Site İçi Arama
 


26. GEBELİK HAFTASI

Boy: 35.6 cm.       Ağırlık: 760 gr.

İçimde ani kasılmalar ve gevşemeler olmaya başladı. Eşim bu kasılmaların doğumu getireceğini düşünerek hemen doktorumdan randevu aldı. Muayeneye giderken kasılmaların devam etmesi beni de biraz ürkütmüştü.

(Yandaki Resim: İki elimizi yanağımıza koymuş, adeta uyku pozisyonumuz...)

Muayene sırasında bu kasılmaların bir anlamda rahmin antrenman kasılmaları kabul edilen "Braxton-Hicks kasılmaları" olduğunu, normalde 30. haftada kendisini gösterdiğini, bende biraz erken başladığını öğrendim. Bizim düşündüğümüz gibi erken doğum uyarıları değilmiş.

Erken doğumda kasılmalar günlük yaşamımı etkileyecek sıklıkta ve düzenli aralıklarla (periyodik) gelirmiş. Sıklığı ve şiddeti gittikçe artarak güçlenirmiş. Oysa benim kasılmalarım adet sancısı gibi oluyor.

Yapılan Obstetrik USG (Gebelik ultrasonu)'nda omurganın bütünlüğünü ve düzenliliğini gösteren "Düzgün tren yolu görünümünü" görmek son derece önemliymiş (Yandaki Resim).

Gebeliğimin öncesinde folik asit desteği almam, bebeğin beyin ve omurga oluşumundaki bazı problemlerde koruyucu etki yaratıyor. 

 

 

Bunun dışında doktorum bana bu haftadaki bebeklerin dokunmaya ve temasa beyin dalgaları ile cevap vermeye başladığını söyledi. Biz kasılmaları düşünürken bebeğim, beyin dalgalarını bile kullanmaya başlamış.

<<<   Önceki Hamilelik Haftası                      

                                                Sonraki Hamilelik Haftası   >>>

 

 


26. Hafta

• Omurga güçlenir: Fetüsün gelişen bedenini korumak için omurga daha güçlü ve esnek hale gelir:  Ortalama bir yetişkininkinden büyük olmasa da 150 eklem, 33 parça ve 1,000 kirişten oluşur.
• Akciğerlerde hava yastıkları oluşur.
• Surfaktan üretimi: Akciğerlerde yağlı bir madde olan "sürfaktan" oluşmaya başlar. Sürfaktan olmadan ceninin akciğerleri birbirine yapışır, büzüşür ve ayrılamaz.
• Son aylarda kapalı görünmesine karşın bebeğinizin gözleri açıktır ve bu hafta göz kırpar. Genlere bağlı olarak bazı bebekler mavi ya da mavi-gri göz rengiyle, bazı bebeklerde  kahverengi gözlü olarak doğarlar. (Doğumdan 6 ay sonraya kadar göz rengi değişebilir.)
• Görme merkezi olan retina gelişimine devam eder.
• Beyin dalgaları duyma ve görme duyuları için harekete geçer.
• Cenin dokunmalara cevap verir: Karnınıza ışık tutarsanız bebeğiniz kafasını o yöne çevirir ve araştırmalara göre bu optik sinirlerinin çalıştığını gösterir.
• Bebeğiniz 760 gr. ağırlığında ve 35.6 cm uzunluğundadır.


           

  

Jinekolog Seçerken...
Jinekolog doktor seçerken...
İşte dikkat etmeniz gerekenler...


 


Dr. Süleyman Eserdağ sorularınızı yanıtlıyor

 
Jinekolog Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - KURUCU
(İstanbul, Ankara ve İzmir)

İSTANBUL- Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
& Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Valikonağı Cad. No: 52/7 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: 0(212) 225 15 00

İZMİR- Op. Dr. Mazhar ESERDAĞ
Talatpaşa Bulvarı No: 42/4 Alsancak / İZMİR
(Yalnızca Vajinismus Tedavileri)
Tel: 0(232) 422 43 72

ANKARA- Jinekolog Op. Dr. Didem KURBAN
Tunus Cad. No: 48/11 Kavaklıdere / ANKARA
Tel: 0(312) 426 85 25

Eleştiri ve sorunlarınız için bize yazın: suleyman@eserdag.com

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmıştır.
Yazarın izni olmaksızın asla bilgi veya resimler kullanılamaz. Kadın Sağlığı & Gebelik sitesi © 2004 www.jinekolognet.com