çift cinsiyetlilik ile beraber de görülebilmektedir.

Hipospadias ne tür şikayetlere yol açar?
Tam karşıya doğru işeyememe, yana veya ayaklara doğru işeme, ereksiyonda (sertleşince) penisin aşağıya doğru bakması gibi şikayetleri vardır. Hipospadias olanlarda dış idrar deliği dar olduğundan idrar yapma ve idrar akımında azalma gibi sorunlar da görülebilmektedir. 

Hipospadias tedavi edilmezse
Hipospadias tedavi edilmediğinde infertilite - kısırlık sorununa da yol açabilir. Dış idrar deliği uçta olmadığı için meni ileri doğru atılamaz; spermler ulaşması gereken tüplere ulaşamaz ve yumurtayı dölleyemez.

Hipospadias tedavisi nasıldır?
Hipospadiasın tedavisi ameliyattır. Derecesine göre ameliyat tipi belirlenir. Özel büyütücü gözlük ve estetik dikişlerle yapılmaktadır.

Sorunu yaşayan çocuklar cinsel kimlik oturmadan yani 2 yaşına kadar ameliyat edilmelidir. Cerrahi ile idrar deliği penis ucuna getirilir. Eğer penis eğriliği varsa aynı seansta düzeltilmelidir.

Erişkin döneme kadar tedavi edilmemiş erkeklerde de ameliyat ile hipospadias düzeltilebilir. Erişkin hipospadias ameliyatları sonrası 'fistül' gelişme oranı çocukluk dönemine göre daha fazladır.

Şiddetli hipospadias vakalarında birkaç seans ameliyat gerekebilir. Penis boyunu uzatmak için hormonal tedaviler uygulanabilir.

Hipospadias ameliyatlarının başarısı nasıldır?
Hipospadiasta cerrahi sonuçlar genellikle başarılıdır. Erken yaşlarda yapılan tedavi ve ameliyattan sonra bu çocukların hemen hepsinde ilerleyen dönemlerde normal işlevsel ve estetik bir penisleri olacaktır.

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com