Site İçi Arama
 


28. GEBELİK HAFTASI

Boy:37.6 cm            Ağırlık:1005gr.

Kan grubu sorunu yine beni buldu. Hastanelerde zor bulunan Rh- kan grubum şimdi de gebelik takibinde önem kazandı. İlerde olabilecek hamileliklerimde sorun çıkmaması için Rh- antibody’lerinin ölçülme zamanı geldi.

Kandan "indirect coombs testi" adı verilen bir test yapıldı. Sonuç menfi (negatif) gelince kalçadan "Anti D Immunglobulin" içeren bir iğne yapıldı.  Bu beni 12 hafta boyunca, yani 40. gebelik haftasına kadar koruyacakmış.

Öte yandan  doktorum gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını belirlemek amacıyla  "glukoz yükleme testi" istedi. Bu haftam yine testlerle geçeceğe benziyor…

Gebelik izlemlerinde (Antenatal takip) gebeliğe bağlı diabeti ortaya çıkarmayı hedefleyen 50 gram glukoz testi 24-28. gebelik haftaları arasında yapılıyor. Testin 135 mg/dl üzerinde çıkmasında ise "100 gram standart glukoz tolerans testi" yapılıyor. Allah’tan bende 100 gram testine gerek kalmadı. Aç karınla şekerli su içmek mide bulandırıcı olabiliyor…

Vücudumda ise rahmim göğüs kafesimdeki kaburgalara kadar ulaştığı için nefes almakta bazen zorluk çekiyorum. Ama Doktorum S. Eserdağ bana tüm ağrılarımı azaltacak yeni bir müjdeli haber verdi: Deniz bebek artık sesimi tanıyabiliyormuş.(Yandaki resim: Deniz Bebeğin 3D ultrasonda yüzü / Profilden.)

 


 


<<<   Önceki Hamilelik Haftası                      

                                                Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 


28. Hafta

• Kaslar ve kirpikler belirgindir.
• Kafasının üzerindeki saçlar uzar: Bazı bebekler saçsız doğar, bazıları da doğumdan hemen sonra fön çektirebilirler :)  Normal hayatta da böyle değil mi?
• Bebeğinizin vücudu tombullaşır ve yuvarlak bir görünüm alır:  Bu yoğunluğu kaslar ve kemikler oluşturur. Yağ tabakası özellikle 3. trimesterde oluşmaya başlar.
• Kasların şekilleri oluşur:  Olimpiyat için hazırlıkların rahim içinde olduğunu düşünürsünüz.
• Akciğerler solunum için yeterli duruma gelmiştir:  Öte yandan bebeğiniz solunum için hala çabalar ve bu haftalarda doğarsa solunum cihazına bağlı yaşatılma şansı biraz daha artmıştır.
• Sesininizi tanınabiliyor: Bebeğinizle konuşun, ona hikayeler okuyun, şarkı söyleyin. Çünkü O artık sesinizi algılayabiliyor.
• Bebeğiniz şu anda 1005 gr. ve 37.6 cm uzunluğunda.


                   

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com